I Inhoud tsm 17 33 50 10 De (on)zin van archief onderzoek Ontsluiting, vernietiging en serendipiteit. Over de rol van archieven en archiefbeheerders in historisch onderzoek "Een archivaris moet de inhoud van zijn depot aankunnen." In gesprek met Carla de Glopper Archiefrat of boeken wurm? Geschiedenis studie en archief onderzoek 33 Ontsluiting, vernietiging en serendipiteit. Over de rol van archieven en archiefbeheerders in historisch onderzoek, Paul M.M. Klep 49 Agenda Thomas von der Dunk en Maarten van Rossem, twee spraakmakende en bevlogen historici die in interviews met redacteur René Spork hun licht laten schijnen over... jawel, archieven! Wat is het nut? Wordt er teveel bewaard of te weinig? Von der Dunk geldt of gold als een trouwe archiefbezoeker, terwijl Van Rossem het liefst gebruik maakt van de literatuur die achter hem in de boekenkast staat. Een tweeluik. René Spork I Archiefbeheerders nemen een sleutelpositie in. Zij fungeren als een soort lenders of last resort, als centrale banken die in principe de beschikbaarheid en kwaliteit van historische informatie in een samen leving bepalen. Het verwerven en ontsluiten van nieuwe archieven kan tot aardverschuivingen leiden in historische inzichten. Paul M.M. Klep I Beleid maken, inventariseren, inspecteren, digitaliseren, cursussen en presentaties geven: Carla de Glopper doet het allemaal. Als 'eenmans zaak' ontfermt ze zich over de bronnen van Wassenaar en Oegstgeest. Daarnaast geeft ze al ruim 30 jaar college aan de Universiteit Utrecht. Portret van een veelzijdig archivaris. Ineke van den Broek Archieven vormen de 'heilige grondstof' voor gedegen historisch onderzoek. Zo was het tenminste altijd, maar tijden veranderen. Hoe worden archieven tegenwoordig benut en door wie? Hoe zit het specifiek met het universitair geschiedenisonderwijs? Is het eigenlijk verplicht om de archieven in te duiken? Een onderzoek langs de frontlijn van de archiefvelden. Jac. Biemans en Ruud Yap 04 Van de redactie 05 Archiefervaring 07 Nieuws uit het veld 10 Archiefrat of boekenwurm? Geschiedenisstudie en archiefonderzoek, Jac. Biemans en Ruud Yap 17 De (on)zin van archiefonderzoek, René Spork 21 Geschiedenis, archieven, onderzoek en de onderzoeker. Een nieuwe blik op de NSB, Ruud Yap 24 Nieuwe 'aanvliegroute' voor archivarissen in spe, René Spork 26 Wat doet uw archiefinstelling (nog) aan educatie?, redactie 30 Over anti-stapelmaatregelen, een nieuwe archiefopleiding en de onderwijsidealen van een platform, Theo Thomassen 38 'Van wie bende gij d'r ene'. Een succesvol educatieproject rond 200 jaar Burgerlijke Stand, Jac. Biemans 39 Column 41 KVAN Nieuws 45 KVAN Nieuws SNAAI Lab 47 Uitgelezen 50 Burgerlijke Stand "Een archivaris moet de inhoud van zijn depot aankunnen." In gesprek met Carla de Glopper, Ineke van den Broek nummer 10 201 1 3

Archievenblad | 2011 | | pagina 3