Wat doet uw archiefinstelling (no aan educatie? Het woord 'bezuinigingen' is tegenwoordig alom aanwezig in ons dagelijks taalgebruik. Of het nou gaat om de zorg, recreatie of cultuur: overal moet de broekriem aan. Wat betekent dat voor educatieve activiteiten bij archiefinstellingen? Geen drama, geen optimisme Om maar met de deur in huis te vallen: erg dramatisch ziet het er nu nog niet uit. Reden tot optimisme is er evenmin, want donkere bezuinigingswolken pakken zich wel degelijk boven de instellingen samen. Sommige instellingen overwegen om kosten te berekenen aan derden. Veel instellingen proberen heel Wel/geen doelstelling Redactie Archievenblad In het Tijdschrift voor Geschiedenis (124e jaargang, 2011, nummer 3, pp. 381-395) buigen Stephan Klein, Maria Grever en Carla van Boxtel zich onder meer over erfgoededucatie in Nederland. "Erfgoededucatie is gericht op de versterking van cultureel en historisch besef aan de hand van materiële en immateriële sporen als primaire instructie bron." Erfgoededucatie brengt het verleden dichterbij. In het onderwijs wordt meer afstand bewaard tot het verleden. Een te grote nadruk op nabijheid kan het leerproces bemoei lijken, een te grote nadruk op afstand zal het verleden moeilijk toegankelijk en betekenisloos maken. Zie daar de dilemma's waarmee geschiedenis docenten en educatiemedewerkers kampen. Waar vinden ze elkaar en kunnen ze elkaar wel vinden, of wordt 'educatie' overal opgeofferd aan de bezuinigingen? De redactie van het Archievenblad maakte, wat erfgoed educatie betreft, een rondje langs de velden. wat ballen in de lucht te houden met een beperkte formatie (bijvoorbeeld door PR en educatie te combineren), maar dat wisten we al. Onder 'educatie' verstaat men meestal het (doen) organiseren van activiteiten gericht op het overdragen van histo rische kennis en het bevorderen van geschiedbeoefening, met name met behulp van lokale bronnen en mate rialen. De activiteiten omvatten onder meer samenwerkingsprojecten met het onderwijs (lesbrieven, lezingen, tentoonstellingen, wandelingen), cursussen, maar ook - al dan niet uitbestede - rondleidingen en zoiets als het uitlenen van leskisten. Externe factoren spelen een rol bij het uitvoeren van de educatietaak: ben je de enige erfgoedinstelling in de wijde omgeving, heb je veel last van concurrentie of krijg je juist steun van bijvoorbeeld een provinciaal erfgoedorgaan. Het afschaffen van (in)directe subsidies, denk aan ondersteuning voor het busvervoer van scholieren, kan fnuikend zijn voor een educatief programma. En altijd is er weer die kerntakendiscussie. Een enkele instelling heeft van meet af aan 'educatie' als beleidsdoelstelling laten vallen. "Educatie Onderwijs is geen beleidsambitie van het Brabants Historisch Informatie Centrum. Dat is al zo geweest vanaf de oprichting in 2005. We hebben dus ook geen aparte educatiemedewerker in dienst. Wij reageren natuurlijk wel op vragen vanuit ons publiek, of dat nu van individuen is of van groepen en maatschappelijke instellingen (media, onderwijs, politiek en toerisme). We ontvangen ze en leiden ze rond in onze schitterende locatie", aldus Margot America, coördinator Communicatie Promotie. Het Regionaal Archief Rivierenland daarentegen, stelt bij monde van Ella Majewska: "Educatie stond bij ons altijd heel hoog in het vaandel. We hebben daar afgelopen jaren heel veel energie in gestoken. Nu zijn we als het ware aan het oogsten. Praktisch betekent dat voor het RAR dat de uren voor educatie hetzelfde blijven, maar dat we ons richten (ook zeker gezien de nieuwbouw en verhuizing op dit moment) op onder houd van wat we hebben in plaats van investeringen. Dus bij ons loopt deze functie niet terug maar wordt anders ingevuld. Het staat nog steeds als een van de hoofdtaken in ons beleidsplan." Sombere geluiden zijn er natuurlijk ook. Zo stelt Etienne van den Hombergh van het Regionaal Archief Zutphen: "Met het vertrek van de medewerker voor Educatie en PR in het begin van dit jaar zijn de educatieve diensten van het Regionaal Archief Zutphen op een laag pitje komen te staan. Er is momenteel niet voorzien in een opvolging van de betreffende medewerkster, omdat de 26 2010 nummer 10

Archievenblad | 2011 | | pagina 26