'Van wie bende gij d'r ene' Een succesvol educatieproject rond 200 jaar Burgerlijke Stand Op verschillende plaatsen in ons land is het feit herdacht dat de Burgerlijke Stand in Nederland in 2011 twee eeuwen bestaat. Het Stadsarchief 's-Hertogenbosch heeft onder meer naar aanleiding van dit feit een educatief programma gemaakt, dat erg succesvol is verlopen. In deze korte bijdrage een terugblik op 'Van wie bende gij d'r ene'. Samenwerking Programma Terugblik Jac. Biemans I Het programma 'Van wie bende gij d'r ene' is door het Stadsarchief in 2010 2011 opgezet in samenwerking met de Bibliotheek Den Bosch. De samenwerking met de bieb werd gezocht vanwege de geplande gezamenlijke huisvesting op het terrein van het voormalig Groot Ziekengasthuis in de Bossche binnenstad. Inhoudelijk sloot 'Van wie bende gij d'r ene' aan bij het Bossche thema van de Week van de Geschiedenis 2010, die toen onder het motto 'Dat gaat naar Den Bosch toe' van start ging, en daarnaast bij het reeds genoemde Burgerlijke Stand-jubileum. Vooraf werden enige doelen geformuleerd voor het educatieve programma: 1. Op een laagdrempelige manier zoveel mogelijk inwoners van 's-Hertogenbosch actief laten deelnemen aan een per soonlijke zoektocht naar hun voorouders; 2. Verzamelen van persoonlijke verhalen in tekst en beeld; 3. Profilering van de samenwerking Stadsarchief/Bibliotheek; 4. Profilering van deskundigheid/ mogelijkheden/collectie van beide instellingen. Een team met twee vertegenwoordigers van elke instelling werkte, waar nodig gesteund door specialisten van beide organisaties, het programma verder inhoudelijk en praktisch uit. Het programma speelde zich af in de periode oktober 2010-mei 2011 en bestond uit drie onderdelen. Een eerste blok werd gevormd door workshops stamboomonderzoek en het schrijven van familieverhalen. Tweede onderdeel was een plenaire lezing over de betekenis van persoonlijke verhalen voor de 'algemene geschiedenis'. Het project werd ten slotte afgesloten met een wedstrijd familie verhalen schrijven en een gevarieerde avond met voordracht, toneel en film waarop natuurlijk ook het winnende familieverhaal bekend werd gemaakt. Reeds vanaf het begin bleek de grote belangstelling voor het project. Waren de verwachtingen gericht op niet meer dan enige tientallen participanten, tijdens de twee workshops 'Stamboomonderzoek en internet' (één op een middag en één in de avond) puilde de studiezaal van het Stadsarchief met telkens meer dan 60 deelnemers werkelijk uit. Na een korte inleiding over verleden en heden van de Burgerlijke Stand in Nederland kregen de vele geïnteresseerden praktische tips hoe stamboomonderzoek via het internet aan te pakken. Een korte schriftelijke evaluatie leverde niet alleen positieve reacties, maar ook (desgewenst) e-mailadressen van de cursisten op. Met hun toestemming sturen we deze speciale doelgroep sinds dien met enige regelmaat nieuwsberichten over activiteiten van het Stadsarchief toe. Na de inleidende genealogische workshop konden de deelnemers die dat wensten zich verder bekwamen in een andere, maar gerelateerde tak van sport: het schrijven van familieverhalen onder leiding van een ervaren schrijfster. Het tweede onderdeel speelde zich af in januari 2011. Het bestond uit een plenaire lezing door prof. dr. Arnoud-Jan Bijsterveld over het belang van familie-verhalen van gewone mensen voor de officiële geschiedschrijving. Ruim 120 deelnemers aan de cursus luisterden naar zijn boeiende voordracht die na een goede theoretische achtergrondschets een hele praktische en persoonlijke vorm kreeg via de foto's en brieven van de grootouders van de spreker. De maanden daarna was het werken geblazen voor enige tientallen cursisten. Zij zonden hun persoonlijke herinneringen aan 's-Hertogenbosch en hun familie in voor de wedstrijd 'familie verhalen'. Op 16 mei werden de drie prijswinnaars bekend gemaakt tijdens de slotavond van het project. Het programma omvatte verder een gesproken column door de Bossche stadschroniqueur (aangesteld door Stadsarchief en Bibliotheek), een film over de gevolgen van een oorlogsdrama binnen een familie en een theater-voorstelling die aansloot bij het thema. De gevarieerde avond vormde een waardige afsluiting van dit project. Het project 'Van wie bende gij d'r ene' is een zelfbedacht en relatief eenvoudig concept dat als een succesvolle activiteit beschouwd kan worden. De beide orga nisaties hebben hierbij hun expertise kunnen tonen. Tientallen cursisten werkten, zij het in principe nog in een basale vorm, aan de stamboom en (persoonlijke) verhalen van hun familie, die op de website van de Bibliotheek een plaats kregen. Het aantal deelnemers was, met name bij de workshops en de verhalenwedstrijd, boven verwachting. Daarbij speelde een rol dat de (lokale) pers veelvuldig aandacht schonk aan het project. De organisatoren kregen zeer veel positieve reacties uit het publiek. Een tweetal onderdelen kwam helaas minder goed uit de verf: het volgen van een drietal bekende Bossche families via de sociale media en een kortingsactie voor een (niet tot het project behorende, maar gerelateerde) lezing van schrijfster Judith Koelemeijer. Het lijkt erop dat de deelnemers meer lokaal gericht waren en speciaal op het basisprogramma voor stamboom en familieverhalen afkwamen. Al met al is het project als concept voor herhaling vatbaar. Jac. Biemans historicus, medewerker Educatie en PR bij het Stadsarchief 's-Hertogenbosch en redacteur van het Archievenblad. 38 2011 nummer 10

Archievenblad | 2011 | | pagina 38