Over anti-stapelmaatregelen, een nieuwe archiefopleiding en de onderwijsidealen van een platform Reinwardt Academie In de zomermaanden waren de archiefopleidingen vooral in het nieuws door de collegegeld problemen. Wie een tweede master- of bacheloropleiding wil doen, moet een instellingscollegegeld gaan betalen dat bijna zeven keer zo hoog is als het reguliere collegegeld. Als je op kosten van de belastingbetaler al een diploma hebt gehaald, moet je de kosten van een tweede opleiding maar zelf betalen, was de redenering van de regering en de meerderheid van de Tweede Kamer. Compensatie Maar buiten de compensatieregeling bleven natuurlijk diegenen die hadden besloten om dan maar geen archief opleiding te gaan doen. Dat betekent dat de beschikbaar gestelde gelden voor namelijk ten goede zijn gekomen aan de studenten die als voorbereiding op de masteropleiding Archiefwetenschap het aansluitprogramma van de UvA hebben gevolgd. Niet opgelost Theo Thomassen l De anti-stapelmaatregelen hebben bij de archiefopleidingen meteen tot een vermindering van het aantal aanmel dingen geleid. Tot de master Archief wetenschap aan de Universiteit van Amsterdam worden niet alleen studenten toegelaten die de bachelor Culturele Informatiewetenschap hebben afgesloten, maar ook bijvoorbeeld afgestudeerde historici of bestuurskundigen die een aansluitprogramma hebben gevolgd en die veelal al in de archiefsector werk zaam zijn. Voor de beroepsgroep is het niet een luxe maar een noodzaak dat ook archivarissen met een historische of bestuurskundige achtergrond in het archiefwezen kunnen instromen. Die mogelijkheid lijkt door de collegegeld verhoging ernstig te worden belemmerd. De archiefopleiding van de Hogeschool van Amsterdam is met soortgelijke problemen geconfronteerd. Die opleiding trekt vooral mensen die al in het archiefveld werkzaam zijn of die zich willen omscholen en de opleiding dus in deeltijd willen doen. De collegegeld- verhoging heeft ook voor hen tot gevolg dat die mogelijkheid voor de meesten eenvoudigweg wordt afgesneden. De gezamenlijke protesten van de archiefopleidingen aan het adres van hun gemeenschappelijke College van Bestuur, die door KVAN en BRAIN werden ondersteund, hebben op de korte termijn resultaat opgeleverd. Het CvB UvA/HvA stelde geld beschikbaar waarvan tege moetkomingen konden worden betaald aan diegenen die door de collegegeld verhoging werden getroffen. Al die studenten zijn inmiddels voor het verschil tussen het wettelijke collegegeld en het instellingscollegegeld gecompenseerd, en hetzelfde geldt voor de studenten archiefwetenschap die studievertraging hebben opgelopen en daardoor buiten de overgangsregeling dreigden te vallen. Het eigenlijke probleem is dus niet opgelost. De collegegeldmaatregelen van de UvA en de HvA bedreigen nog steeds de instroom van voldoende studenten in de archiefopleidingen en daarmee hun continuïteit. KVAN en BRAIN hebben om die redenen al vóór de zomervakantie tegen de maatregelen bezwaar gemaakt bij de staatsecretaris van OCW, die verantwoordelijk is voor de 30 2010 nummer 10

Archievenblad | 2011 | | pagina 30