Keerpunt Focus op samenwerking Kinderen bezoeken Het Utrechts Archief (foto Het Utrechts Archief). aan educatie dan een paar jaar geleden. Dit heeft te maken met een toene mende vraag vanuit het onderwijs en een toenemende naamsbekendheid van het HCL als erfgoedinstelling. Mijn uren zijn uitgebreid van 18 naar 24 uur per week en ik maak sinds een aantal jaren structureel gebruik van een club van vijf vrijwilligers die mij, na een trainings traject, assisteren bij het begeleiden van onderwijsgroepen." Hoe is de situatie in de provincie Utrecht? Het beeld is niet voor elke dienst hetzelfde, maar een rondje langs de diverse archiefdiensten en de ondersteunde dienst Landschap Erfgoed Utrecht (LEU) leidt door de bank genomen tot de conclusie dat er anno 2011 in het midden van het land meer scholieren de archieven weten te vinden dan ooit, maar dat voor veel archieven het keerpunt alweer bereikt lijkt te zijn. Voor Archief Eemland, RHC Vecht en Venen, RHC Zuidoost Utrecht en RHC Rijnstreek en Lopikerwaard (deels ook Zuid-Holland) geldt dat zij relatief recent (twee tot vijf jaar geleden) opgerichte samenwerkingsverbanden zijn, waarbij op het moment van oprichting het publieksbereik en de educatie hoog in het vaandel stonden. Door versnippering en kleinschaligheid kon daar in de jaren daarvoor weinig aandacht aan worden besteed. Dit nieuwe elan resulteerde meestal ook in de aanstelling van een medewerker educatie. Ontwikkeling van lesmateriaal gebeurde vervolgens voor een klein deel door deze medewerkers zelf, maar voor het grootste gedeelte hebben de RHC's gebruikt gemaakt van de diensten van LEU. Een veelgebruikt concept is een bronnenpakket voor derdeklassers van het voortgezet onderwijs over de Tweede Wereldoorlog, waarbij leerlingen meerdere erfgoedinstellingen bezoeken, waaronder het archief. Ook Gemeentearchief Zeist werkt met dit concept, al sinds 2001. Het Utrechts Archief neemt een wat aparte positie in, niet alleen omdat het de grootste is, maar ook omdat het als RHC al sinds 1998 bestaat en sinds die tijd over een medewerker educatie beschikt. De dienst heeft zijn onderwijsprogramma's in eigen beheer ontwikkeld. Sinds 2008 heeft Het Utrechts Archief in eerste instantie op het onderwijs gerichte multimedia-experience over de Utrechtse geschiedenis in de binnenstad. Bij veel RHC's bestaat de vrees dat de zware bezuinigingen die LEU treffen, tot gevolg zullen hebben dat de educatieve programma's moeten inkrimpen of vercommercialiseren. De RHC's zien geen middelen om in dat geval zelf programma's te ontwikkelen of in te kopen. Navraag bij LEU wijst uit dat dit jaar juist de educatietaak nog is gespaard. In 2012-2015 zullen er verschuivingen in subsidiestromen komen, maar het staat niet bij voorbaat vast dat die in het nadeel van erfgoededucatie zullen uitvallen. Een andere bedreiging zijn de bezuinigingen en taakverschuivingen bij de diensten zelf. Bij RHC Rijnstreek en Lopikerwaard en Archief Eemland werden die in 2011 al gevoeld. Bijvoorbeeld bij RHC Rijnstreek moet men terug naar de basis, de wettelijke taken, en is het zwaartepunt verschoven van dienstverlening naar inspectie. Bij Het Utrechts Archief en Gemeente archief Zeist is men tot op heden positief gestemd. Beide diensten hebben te maken met een relatief cultuur- vriendelijke gemeente en kenden in de afgelopen jaren geen grote reorganisaties. Louisa Balk, namens het Gemeentearchief Rotterdam: "Bij ons werkt één 'accountmanager' educatie. Deze functie is bedoeld om onderwijs groepen van 8-28 jaar te faciliteren, zoveel mogelijk door samen te werken met partijen in de stad zoals musea en onderwijsinstellingen (van basis onderwijs tot en met Erasmus Universiteit). De universiteit levert stagiaires die bijvoorbeeld werken aan een scriptie. Met de Pabo werken we intensief samen. Hun studenten gebruiken de digitale historiemeter (tijdlijn) van Rotterdam (www.historiemeterrotterdam.nl) op basisscholen. Weer andere Pabostudenten ontwikkelen een speur tocht langs de Brandgrens, de route die aangeeft tot waar de Rotterdamse binnenstad is uitgebrand na het bombar dement van 1940. De voorbereiding van al deze studenten vindt plaats in het gemeentearchief. Het Philharmonisch Orkest Rotterdam geeft aansluitend aan de speurtocht een muziekvoorstelling. Zo versterken culturele- en erfgoed instellingen elkaar. Door deel te nemen aan het Cultuurtraject van de Stichting Kunstzinnige Vorming (SKVR), met een gevarieerd educatief aanbod voor scholen, verzekert het gemeentearchief zich van structurele deelname van een grote hoeveelheid scholieren aan projecten waarbij het archief betrokken is of waarvan het archief zelf initiatiefnemer is. Zichtbaar zijn voor 28 2010 nummer 10

Archievenblad | 2011 | | pagina 28