Nieuws uit het veld Nieuw online onderwijsproject Special Archievenblad: Verloop van Tijd Nieuwe bijzonder lector aan de HvA Foto's gezocht van de KVAN-dagen Aquarel gemaakt door Kees van Lem de Waalbamdijk bij Dodewaard, waai van Dodewaard zichtbaar. - Deze beeldcollectie, genaamd 'Atlas voormalige KLEM-gemeenten', is sinds 20 december 2011 in te zien in de studiezaal van het Regionaal Archief Rivierenland. De beeldcollectie bestaat uit affiches, aquarellen, verschillende soorten kaarten en prenten, maar ook uit foto's, kalenders, tekeningen en handschriften. Deze collectie bestaat in totaal uit 288 verschillende objecten. Naast het materiaal dat een beeld geeft van de voormalige KLEM-gemeenten, is er ook materiaal van Buren, Dodewaard, Geldermalsen en Varik aangetroffen. De beeldcollectie heet voluit 'Atlas voormalig Streekarchief Kesteren, Lienden, Echteld en Maurik, (KLEM Gemeenten)'. U vindt deze collectie door te zoeken in Archieven en Collecties naar 'Atlas KLEM'. De objecten zelf kunt u inzien in de studiezaal. In het nieuwe onderwijsproject 'Allemaal op papier' krijgen leerlingen uit het basis- en voortgezet onderwijs uitleg over de burgerlijke stand. Via de website www.allemaaloppapier.nl wordt de burgerlijke stand behandeld aan de hand van acht thema's: namen, burgerlijke stand, Franse tijd, beroepen, leeftijden, migranten, akten en stamboom. De website laat op een overzichtelijke manier, per provincie, archiefmateriaal zien uit heel Nederland. De leerlingen oefenen hun onderzoeksvaardigheden door het zoeken in genealogische databases en het bestuderen van bronnen. Het project is bestemd voor de bovenbouw van het basisonderwijs en de eerste klassen van het voortgezet onderwijs. De leerkrachten en docenten bepalen zelf de leerroute. Het onderwijs project is gecoördineerd en uitgevoerd door het Zeeuws Archief, het Regionaal Archief Tilburg, het Noord-Hollands Archief en de Groene Hart Archieven. Diverse Nederlandse archieven hebben een bijdrage geleverd. Het project is een initiatief van de groep ArchiefEducatie 2.0, onderdeel van de community Archief 2.0. Educatief bureau onWijs ontwierp de website. Zoals gebruikelijk is er geen Archievenblad verschenen in januari. Maar niet getreurd, want redacteur René Spork bijt het spits af en biedt de leden van de KVAN een nieuwjaarsgeschenk aan in PDF: een persoonlijke verhan deling genaamd Verloop van Tijd. Op weg naar de eeuwigheid. Sporks verhandeling is te raadplegen en te downloaden via: www.kvan.nl/files/ Archievenblad/Nieuwjaarsbijdrage2012. pdf. Per 1 januari is Geert-Jan van Bussel benoemd tot bijzonder lector van het lectoraat Digital Archiving Compliance aan de Hogeschool van Amsterdam (HvA). Dit bijzonder lectoraat gaat zich richten op multidisciplinaire kennisontwikkeling inzake de (onlosmakelijke?) samenhang tussen de digitalisering van de maatschappij, recht- en doelmatig handelen van organisaties en de creatie, het gebruik en het behoud van informatie. Het lectoraat staat voor een nauwe samenwerking met marktpartijen en beroependomein. Het bijzonder lectoraat maakt onderdeel uit van het onderzoekscluster Discovery, Cross-Media en Archiving binnen het kenniscentrum CreatelT van het Domein Media, Informatie en Creatie. Het lectoraat is gevestigd in het Benno Premsela Huis aan het Rhijnspoorplein 1 te Amsterdam. Naast de lector zal een programma manager aan het bijzonder lectoraat worden toegevoegd alsmede een kenniskring met interne en externe gremia. De plannen voor het lectoraat zullen in de komende maanden verder worden ontwikkeld in samenspraak met kenniskring, marktpartijen en beroependomein. De KVAN-dagen hebben inmiddels een rijke traditie. Vele onderwerpen kwamen er reeds aan de orde. 'Idealen en realiteit', '100 jaar Handleiding', 'Het profiel van Archivaris', 'Digitaal doorgelicht': samen vormen ze een afspiegeling van de roerige ontwikke lingen die het archiefwezen in Neder land doormaakt. Maar wie waren er aanwezig bij de KVAN-dagen? Wij probeerden online een overzicht te maken maar dat bleek nog niet zo gemakkelijk. Daarom een oproep aan u allen: heeft u misschien nog foto's van de KVAN-dagen waarvan u het leuk vindt als deze online komen te staan, stuur deze dan naar bureau@kvan.nl, 10 2012 nummer 1

Archievenblad | 2012 | | pagina 10