Nieuws uit het veld Gezamenlijk e-depot Behandeling Archief visie Tweede Kamer Europese Commissie roept op tot digitalisering Pictura stapt in Europees cultureel erfgoed Brief Informatisering strategie Architectuur: allereerst wordt de bestaande informatiearchitectuur (IST) bij de RHC's in kaart gebracht. Vervolgens beschrijft de WVI de noodzakelijke informatiearchitectuur (SOLL). Een zogenoemde architectuur plaat beschrijft hoe de verbinding tussen IST en SOLL gelegd wordt; Toepassingsprofielen metagegevens voor lokale overheden: het streven is om één toepassingsprofiel op te stellen voor de lokale overheden. Dat bevordert in de eerste plaats een soepele uitwisseling van informatie tussen de overheidsorganisaties, maar zorgt daarnaast ook voor een soepele aansluiting op het e-depot. Personeel en organisatie: in aansluiting op het Handboek (zie boven) worden de rollen, taken, verantwoordelijkheden en competentieprofielen voor de bedrijfsprocessen verwerven, beheren en beschikbaar stellen beschreven. Pictura gaat daartoe een strategische alliantie aan met de venture capital onderneming Van den Ende Deitmers, dat een belang van 45% neemt in Pictura. Joop van den Ende is het boegbeeld van cultureel ondernemerschap terwijl Hubert Deitmers en zijn team hebben bewezen dat ze kleine Nederlandse bedrijven de grote stap kunnen laten maken naar andere Europese landen. De huidige aandeelhouders, Onno Zaman en Mark Lindeman, zullen zich de komende jaren vol blijven inzetten voor de nieuwe ontwikkelingen. De voorbereidingen voor de implemen tatie van een gemeenschappelijk e-depot voor de Regionale Historische Centra (RHC's) en het Nationaal Archief zijn in volle gang. Onlangs is een belangrijke mijlpaal bereikt: de stuurgroep heeft haar goedkeuring gegeven aan de plannen van aanpak die de Werkgroep Voorbereiding Implementatie e-depot RHC's (afgekort WVI) heeft opgesteld. Dat betekent dat er in de komende periode van 2011-2012 op een aantal terreinen concrete producten opgeleverd worden:. Werkprocessen en procedures: een Handboek met daarin beschrijvingen van de drie centrale bedrijfsprocessen van een RHC, te weten: verwerven, beheren en beschikbaar stellen; De Werkgroep Voorbereiding Implemen tatie (WVI) is het vervolg op de succesvolle pilot 'Gebruik digitaal depot RHC's - Nationaal Archief'. In de periode 2011-2012 werken het Nationaal Archief en de RHC's in deze werkgroep intensief samen aan vier actielijnen rondom het beheer van archieven in een gezamenlijk e-depot. Door met elkaar afspraken te maken over technische infrastructuur, procesvoering, gegevensontsluiting en organisatie kunnen in de toekomst zowel archiefvormers en archiefmedewerkers als geïnteresseerde burgers integraal door al het beschikbare digitale materiaal van de aangesloten partijen zoeken. Vragen aan de WVI of opgeven voor de nieuwsbrief: duurzaamtoegankelijk@gmail.com. De Tweede Kamer heeft een schriftelijk overleg gevoerd over de Archiefvisie. De vragen en opmerkingen van de fracties en de reactie van de staatssecretaris hierop zijn te raadplegen via https://zoek. officielebekendmakingen.nl/nds-tk- 2011D55170.html. In dit document wordt ook ingegaan op de stand van zaken met betrekking tot de Regionale Historische Centra en de selectieaanpak archieven. Op 28 oktober 2011 heeft de Europese Commissie een aanbeveling goed gekeurd waarin zij de lidstaten verzoekt hun inspanningen op te voeren, hun middelen te bundelen en de privésector te betrekken bij de digitalisering van cultureel materiaal. Het verzoek is belangrijk om het Europese erfgoed ruimer beschikbaar te stellen en de groei in de Europese creatieve industrieën te stimuleren. Het gedigitaliseerde materiaal moet beschikbaar worden gesteld via erfgoedportaal Europeana. Pictura gaat zijn activiteiten in Europa - op het gebied van digitalisering, beheer en publicatie van cultureel erfgoed - uitbreiden. Op 15 november heeft minister Donner de rijksbrede Informatiseringstrategie (I-strategie) aan de Tweede Kamer aangeboden. nummer 10 201 1 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 7