Nieuws uit het veld Wijziging Archiefwet Hulpkaarten Kadaster Alle mensen Baseline formatiehuishouding Gemeenten liefst zo volledig mogelijk voorzien van jaartal, plaats, omschrijving et cetera. Of neem even contact op met May Scheepers (026) 352 16 05. De foto's die wij wél vonden, kunt u vanaf nu inzien op: www.flickr.com/kvandagen. Alvast hartelijk dank voor de medewerking. NB: ziet u uzelf terug op een manier die u niet wenst, ook dan kunt u contact opnemen met bureau@kvan.nl. De betreffende afbeelding zal dan van de site verwijderd worden. In het kort komen de voorliggende wijzigingen van de Archiefwet neer op: het beleggen van de zorg over provinciale archiefbescheiden na overbrenging naar een archiefbewaar plaats, bij gedeputeerde staten van de provincie; het voorstel om de advisering van de Raad voor Cultuur over ontwerp- selectielijsten te laten vervallen; het verplaatsen van de advisering (bij overbrenging) over de openbaarheid van decentrale archiefbescheiden van de rijksarchivarissen naar de algemene rijksarchivaris. De voortgang van de behandeling van het wetsvoorstel is te volgen via de website www.rijksoverheid.nl. Het wetsvoorstel heeft kamernummer 33095 gekregen. Eind november 2011 is het wetsvoorstel tot wijziging van de Archiefwet 1995 aangeboden aan de Tweede Kamer. Daarmee gaat de laatste fase in van de aanpassing van de Archiefwet. 11 maart 2011 besloot de Raad van Bestuur van het Kadaster tot digitale vervanging (in de zin van artikel 7 van de Archiefwet 1995) van archief bescheiden (veldwerken, hulpkaarten en Lijsten 78a) van het Kadaster, voor de periode 1832-heden (Staatscourant 2011 nr. 4875). De machtiging tot vervanging was 20 december 2010 door de algemene rijksarchivaris afgegeven. Tegen dit besluit zijn enkele bezwaren ingediend, zowel inhoudelijke bezwaren als procedurele. Eind mei 2010 vond een hoorzitting plaats. Op 3 januari 2012 heeft de Raad van Bestuur aangegeven zich in de bezwaren niet te kunnen vinden. Hieronder enkele punten uit besluit, bezwaar en repliek in de vorm van een soort conclusie: er zou geen expliciet verbod zijn op het substitueren van archiefmateriaal voor 1850. De te vervangen stukken betreffen de periode vanaf 1832 tot heden. Een ander punt gaat over vervanging in relatie tot de vernietiging van archiefstukken. Volgens de bezwaarmakers laat de Archiefwet (artikel 7) ruimte om na een machtiging tot substitutie de gesubstitueerde originele bescheiden niet te vernietigen. In de beslissing van het Kadaster wordt gesteld dat een machtiging tot vervan ging een verplichting tot vernietiging inhoudt .Vervanging kan niet geschieden zonder vernietiging. Overigens staat in de Bijlage bij de Beleidsregel Digitale Vervanging Archiefbescheiden van OCW dat vervanging leidt tot de bevoegdheid tot vernietiging. Het is voor de bezwaarmakers nog mogelijk om tegen de beslissing in beroep te gaan. Bernadine Ypma is benoemd tot streekarchivaris van de regio Vecht en Venen en zal tevens vanaf februari de functie van directeur vervullen van het RHC Vecht en Venen. Eerder was Bernadine werkzaam bij CODA en NAGO. Aan het einde van 2011 heeft het Kwaliteits Instituut Nederlandse Gemeenten (KING) de Baseline Informatiehuishouding Gemeenten gepubliceerd. De Baseline is bedoeld als normenkader voor informatiebeheer, dat op alle gemeenten van toepassing is. Het is een samenvatting van wet- en regelgeving en andere kaders die van toepassing zijn op alle facetten van goed informatie beheer. Denk hierbij aan kwaliteits beleid, het inrichten van een goede informatiehuishouding en het digitaliseren van bedrijfsprocessen. Ook dient het als toetsingskader voor auditdiensten. De Baseline besteedt verder aandacht aan de verbinding tussen DIV en zaakgericht werken vanuit een wettelijk en praktisch oogpunt. Het is te downloaden op de site van KING (www.kinggemeenten.nl). nummer 1 2012 11

Archievenblad | 2012 | | pagina 11