Vaste contacten Verankerde functie zijn andere archiefmedewerkers, zoals die van dienstverlening, beheer en PR Communicatie, indien nodig betrokken bij de ontwikkeling of begeleiding van educatieve activiteiten. Educatie bij Regionaal Archief Tilburg richt zich op een aantal doelgroepen. Voor volwassenen is er een uitgebreid cursusaanbod dat jaarlijks wordt aan geboden. Voor studenten HBO- en WO-onderwijs is er de sterke ambitie beter contact te krijgen. Aan de hand van de thema's uit de Historische Canon van Tilburg zijn voor basis- en voortgezet onderwijs een aantal educatieve programma's ontwikkeld. Deze worden deels in de klas en deels in het archief uitgevoerd, waarbij het archief sterk inspeelt op de wensen van de school. Voor een aantal educatieve onderwijs programma's wordt samengewerkt met Stadsmuseum Tilburg. Dit versterkt de beleving van de regionale geschiedenis bij de leerlingen. Naast educatie speelt publieksparticipatie een belangrijke rol, waarbij ook de medewerkers educatie betrokken zijn. Educatie heeft een eigen budget en is vertegenwoordigd bij strategieontwikkeling en activiteiten planning van het Regionaal Archief Tilburg." Besluit 29 onderwijsgroepen, ook buiten het archief, is een doel, bijvoorbeeld door aan musea films uit te lenen die bedoeld zijn voor educatieve doeleinden. De uitvoering van presentaties en rond leidingen voor onderwijsgroepen wordt intern door de accountmanager onder verschillende afdelingen uitgezet, zodat deze een deskundige bijdrage kunnen leveren. Cursussen voor volwassenen, zoals als oud schrift en dergelijke, horen uitdrukkelijk niet tot het takenpakket. Een oud-medewerker is voor dat doel ingeschakeld. Hoewel de gemeente stevig zal gaan bezuinigen, is er vooralsnog geen sprake van het verdwijnen van de educatiefunctie." Behalve in Rotterdam komt het universitair onderwijs ook aan bod in Groningen. Jona van Keulen, namens RHC Groninger Archieven, vertelt: "De aandacht en de ontwikkelingen wisselen per soort onderwijs. Wij werken veel samen met de RuG, studierichtingen geschiedenis en kunstgeschiedenis. De vraag van docenten groeit en het aantal deelnemende studenten groeit ook. Het gaat dan vooral om introductiecolleges en proefonderzoeken. Voor vele studenten is het de enige archief ervaring c.q. de enige ervaring voor onderzoek in bronnen. Ze vinden het meestal erg leuk (een ontdekking) of in ieder geval zeer leerzaam als aanvulling op hun vaardigheden. De samenwerking met het HBO (PABO) is minder geworden, mede waarschijnlijk als gevolg van wisseling van docenten. De vraag van middelbare scholen loopt vooral via vaste contacten, dus met dezelfde scholen en docenten en blijft al jaren gelijk. De vraag vanuit het basis onderwijs is gering en stabiel. Wij hadden een archiefmedewerker die circa 3,5 dagen per week beschikbaar had voor educatiewerk. Nu hij met pensioen is, wordt de vacature niet vervuld tot er meer duidelijkheid is over de komende bezuinigingen. Tot die tijd proberen wij de lopende en vaste contacten te onderhouden." Tot slot Petra Robben van het Regionaal Archief Tilburg: "Bij ons is educatie een verankerde functie: er zijn 24 uren beschikbaar, verdeeld over een coördinator en een assistent. Daarnaast Van 'harde wetenschap' is in boven staand artikel geen sprake. Er is geen vergelijkend onderzoek gedaan naar beschikbare budgetten en formatie plaatsen, afgezet tegen behaalde resultaten/bereik in aantallen. Van de 52 instellingen die op onze 'educatie- vraag' hebben gereageerd, hebben er zeven nu al last van bezuinigingen en/ of kerntakendiscussies als bedreiging voor educatie. Het is niet moeilijk te voorspellen dat de vlag er volgend jaar anders bij zal hangen. Aan het enthousiasme en doorzettingsvermogen van de medewerkers zal het niet liggen. Redactie Archievenblad Speuren door oude archiefbronnen (foto Het Utrechts Archief). nummer 10 2010

Archievenblad | 2011 | | pagina 29