Nieuws Verslag najaarsactiviteit SNAAI KVAN SNAAI Lab Lezingen Borrel Noot A V Co SNAAI organiseerde op 1 november de najaarsactiviteit met als thema 'particulier archief'. Voor de tweede maal in de geschiedenis van SNAAI werd het Koninklijk Huisarchief bezocht. Naast een blik achter de schermen van de praktijk van het beheer en behoud van een niet- overheidsarchief, werd tijdens het middagprogramma een theoretische verdieping geboden op het particulier archief. Bernadine Ypma Na strenge controle van de marechaussee bij de ingang van het Koninklijk Huisarchief inspecteerden twintig SNAAI'ers de depots. Het gebouw staat in de tuin van Paleis Noordeinde, stamt uit 1896 en heeft in de periode tot nu enkele verbouwingen ondergaan. Het biedt ruimte voor verschillende depots, boeken, een studiekamer en familie museum. Het Koninklijk Huisarchief beheert de persoonlijke archieven, Het Koninklijk Huisarchief bevindt zich naast de Koninklijke Stallen (foto's Marie van Vollenhoven). Opslag van (vele) schilderijen. de bibliotheek, het fotoarchief en de kunstverzameling van de Oranjes. Het Koninklijk Huisarchief is een brede erfgoedinstelling avant la lettre. In de Mullerzaal van het Nationaal Archief vond het middagprogramma plaats. De juiste plaats voor de thema middag van SNAAI, omdat deze ruimte voor de verbouwing een van de klas lokalen van de Archiefschool vormde. Daarnaast was Muller, als een van de drie schrijvers van de Handleiding, van mening dat particulier archief geen archief was maar "doorgaans een conglomeraat van papieren en stukken".1 Na lezingen van Saskia Giesbers, Petra Links en Yvonne Bos-Rops was het duidelijk dat particulier archief wel degelijk archief is. Yvonne Bos-Rops sprak over de verschil lende visies ten aanzien van particulier archief en de verschillende initiatieven vanuit de overheid om te komen tot een visie en beleid. De visie van Muller over particulier archief is achterhaald en de recente archiefvisie geeft aandacht aan de acquisitie van particulier archief. Het aanwijzen van de acquisitie, beheer en behoud van particulier archief als wettelijke taak van archiefinstellingen, kan een stap in de goede richting zijn. Deze archieven zijn bijzonder omdat ze het verhaal achter het verhaal vertellen. Daar ging Saskia Giesbers op in. Om iets toegankelijk te kunnen maken, moet het eerst bijzonder worden gevonden. Want als het niet bijzonder is, wordt het weggegooid. Wat maakt iets bijzonder en wie bepaalt of iets bijzonder is? Petra Links gaf een overzicht van het ontstaan van de categoriale archief instellingen zoals het IISG, Aletta en het NIOD. Daarnaast sprak zij over de rapporten van de Raad voor Cultuur en de Commissie Waardering en Selectie, Nieuwe generatie archivarissen maakt kennis met, in dit geval, een koninklijk wiegje. respectievelijk Het tekort van het teveel en Gewaardeerd verleden. Links gaf aan dat het "drinken van een kop koffie" met de archiefvormer om het vertrouwen tussen categoriale instelling en de eigenaar te bevorderen en onderhouden, vaak beter werkt dan het opleggen van wettelijke verplichtingen aan de eigenaar. De najaarsactiviteit van SNAAI werd afgesloten met een gezellige borrel in Den Haag. SNAAI dankt alle deelnemers voor de fijne dag. Tot de volgende voorjaarsactiviteit! 1 Muller, S., Feith, J.A. en Fruin, R., Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven (Groningen 1920) p. 6. Bernadine Ypma bestuurslid SNAAI. ai nummer 10 2011 45

Archievenblad | 2011 | | pagina 45