Nieuws uit het veld Bètaversie oorlogs- bronnen.nl online! Portal EUscreen gelanceerd Geschiedenis Online Prijs 2011 Wijziging Archiefwet 1995 Inzage CABR De I-strategie van het Rijk beoogt een rijksbrede informatie- en infrastructuur te ontwikkelen. Het gaat daarbij om generieke kaders, diensten en producten, die beschikbaar worden gesteld aan alle organisaties binnen de rijksdienst. Standaardisatie en hergebruik zijn daarbij belangrijke punten. Het e-depot voor digitale archivering is een van de aangehaalde voorbeelden. De gehele brief is te lezen op www.rijksoverheid.nl. Gepubliceerd in november zijn: 'Voorstel van wet tot wijziging van onder meer de Archiefwet 1995', in verband met onder meer het beleggen van de zorg over provinciale archiefbescheiden ook na overbrenging naar een archief bewaarplaats bij gedeputeerde staten; 'Nader rapport inzake het voorstel van deze wetswijziging'; het advies van de Raad van State over de wetswijziging. Zie: www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/ archieven/documenten-en-publicaties. 25 november stuurde staatssecretaris Zijlstra (OCW) de Tweede Kamer een brief over inzage in het dossier van de oorlogs misdadiger Faber in het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Onderzocht is of ontheffing mogelijk is op het verbod op raadpleging van het dossier voor slachtoffers en hun nabestaanden door het College bescherming persoonsgegevens. Meer info: www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/ archieven/documenten-en-publicaties. Op 10 november 2011 heeft het Netwerk Oorlogsbronnen de bètaversie van de website oorlogsbronnen.nl gelanceerd. Via deze website kunnen bezoekers in één keer ruim 1 miljoen Tweede Wereldoorlog-bronnen doorzoeken. De lancering van de bètaversie is een eerste stap op weg naar één digitale zoekingang tot Tweede Wereldoorlog collecties in Nederland. Oorlogsbronnen.nl maakt het mogelijk met één zoek opdracht toegang te krijgen tot een groot deel van de talloze Tweede Wereldoorlog-collecties die verspreid over het hele land bij musea en (archief-) instellingen zijn ondergebracht. Erfgoedinstellingen met Tweede Wereldoorlog-collecties kunnen zich bij het Netwerk Oorlogsbronnen aan melden. Daarna kunnen ze een zoekwidget op hun eigen website plaatsen. Zo kan de gebruiker via de websites van alle aangesloten instellingen van de zoekdienst gebruik maken. Op 27 oktober 2011 is, ter gelegenheid van de UNESCO werelddag voor audiovisueel erfgoed, de portal website www.euscreen.eu officieel gelanceerd. De EUscreen portal biedt een breed scala aan functionaliteiten om de collectie te doorzoeken. In dit project hebben 28 audiovisuele archieven en omroepen uit heel Europa, waaronder INA, RAI en Beeld en Geluid, hun krachten gebundeld om gezamenlijk toegang te bieden tot de Europese televisiegeschiedenis. Duizenden video's en afbeeldingen zijn online beschikbaar voor gratis raadpleging en dagelijks wordt extra content toegevoegd. De Geschiedenis Online Prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan de beste histo rische website van het afgelopen jaar. De prijs is in het leven geroepen om uiting te kunnen geven aan de waardering voor een goed toegankelijke historische website. Als een website goed toe gankelijk is en een goede ontsluiting van de historische informatie bewerkstelligt, dan zullen bezoekers van de website meer vinden, langer blijven en eerder terugkomen. Daarnaast willen de organisatoren met het uitreiken van deze prijs geschiedenis op internet stimuleren. Internetgebruikers mogen zelf stemmen voor de Geschiedenis Online Prijs 2011. Naast het publiek wijst ook een vakjury een winnaar aan. De jury beoordeelt geschiedeniswebsites in drie categorieën: Archiefdiensten; Verenigingen en particulieren; Musea en Themasites. Gekeken wordt onder andere naar toegankelijkheid, gebruiksvriendelijkheid, betrouwbaarheid en originaliteit. De Geschiedenis Online Prijs is een initiatief van Archieven.nl en Historisch Nieuwsblad en wordt nu voor de zesde keer uitge loofd. De Geschiedenis Online Prijs 2011 wordt uitgereikt in februari 2012. Aanmelden van websites kan nog tot 15 december op: www.geschiedenisonlineprijs.nl. nummer 10 201 1 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 9