Archiefdiensten overleven ten koste van toekomstige archivarissen Archieven Een jaar geleden schreven we in het Archievenblad over de naderende bezuinigingen. In juni en november hield BRAIN onder 72 instellingen per e-mail hierover een enquête. Daarop reageerde de helft (www.archiefbrain.nl). Omwille van de actualiteit deden wij aanvullend een telefonisch vragenrondje langs 14 instellingen verspreid over het land. De meeste directeuren die wij spraken, gaven aan dat de bezuinigingen zijn meegevallen. Wel lijken vooral toekomstige archivarissen de dupe te worden Vragen Meestal maximaal 6% nauwelijks. Kortingen variëren tussen de 3% en 10% op de totale begroting, met een paar uitschieters bij categoriale, rijksgesubsidieerde instellingen. In een aantal gevallen worden de bezuinigingen gefaseerd ingevoerd: vanaf 2012 steeds 3%, tot een totaal van 9% in 2014. Bezuinigingen betreffen veelal personeel (natuurlijk verloop, niet verlengen van tijdelijke contracten), maar ook (kern-) taken of organisatiemiddelen. Soms wordt het gebouw verhuurd aan derden om extra inkomsten te genereren. Bij de meeste instellingen, zo is onze indruk, betreft de bezuiniging maximaal 6% van het budget. De RHC's maken melding van 3% in het kader van de overgang van het Rijk naar de provincies. Daar komen soms nog bezuinigingen bij van een partner, bijvoorbeeld een gemeente, met wie het RHC in een gemeenschappelijke regeling zit. Het begrotingsaandeel van deze partner in René Spork en Ivo Zandhuis Maurice Lipsch Fotografie In haar onderzoek stelde BRAIN de volgende vragen: 1. Wordt er op uw instelling bezuinigd? 2. Zo ja, kunt u bij benadering aangeven om welk bedrag het gaat en hoeveel procent van uw totale begroting dit bedraagt? 3. Wat zijn de verwachte gevolgen van de bezuinigingen voor uw personele bezetting (vaste, formatieve en tijdelijke inhuur)? Als u inkrimping van uw bezetting verwacht, wat is dan de omvang van deze krimp in absolute aantallen fte en in verhouding tot uw totale bezetting? 4. Wat zijn de verwachte gevolgen van de bezuinigingen voor uw collecties (rem op acquisitie, minder budget voor behoud, minder budget voor toegankelijk maken et cetera)? 5. Wat zijn de verwachte gevolgen van de bezuinigingen voor uw dienstverlening (openingstijden studiezaal, stagneren van ontwikkeling van digitale dienstverlening et cetera)? 6. Denkt u alternatieve inkomstenbronnen aan te kunnen boren? Zo ja, welke? In hoeverre denkt u daarmee de bezuinigingen te kunnen compenseren? Vanuit de redactie werden twee aanvullende vragen gesteld: 1. Zijn de bezuinigingen erger dan verwacht of zijn ze meegevallen? Als u verwacht dat het ergste nog moet komen, hoe anticipeert u dan daarop? 2. Zet u meer in op samenwerking dan voorheen? Zesentwintig instellingen krijgen, aldus BRAIN, de komende jaren te maken met bezuinigingen; tien instellingen niet of nummer 1 2012 13

Archievenblad | 2012 | | pagina 13