"Een archivaris moet de inhoud van zijn depot aankunnen" In gesprek met Carla de Glopper "Daar maak ik me wel eens zorgen over", zegt Carla de Glopper- Zuijderland, gemeentearchivaris van Wassenaar en Oegstgeest, docent paleografie, tijdrekenkunde en oorkondenleer aan de Universiteit Utrecht tijdens het interview. We spraken onder meer over de opleiding van vroegere en huidige generaties historici en archivarissen. Al ruim dertig jaar geeft zij college. Vroeger waren paleografie, tijdrekenkunde en oorkondenleer verplichte kost voor historici en archivarissen, nu kun je ervoor kiezen... of niet. turnvereniging. Daar werd altijd gebeden voor het sporten, dat was nieuw voor mij. Als kind wil je natuurlijk niet het buitenbeentje zijn en dus liet ik me snel bijpraten door een vriendinnetje. Zo kon ik ook meedoen met het 'Wees Gegroet', alleen zei ik altijd 'bid voor ons zondags' in plaats van 'bid voor ons zondaars'. Dat klonk mij heel logisch in de oren; zondaars, daar had ik nog nooit van gehoord." "Aan mijn middelbare schooltijd op het Lorentz Lyceum in Eindhoven denk ik met veel plezier terug. Ik heb nog de klassieke gymnasium-alfa opleiding gevolgd, het allerlaatste jaar voor de Mammoetwet. Wij hadden elf uur Latijn en tien uur Grieks in de week, in een klas met vijf meisjes. Dat waren wel heel veel uren klassieke talen, maar ik ben nog steeds blij met die gedegen opleiding en al het stampwerk van toen; ik heb nog altijd veel plezier van mijn kennis van het Latijn. Ik heb zelfs geaarzeld tussen klassieke talen en geschiedenis studeren. Uiteindelijk koos ik voor het laatste omdat de toekomst perspectieven in dat vak beter leken. Aan die schooltijd heb ik nog meer dierbare herinneringen: op het Lorentz Lyceum heb ik ook mijn man ontmoet. Onlangs vierden we ons 35-jarig huwelijksfeest." "Ik ging na mijn eindexamen in 1973 in Utrecht studeren. De studie geschiedenis in Utrecht was in die tijd nogal marxistisch-leninistisch georiënteerd. Bepaalde vakken werden uitsluitend vanuit die hoek belicht, vooral de ouderejaars maakten zich daar sterk voor. Die waren 'socialisties' en 'leninisties', en van de 'Aksie'. Dat heeft Burgerlijke Stand de Glopper-Zuijderland (foto's part. coll.). Het interview begint met het bekijken van een foto van vier generaties vrouwen: moeder, grootmoeder, overgrootmoeder en in het midden een klein meisje. Dat is zij, op dat moment de jongste in de rij. Nu is zij grootmoeder in weer zo'n keten van vier generaties. "Ik ben geboren in Den Helder, waar zo ongeveer mijn hele familie woonde. Op mijn zesde, precies toen ik naar de grote school moest, verhuisden we naar Geldrop. Dat was best wel een soort cultuurschok. We waren thuis niet gelovig en nu bevonden we ons in een omgeving waar mijnheer pastoor nog in soutane op een damesfiets door het dorp reed. Ik ging naar de Nutsschool, waar de meeste 'importkinderen' zaten. Maar ik kreeg ook vriendinnen die geen import waren en werd samen met hen zelfs lid van een katholieke 2011 nummer 10

Archievenblad | 2011 | | pagina 50