Colofon Van de redactie Serendipiteit r Citaat van de maand De eeuwige verwondering bij de eerste kennismaking houdt in dat de meeste mensen geen idee hebben wat een archiefinstelling is en doet. De verrassing bij het eerste archiefonderzoek laat zien dat de meeste onderzoekers geen idee hebben wat in een archief te vinden is. Er valt nog heel wat aan erfgoededucatie te doen, waarbij de bijzondere ervaring van het bezoek en het zoeken natuurlijk mag blijven. Maar dat is iets anders dan serendipiteit. Geen onderzoeker, amateur of professioneel, die bij een historisch onderzoek geen leuke, interessante zaken vindt. Dat is nog geen serendipiteit. Een student die op basis van trefwoordenonderzoek resultaten krijgt, kan het als verrassend en onverwacht ervaren. Maar hij was er wel naar op zoek. De verrassing van iemand die onderzoek doet louter op basis van trefwoorden of zoekwoorden, houdt in dat hij te weinig of geen idee heeft wat een archief en een archiefvormer is. Een archivaris kan dat meer opvangen door bij zoekresultaten op internet ook verplicht context aan te bieden. Het komt de verrassing niet ten goede, het begrip wel. Een serendipiteitservaring in het archief is er een van de hoogste klasse. Binnen een systematische onderzoeksopzet, waarbij je weet wat je in archieven mag verwachten en waarbij je weet waarnaar je op zoek bent, laat je je verrassen door iets nieuws, iets onverwachts dat ook nuttig is. Een ervaring van serendipiteit kan voorkomen uit een gebrekkige beschrijving van stukken of dossiers, maar komt meestal voort uit een algemene beschrijving van een dossier. De inhoud betreft meerdere stukken. Serendipiteit komt vaak voor door daadwerkelijk zelf de stukken te bekijken, zelf onderzoek te doen. Geen mens, kind of volwassen, die bij de eerste kennismaking met een archief niet verrast en verwonderd is. Het kan gaan om een specifiek stuk, de bewaarplaats, de hoeveelheid stukken. Ook de eerste archiefbezoeken zorgen voor verwondering. De zoeker blijft vinden. Alles is nog nieuw, onverwacht en alles lijkt bruikbaar. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Hans Berende (hoofdredacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredactie), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Floortje Tuinstra, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Bert Sliggers, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin februari 2012. "Serendipiteit is het vinden van iets onverwachts en bruikbaars terwijl je op zoek bent naar iets totaal anders." Wikipedia 4 2011 nummer 10

Archievenblad | 2011 | | pagina 4