151 Universiteit van Amsterdam ■ilfgl Eigen profiel Doelstellingen X X De archiefopleidingen zijn klein en kwetsbaar. Gemeenschappelijke besluitvorming Kwetsbaar Maurice Lipsch Fotografie. functies, van administratief tot historisch. In de behoefte aan vakinhoudelijke coördinatie werd alleen voorzien door overleg over de inhoud en coördinatie van het onderwijs tussen de docenten van de voormalige Archiefschool, maar dat was ingewikkelder dan voorheen omdat die nu verschillende werkgevers hadden gekregen. Juist op dit gebied ontstond dan ook de behoefte aan een informeel samenwerkingsverband. Om die reden werd vorig jaar in februari het Platform archiefonderwijs en -onderzoek ingesteld. In mei werden de drie participerende instellingen het eens over een gezamenlijke beginsel verklaring. Uitgangspunt daarin is dat zij zich alle drie en elk vanuit hun eigen opleidingsprofiel bezighouden met onderwijs en onderzoek op het gebied van de archiefwetenschap, zowel vanuit het perspectief van de informatie voorziening als vanuit het perspectief van het cultureel erfgoed. Daarbinnen hebben ze elk een eigen profiel. In de beginselverklaring worden ook de doelstellingen omschreven. Het Platform stelt zich ten doel: de werving van studenten te bevorderen door Amsterdam te afficheren als de stad waar je moet zijn als je op het gebied van de archivistiek onderwijs wilt volgen of onderzoek wilt doen; de goede relatie met het beroepen veld te bevorderen door de Amsterdamse archiefopleidingen in het Nederlandstalige beroepenveld te profileren als de eerstaangewezen aanbieders van goed opgeleide archiefprofessionals; de mogelijkheden te bevorderen van studenten om binnen hun opleidings traject te kiezen uit het totale aanbod van de partnerorganisaties op het gebied van het archiefonderwijs, door dit onderwijs te organiseren als een samenhangend aanbod en door de doorstroming van HBO- naar WO- niveau te faciliteren; de aantrekkelijkheid en de relevantie van het archiefonderwijs te bevor deren door het archiefonderwijs binnen de erfgoed- en informatie opleidingen een duidelijke positie te geven; de zichtbaarheid, de breedte, de kwaliteit en het rendement van het onderzoek op het gebied van archieven te bevorderen door samen te werken op het gebied van fundamenteel en toegepast archief onderzoek; de mogelijkheden tot onderlinge samenwerking en gemeen schappelijke kennisontwikkeling te bevorderen door een netwerk te onderhouden van docenten en onderzoekers in de archiefwetenschap, de informatiewetenschap en de erfgoedstudies. Ten einde de doelstellingen te realiseren bevordert het Platform gemeen schappelijke besluitvorming over: de (ontwikkeling van) gezamenlijk beleid op het gebied archiefonderwijs en -onderzoek; de afstemming van de relevante onderwijsprogramma's en samenwerking bij de uitvoering van de daaruit voortvloeiende opleidings activiteiten; de afstemming van de onderzoeks programma's van de betrokken leerstoelgroep en lectoraten, en samenwerking bij de uitvoering van onderzoeksprojecten; samenwerking bij het realiseren en benutten van stage- en onderzoeks faciliteiten, en bij het onderhouden van institutionele contacten met het beroepenveld; de uitgave van gemeenschappelijke publicaties en het organiseren van gemeenschappelijke congressen, symposia en andere bijeenkomsten; samenwerking op het gebied van PR en communicatie; actieve facilitering van zakelijke en informele contacten tussen docenten en onderzoekers van de drie instellingen; de financiering en bemensing van gemeenschappelijke projecten. De archiefopleidingen zijn klein en kwetsbaar; hun positie, inhoud en kwaliteit vragen binnen de grotere gehele van universiteit en hogeschool om extra zorg. Daarom was en is samen werking geboden. Nu de Archief- school niet meer bestaat, fungeert het Platform als voertuig voor deze samen werking. Het Platform moet de kwaliteit van de archiefopleidingen bevorderen. Maar goede archiefopleidingen bestaan in de eerste plaats bij de gratie van goede docenten. Het is dus goed nieuws dat Charles Jeurgens op 1 januari 2012 het team van Archief- en Culturele Infor matiewetenschap aan de UvA komt versterken. Hij volgt Peter Horsman op, die in februari 2012 met pensioen gaat. Charles gaat vier dagen in Amsterdam werken en blijft voor één dag deeltijd hoogleraar in Leiden. Theo Thomassen hoogleraar Archiefwetenschap aan de Faculteit der Geesteswetenschappen van de Universiteit van Amsterdam (UvA). 32 2010 nummer 10

Archievenblad | 2011 | | pagina 32