Burgerlijke stand Carla de Glopper-Zuijderland Naam: Geboren: Den Helder, 6 mei 1955 Burgerlijke staat: gehuwd, twee dochters, een zoon en een kleindochter studie geschiedenis aan de Universiteit Utrecht (1973-1978), Rijksarchiefschool (1978-1979) Werk: hoofd externe dienstverlening van het rijksarchief in Noord-Brabant (1979-1982), docent paleografie c.a. aan de Universiteit Utrecht (1981-nu), archivaris van Oegstgeest (1989), examinator archiefschool (1992-2000), gemeentearchivaris van Wassenaar (1999-nu) het ministerie geweest om mijn zaak te bepleiten, maar het was 1981 en men was niet te vermurwen: een afdelings hoofd diende voltijds te werken of anders niet. Ik was dus genoodzaakt ontslag te nemen. Gelukkig had ik nog mijn andere werk; ik was eerder dat jaar Kees Dekker opgevolgd als docent paleografie bij de Universiteit Utrecht. Om die baan te kunnen vervullen werd ik door de Rijksarchiefdienst eerst tijdelijk uitgeleend aan de universiteit. Na mijn ontslag kwam ik in dienst met een baan voor een dag per week, en die vervul ik tot op heden met veel plezier." "Indertijd, met drie kinderen in vier jaar, wilde ik ook niet voltijds werken. Toen Student aan de Rijksarchiefschool, jaargang 1978-1979. Staand vinr: docent W.J. Meeuwissen, Menno Polak, Piet den Otter, Peter Zweegers, docent Ed Harenberg, Sjoerdje Lodewijk Hovy. Zittend vinr: Harold Wessels, Ad Knotter, Noor Erkelens, Willem Goelema, Florence Koorn en Carla de Glopper. Kees Dekker feliciteert Carla bij haar doctoraal examen in 1978. de jongste twee jaar oud was, ben ik weer om me heen gaan kijken naar meer uren. Zo werd ik freelance archivaris. Ik ben begonnen met het ordenen en beschrijven van het oud-archief van mijn woonplaats Oegstgeest, nadat de historische vereniging daar bij het gemeentebestuur had geklaagd over de staat van dat archief. Na een aantal jaren freelancen werd ik daar benoemd tot archivaris voor tien uur in de week. Naarmate de kinderen groter werden, ben ik steeds meer uren gaan werken. Na Oegstgeest kwam Wassenaar erbij. Eerst als vervanger maar in 1999 vast, voor achttien uur per week. Sindsdien heb ik drie deeltijdbanen, bij drie verschillende werkgevers. Dan moet je wel strikt zijn in wat je doet: als ik ergens ben, doe ik niets voor mijn andere werkgevers. Ik ben in de jaren tachtig ook nog even docent specialisatie middeleeuwen geweest aan de archiefschool, en in de jaren negentig was ik examinator. Verder heb ik in die jaren hier en daar cursussen gegeven en een paleografische atlas en een boekje over chronologie gemaakt voor het CBG." Wat boeit jou in het vak van gemeentearchivaris? "Het leuke van deze eenmanspost, in Oegstgeest ben ik alleen en in Wassenaar heb ik een archief-assistent, is dat ik letterlijk alles zelf doe. Van het ontvangen van de bezoekers tot de contacten met het gemeentebestuur. Ik maak beleid, inventariseer, geef cursussen en presentaties, doe de inspectie en maak de fotokopieën. De 10.000 foto's op onze beeldbank heb ik ook zelf gescand, tussen de bedrijven door." "Ik waardeer vooral de contacten met de bezoekers, de mensen die komen met hun vragen. Ik voel me makelaar tussen het historische materiaal en de bezoekers, vanuit mijn kennis van de geschiedenis en de inhoud van mijn depots. De vraag van de onderzoeker wordt mijn vraag en ik probeer hem of haar zo goed mogelijk verder te helpen, ze op ideeën te brengen. Ik hoorde van een bezoeker eens dat hij zich in een studiezaal van een groot archief niet erg prettig voelde, de studiezaalmedewerker daar gaf hem het gevoel dat hij een oen was met al zijn vragen, maar in mijn studiezaal had hij daar totaal geen last van. Mijn klantvriendelijkheid gaat ver. Ik had eens een bezoeker uit Maastricht die 's ochtends in Oegstgeest onderzoek kwam doen. Hij kreeg zijn werk die ochtend niet af en zat daar wel mee. 's Middags is de studiezaal in Oegstgeest namelijk niet open. Ik heb toen aangeboden om de stukken voor hem mee te nemen naar Wassenaar, zodat hij daar in de studiezaal rustig verder kon werken en niet nog eens de reis hoefde te ondernemen. Die man was blij, dat begrijp je." "Het archief 'verkopen' doe ik ook heel graag. De bibliotheek hier in Wassenaar heeft een mooie bioscoopzaal en daar geef ik graag presentaties met oude foto's, of aan de hand van een paar interessante oude stukken. Als eenpitter ben ik het geheugen van de gemeente: riekt iets naar historie, dan komen ze al snel bij mij uit. Jammer, als de ambtenaren daar soms niet aan denken en dan informatie geven die historisch niet klopt." 52 2011 nummer 10

Archievenblad | 2011 | | pagina 52