kist verpakte Vrede van Munsternaast de oorspronkelijke bewijswaarde. Wat genoemde auteurs bedoelen is dat er een verschil van didactiek bestaat of zou bestaan tussen erfgoededucatie (nabijheid) en onderwijs (afstand). Zowel de geschie denisdocent als de medewerker erfgoed educatie moet daarmee om kunnen gaan, denken wij. Het is typisch het soort vraagstelling voor een vak als erfgoed theorie, dat aan de Reinwardt Academie wordt gegeven." "Er is in het derde jaar aandacht voor cultureel ondernemerschap; daarnaast is er een aparte minor Cultureel onder nemen. In tijden van crisis zijn er minder vaste banen, maar inhuur van krachten op tijdelijke basis komt juist dan meer voor. Stageplekken zijn natuurlijk ook ideaal om het arbeidsveld te verkennen, zowel in het tweede als in het vierde jaar. Tot nu toe komen onze studenten nog steeds aan het werk en Reinwardt- stagiaires zijn alom gewild. We volgen de ontwikkelingen op de voet, luisteren regelmatig naar alumni in het werkveld en we hebben gekeken of we bijvoor beeld het aantal studenten moeten beperken, maar daar is nu nog geen aanleiding voor. Het eerste jaar hebben we zo'n 180 studenten, het tweede jaar zijn dat er nog ongeveer 120 en in de eindfase slankt het aantal af naar 100. Dat betekent overigens niet dat alle studenten dan zijn gestopt, maar dat ze bijvoorbeeld een andere richting hebben gekozen of naar de universiteit zijn overgestapt." hoogte van nieuwe ontwikkelingen. En voor het vak 'archiefonderzoek' kloppen we met tweedejaarsstudenten altijd aan bij het Stadsarchief Amsterdam. Ook daardoor houd je als opleider de vinger aan de pols. Onze 'Commissie van Advies' gaan we overigens uitbreiden met iemand uit de archiefpraktijk, een ervaren man of vrouw die de connectie met het vakgebied borgt. Met zo iemand kunnen we bijvoorbeeld de eerder vastgestelde (2008) beroepscompetenties tegen het licht houden." dan het ander, maar [cursivering RS] het is wel heel erg leuk om je kennis en ervaring op jongeren over te dragen." Archiefinstellingen stonden lange tijd op geruime afstand van de administratie. Overheidsarchieven werden na 50 jaar overgebracht en waren min of meer exclusief voer voor onderzoekers van allerlei pluimage. Tegenwoordig bemoeien archiefinstellingen zich als gevolg van digitalisering en de korte omloopsnelheid van informatie met de inrichting van de informatiehuishouding bij de overheid. Dit dient het belang van de recht- en bewijszoekende burger, de controleerbare en betrouwbare overheid. Hoezo erfgoed? "Door de nieuwe ontwikkelingen kom je inderdaad heel dicht bij de administratie, maar niet alleen voor 'recht en bewijs'. Feitelijk moet je al snel in het proces een beslissing nemen over de waarde van een bron voor het historisch onderzoek. Het selectie- en waarderingsvraagstuk zit dan ook stevig in de opleiding verankerd, waarbij juist de verschillende benaderingen in archieven, musea en bijvoorbeeld archeologie en monumentenzorg interessant zijn." Zetten die nieuwe ontwikkelingen studenten op het verkeerde been? Je hebt als student toch waarschijnlijk een bepaalde verwachting van de aanraking met archiefschatten? "Ach, datzelfde overkomt of overkwam menige sollicitant bij een archief instelling. Je dacht eens lekker te kunnen gaan neuzen in oude bronnen en dan moest je series beschrijven, organisatieonderzoeken doen enzo voorts. We brengen de liefde voor het vak bij en door middel van excursies en stages zien onze studenten al vroeg de verschillende werkzaamheden en werkelijkheden in het erfgoedveld." Archief Reinwardt Academie. Fotografie lona Hogendoorn. Besteden jullie veel aandacht aan de inzet van sociale media? "Ja, en dat gaat niet alleen over communicatie, maar bijvoorbeeld ook over 'toegankelijk maken'." Het is crisis en het ziet er niet naar uit dat daar op korte termijn een einde aan komt. Met name in de culturele hoek vallen klappen. Hoe biedt de Reinwardt Academie een toekomstperspectief? Gaan jullie extra je best doen voor bijvoorbeeld stageplekken? Lange tijd was de klacht uit het archief veld dat de archiefopleiding wat was 'losgezongen' van de archiefpraktijk. Wat gaan jullie doen om die banden te verstevigen? "Die banden kunnen nooit stevig genoeg zijn. Door stageplekken raakt men wederzijds (opleiding en veld) op de Een vraag aan Els. Is kennisoverdracht leuker dan leiding geven? Els: "Uhhet een is niet perse leuker Els, je bent directeur geweest van het Haags Gemeentearchief en dat van Rotterdam. Gezien het geringe personeels verloop in ons vakgebied kende je iedereen bij naam. Hoe doe je dat in hemelsnaam met al die wisselende groepen studenten? Els: "Het duurt inderdaad best even voordat je een nieuwe lichting ter grootte van laten we zeggen mijn oude archief dienst bij naam kent, maar uiteindelijk lukt het wel. Vooral op een excursie zoals onlangs in Berlijn leer je ze goed kennen." Tot slot: zijn jullie een meidenclub? "Tja, slechts 15% van onze studenten is man. Overigens groeit dit percentage wel elk jaar. Wellicht moeten we zo langzamerhand wat meer doen aan 'mannenemancipatie'. Je ziet wel mannen bij tentoonstellingsontwerp en dergelijke, maar minder bij educatie. Cultuur is kennelijk 'soft'. René Spork redacteur Archievenblad en projectleider bij het Gemeentearchief Rotterdam. nummer 10 2011 25

Archievenblad | 2011 | | pagina 25