"Vroeger ging een aantal van mijn studenten nog naar de Archiefschool, maar na de overgang naar de Universiteit van Amsterdam is die vervolgstap minder vanzelfsprekend. We moeten als archivarissen de mensen op onze studiezaal wel kunnen blijven helpen. Sommige onderzoekers hebben weleens last van 'wishful lezen', dat moeten we toch kunnen corrigeren? Dat zie ik als een meerwaarde van archivarissen, je moet de inhoud van je depot zelf ook aankunnen." "Ooit heb ik inderdaad meegedaan aan Per Seconde Wijzer. Mijn zwagers hadden me al tijdenlang gepest; ze bleven zeggen dat meedoen echt iets voor mij zou zijn en om daar vanaf te zijn meldde ik me aan. Tot mijn eigen verbazing werd ik geselecteerd. Naast kennis van de geschiedenis was het "Van mijn keuze voor de kinderen heb ik geen spijt, al heeft dat misschien wel invloed gehad op mijn carrière in het archiefwezen. Ik vind het mooi zoals het is en ben tevreden met de combinatie gezin-archivarisschap-lesgeven. Ik probeer geen vakidioot te zijn. Ik leid dan wel een leven in het teken van de historie, andere dingen zijn toch echt belangrijker. Na mijn pensioen, dat duurt nog een aantal jaren, ga ik bij tijd van leven misschien nog promoveren op de officiaal van Utrecht, het materiaal ligt er. Stilzitten kan ik niet." Zijn er verschillen tussen de studenten vroeger en nu? "Lesgeven doe ik nog steeds graag. De studenten die ik heb, zijn gemotiveerd en geïnteresseerd. Het is een bepaalde groep die onderzoek doen echt als doel heeft. Paleografie is tegenwoordig een keuzevak en dat vind ik wel jammer. Ik maak me zorgen over het feit dat je nu kunt afstuderen in de geschiedenis zonder ooit een archiefstuk te hebben gezien. Een grote groep studenten gebruikt alleen secundaire bronnen of literatuur, ze missen de kennismaking met de primaire bronnen. En voor het archief geldt: onbekend maakt onbemind. Studenten gaan meestal niet uit zichzelf naar een archief. Sommige docenten zouden dat meer kunnen stimuleren, maar denken zelf ook al gauw dat archiefonderzoek lastig is, veel tijd kost en dat die oude teksten zo moeilijk te lezen zijn." "Het is een heikel punt: een steeds grotere groep gebruikt alleen de bronnen die op internet te vinden zijn en laat de rest links liggen. Zo vissen veel onderzoekers steeds in dezelfde vijver. En ik maak me ook wel zorgen over wat er gebeurt als de mastodonten van mijn generatie straks verdwenen zijn, wie leest dan nog de oude hand schriften, wie begrijpt nog een Latijnse tekst?" Je deed mee aan de quiz 'Per Seconde Wijzer'. Hoe kwam je daarin terecht? Carla de Glopper bij haar werkplek, Raadhuis de Paauw in Wassenaar belangrijkste criterium of je inzicht had in je eigen kennis: hoeveel heb ik goed en hoeveel heb ik waarschijnlijk fout? Ik was vreselijk zenuwachtig, het was erger dan het archiefexamen. Ik heb gespeeld tot en met de derde ronde. Voor de vierde ronde, de superronde, had ik te weinig jokers over. Het aardige is dat ik daarna nog jarenlang quiz- vragen heb gemaakt. Het contact met presentator Kees Driehuis vond ik heel leuk. Een ervaring van eens maar niet weer, ik hoef niet zo nodig in de schijnwerpers." Wat doe je naast je werk? "Echte hobby's buiten mijn werk heb ik eigenlijk niet. In mijn vrije tijd geniet ik van ons gezin, ons kleinkind, onze vrienden. Voor het onderhouden van alle sociale contacten neem ik graag de tijd. Lekker eten samen en af en toe een stedentrip. Onlangs volgde ik een cursus Italiaans; ik kan me nu redelijk redden in die taal en daar wil ik later wellicht meer mee doen." Tot slot: terugblikken en vooruitkijken. Ineke van den Broek redacteur Archievenblad. Betbetovergrootvader Adrianus Jacobus Zuijderland (1810-1897). Hij werd als "weesman" geportretteerd door Vincent van Gogh. Archiefonderzoek naar aanleiding van het nummer op zijn arm bracht zijn identiteit aan het licht. Het origineel berust in het Worcester Art Museum in de VS. nummer 10 2011 53

Archievenblad | 2011 | | pagina 53