KVAN Nieuws Call for papers: Open! Lobbyen is een kunst Universele verklaring over archieven Nieuwe webwinkel S@P Oproep tot verhandeling Het bestuur van de KVAN zoekt leden voor een commissie die zich zal buigen over en vorm geeft aan een heuse archieflobby die zich richt op politiek en media. Bij discussies over bijvoorbeeld openbaarheid, WikiLeaks of digitalisering doet iedereen publiekelijk zijn zegje, behalve de archivaris. Wij hebben als beroepsgroep good governance, de democratische rechtsorde en de betrouwbare en controleerbare overheid, hoog in het vaandel staan, maar we praten niet mee in het maatschappelijk debat. Alleen wat erfgoed betreft halen we de pers en bereiken we de politici, maar vooral op lokaal niveau. Hoe brengen we daar verandering in? Heb je belangstelling om deze problematiek mee te helpen oplossen, meld je dan aan voor de lobby-commissie. Een aantal leden van bestuur/redactie van de KVAN heeft zich al bereid verklaard om in de commissie zitting te nemen: Ingmar Koch, Ruud Yap en René Spork. Drie leden erbij zou prima zijn. Meld je uiterlijk 31 januari 2012 bij het KVAN bureau (bureau@kvan.nl). Bij dit Archievenblad treffen jullie opnieuw de poster van de verklaring aan. In de vorige was een storende fout geslopen, gelieve die weg te gooien! Inmiddels heeft de UNESCO op 7 november de verklaring aangenomen. De bewustwording van de betekenis van archieven voor de samenleving krijgt hierdoor een flinke stimulans. Vanaf 1 november stapt S@P over op printing on demand. Dit betekent dat onze publicaties in kleine aantallen gedrukt zullen worden, afhankelijk van de vraag. Dit is goed nieuws voor de uitverkochte publicaties van S@P, want die zullen door deze nieuwe manier van drukken binnenkort weer verkrijgbaar zijn. Daarnaast heeft S@P een hele nieuwe webwinkel, waarin het bestellen van publicaties nog makkelijker wordt. Per 1 november zal deze volledig operationeel zijn, maar het is nu al mogelijk om te bestellen. Klik op de link 'bestellen' bij de publicatie en je wordt vanzelf doorverwezen. Je kunt direct online afrekenen en je ontvangt je boek binnen vijf werkdagen. Er verschijnt geen Archievenblad in januari. Maar niet getreurd, want redacteur René Spork bijt het spits af en biedt de leden/lezers van de KVAN een nieuwjaarsgeschenk in PDF: een persoonlijke verhandeling over Tijd. Sporks verhandeling over Tijd is vanaf 2 januari te raadplegen en te downloaden via de website van de KVAN. Wie volgt zijn voorbeeld? Het enige criterium, naast leesbaarheid, is de relatie - hoe dun ook - met het vak. Bij meerdere inzendingen beslist de redactie. Inzendingen aan de redactie zijn welkom tot 1 oktober 2012: redactie@archievenblad.nl. De term 'open' komen we overal tegen: open standaarden, open source, open data, open access... we kunnen er haast niet omheen. We hebben het dan over openbaarheid, transparantie, verantwoording nemen maar ook grenzen trekken. De Archiefvisie benoemt actieve openbaarheid als kernpunt. Niet voor niets is het thema van de KVAN-dagen 2012: Open! Tijdens de KVAN-dagen gaan Nederlandse archivarissen, informatieprofessionals, journalisten en juristen met elkaar in debat over alle aspecten die kleven aan het thema Open!. De KVAN-dagen vinden 11 en 12 juni 2012 plaats in Middelburg en worden georganiseerd door de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) in samenwerking met het Zeeuws Archief. De KVAN nodigt u van harte uit om een voorstel in te dienen voor een presentatie, workshop of andere creatieve bijdrage tijdens een van de parallelsessies op 11 en 12 juni. Voorstellen (samengevat in maximaal 200 woorden) kunnen tot 15 januari 2012 verstuurd worden naar bureau@ kvan.nl. Vermeld daarbij de titel van de sessie, naam en functie van degene die de sessie verzorgt en wat voor soort sessie het betreft (presentatie, workshop, debat et cetera). nummer 10 2011 41

Archievenblad | 2011 | | pagina 41