Nieuws uit het veld Authentiek leren met archiefstukken BRAIN Kwaliteitsmonitor Dienstverlening Archieven 2011 Meer nieuws van BRAIN Koninklijke Biblio theek digitaliseert jaargangen NRC Handelsblad Alle mensen online kan worden gezocht, zoekgemak en navigatie zijn allemaal voor verbetering vatbaar, vinden de respondenten. Bezoekers die niet of slechts gedeeltelijk vinden wat zij zoeken, worden steeds kritischer in hun totaaloordeel. Dat blijkt uit de vergelijking met onderzoeks resultaten van voorgaande jaren. Terwijl de zoekresultaten ten opzichte van 2009 verbeterd zijn, is de tevredenheid van de bezoekers toch licht gedaald: van 7,8 in 2007 naar 7,7 in 2011. BRAIN ziet zich door deze resultaten gesterkt in haar opvatting dat digitale toegankelijkheid een van de speerpunten moet zijn bij de uitvoering van de Archiefvisie van OCW. Maandag 28 november vond in Almere de breed opgezette studiedag Dag van de Kwaliteit plaats, met presentaties, workshops en discussies over inspectie, kwaliteit van dienstverlening en mogelijke certificering van de branche. Op de website van BRAIN, www.archiefbrain.nl, zijn de verslagen van de workshops en presentaties na te lezen, waaronder de presentatie met betrekking tot de resultaten van de Kwaliteitsmonitor Dienstverlening Archieven 2011. Op de website van BRAIN is daarnaast het resultaat van een onderzoek naar de gevolgen van de bezuinigingen te lezen. Dit onderzoek heeft BRAIN gedaan onder haar 72 leden. De helft van alle instellingen heeft een antwoord teruggestuurd. De kranten komen volledig doorzoek baar beschikbaar op de website http://kranten.kb.nl/ van de KB. Dit zijn NRC Media (de uitgever van NRC Handelsblad) en de Koninklijke Bibliotheek gisteren overeengekomen. Toen NRC Handelsblad nog deel uitmaakte van PCM Uitgevers bestond er enige huiver om toestemming te geven tot digitalisering in het publieke domein, omdat het bedrijf de hoop koesterde het oude archief in digitale vorm commercieel te kunnen uitbaten. Sinds NRC Media op eigen benen staat, komen kosten en baten op hetzelfde bord. Voor het bedrijf is nu duidelijk dat geen enkele vorm van exploitatie voor oude kranten de kosten van digitalisering zal kunnen dragen: de erfgoedwaarde van de kranten is groter dan de commerciële waarde. Dan ligt het voor de hand dit materiaal beschik baar te stellen aan een erfgoedinstelling. De krant besloot aansluiting te zoeken bij de digitale krantencollectie van de Koninklijke Bibliotheek, 'gezien de omvang en de kwaliteit daarvan'. De KB zal de jaargangen van NRC Handelsblad van 1970-1995 digitaliseren. De jaar gangen vanaf 1995 zijn bij NRC Handels blad zelf digitaal beschikbaar. Eind januari verscheen het eenmalige tijdschrift Cultuurcoordinator.nl. Dit tijdschrift is naar alle Nederlandse basisscholen gegaan om cultuureducatie meer te laten leven. Het tijdschrift laat zien dat het plaatselijke archief scholen kan helpen aan prachtig materiaal om leerlingen geschiedenis echt te laten ontdekken en ervaren. Bronnen zijn ter plekke te bewonderen, maar kunnen ook de klas in worden gebracht. Het is beschikbaar via www.cultuurcoordinator.nl. De Kwaliteitsmonitor die BRAIN in 2011 uitvoerde onder 38 archiefinstellingen, laat zien dat de verdringing van fysiek door digitaal archiefbezoek doorzet. Daardoor weegt de kwaliteit van websites en online diensten steeds zwaarder in de waardering van de bezoekers. Juist op dat punt verbeteren archieven zich onvoldoende. Vrijwel alle verbeterpunten die in 2011 naar voren komen, zijn eerder gesignaleerd en gaan over digitale toe gankelijkheid en dienstverlening. De primaire verbeterpunten hebben vooral te maken met de informatievoorziening en zijn direct gerelateerd aan het online zoekproces. Productinformatie, plaatsing en leesbaarheid van stukken, informatie over de collecties en databanken waarin De Koninklijke Bibliotheek zal de complete jaargangen van NRC Handelsblad vanaf het eerste nummer in 1970 tot 1995 digitaliseren. Op 11 december is ds. Hendrik ten Boom op 87-jarige leeftijd overleden. Hij studeerde theologie in Utrecht en was tussen 1952 en 1973 predikant. Ds. Ten Boom was lid van de commissie archieven van de Hervormde Kerk. Nadat hij in 1973 eervol uit het ambt werd ontheven, werkte hij tot zijn pensionering voor het gemeente archief te Rotterdam. Ook doceerde hij kerkgeschiedenis aan de Archiefschool. 12 2012 nummer 1

Archievenblad | 2012 | | pagina 12