Educatie handhaven Gemeente Zutphen behoorlijk bezuinigt, vooral op de niet-wettelijke taken. De educatieve diensten zijn overgenomen door een collega, maar die heeft hier voor veel minder uren tot zijn beschikking omdat hij dit naast zijn andere taken moet doen. De afgelopen jaren investeerde het RAZ in het opzetten van nieuwe projecten en cursussen en af en toe werd zelfs maatwerk voor scholen verzorgd. Nu grijpt het RAZ terug op bestaande, succesvolle projecten (handschriftenproject en Hanzeproject) en verzorgt het rondleidingen die weinig voorbereiding kosten. De zorgvuldig opgebouwde contacten met de scholen in de regio Zutphen worden zo toch nog onderhouden." Allow Frings van het Regionaal Archief Gorinchem: "Educatie, tentoonstellingen, ja zelfs het opnemen van particuliere archieven en het beheren van bibliotheek of andere niet-wettelijke verzamelingen worden opeens kritisch bekeken. In principe heb ik alle taken kunnen handhaven waarbij aangetekend dat ik tentoonstellingen alleen kan uitvoeren als ik daar incidenteel budget voor weet te regelen (intern ofwel extern). Met betrekking tot educatie zullen we in de toekomst de kosten meer en meer gaan doorberekenen. De tijden dat dit allemaal gratis was lijken voorbij." Ad Tramper van het Gemeentearchief Vlissingen: "Voor educatie is geen apart budget of een aparte medewerker. Die taak vervullen we tussen de bedrijven door; we maken bijvoorbeeld een tentoonstelling bij gelegenheid van een afscheid of een jubileum. Om de gevolgen van de bezuinigingen in de toekomst op te vangen zullen we de samenwerking met de bibliotheek en het museum in Vlissingen versterken." Een ander geluid komt uit het Gemeentearchief Roermond. Daar zegt gemeentearchivaris Hans van de Mortel: "Het gemeentearchief organiseert rondleidingen (voor basis- en middel bare scholen, historische- en andere verenigingen), organiseert cursussen (genealogie, heraldiek, paleografie), verzorgt workshops (voornamelijk voor middelbare scholen), maakt thema gerichte lesbrieven (heel divers), organiseert elke maand een zogenaamd Historisch Café en eenmaal per jaar het Basisschoolleerlingen nemen deel aan een educatief project in samenwerking met Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam (foto Gemeentearchief Rotterdam, 2005). Historisch Platform Roermond, doet op aanvraag stadswandelingen en maakt exposities, bijvoorbeeld met betrekking tot nieuw verworven archieven en collecties. De functie van medewerker educatie en externe dienstverlening (1 fte.) bestaat nog (educatie ca. 20 uur p/w). Overigens springen alle mede werkers bij op educatief gebied als dat nodig is. In het voorjaar werd in deze gemeente een kerntakendiscussie gevoerd (wat doen we en wat moeten we wettelijk doen?). Het gemeente archief kreeg de opdracht niet-wettelijke taken 'af te bouwen'. Ik heb zelf de vrijheid om dit in te vullen. Dit zal geen consequenties voor educatie hebben." Paula Jorritsma van het Streekarchief Land van Heusden en Altena laat zich evenmin kisten: "Bij ons is educatie onderdeel van het takenpakket van de medewerker externe dienstverlening. Tot 2013 blijven hiervoor voldoende uren beschikbaar, waardoor uitvoering gegeven kan worden aan het beleids plan educatie: 'Verbinden van Vroeger, Nu en Straks'. Het streekarchief geeft op verschillende manieren invulling aan erfgoededucatie: in de eigen omgeving en in het archief voor scholieren, en erfgoededucatie voor volwassenen. Hierbij wordt in veel gevallen samen gewerkt met externe partijen, bijvoor beeld om erfgoededucatie en omgevings- onderwijs te combineren. Aanbod wordt altijd vraaggericht ontwikkeld. In de samenwerking is de rol van het streekarchief vaak initiërend, maar soms ook met name adviserend en onder steunend. De missie erfgoededucatie is een zo groot en divers mogelijk deel van de samenleving kennis laten nemen van het cultuurhistorisch erfgoed van het Land van Heusden en Altena. Daarom organiseert het streekarchief ook in 2012 cursussen en participeert zij in uiteenlopende projecten, zoals tentoon stellingen, culturele evenementen, publicaties en herdenkingen." Ook het RHC Eindhoven maakt zich nog steeds sterk voor educatie. Ivonne Lipsch: "In het RHCe wordt sinds 2009 door de consulent cultuurhistorie en educatie het publieksprogramma TOEN (dat in 2007 van start ging) versterkt met cultuureducatie voor het onderwijs, door het ontwerpen van educatieve programma's en online leermiddelen, het maken van leermiddelen voor derden (educatief auteurschap) en het organiseren, coördineren en geven van erfgoedlessen en rondleidingen. Verder verzorgt de consulent cultuurhistorie en educatie ook andere publieksactiviteiten, zoals het maken van tentoonstellingen en presentaties, het schrijven van publicaties, het (mede) onderhouden van sociale media en het adviseren over cultuurhistorie en -educatie. Voor deze werkzaamheden heeft zij 32 uur per week. Er is een pool van medewerkers die helpen rondleidingen geven en lessen begeleiden." Ronduit goed gaat het in Leeuwarden, Aldus Yteke van der Vegt, educatief medewerker. "Het Historisch Centrum Leeuwarden (HCL) geeft meer aandacht nummer 10 2010 27

Archievenblad | 2011 | | pagina 27