Nieuwe aanvliegroute voor archivarissen in spe Het archiefveld is verrijkt met een nieuw opleidingsinstituut. Na de Hogeschool van Amsterdam is de Reinwardt Academie de tweede opleiding in Nederland waar het diploma Archivistiek B kan worden behaald. Tijd voor een gezamenlijk interview met Els van den Bent, docent informatiemanagement, en Nancy van Asseldonk, studieleider postpropedeuse bacheloropleiding. Studenten van de Reinwardt Academie lopen stage op Kasteel Amerongen. Fotografie Bob Bronshoff. De Reinwardt Academie is onderdeel van de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten en biedt twee opleidingen aan: een bachelor Cultureel erfgoed en de Engelstalige Master of Museology. De vierjarige bachelor leidt op tot allround erfgoedprofessional en is de enige bacheloropleiding op het gebied van cultureel erfgoed in Europa. De master is een Engelstalige opleiding van anderhalf jaar voor studenten die leidinggevende en beleidsfuncties ambiëren in het internationale werkveld van musea en cultureel erfgoed. Aan de Reinwardt Materiaal uit het archief van de Reinwardt Academie. Fotografie Iona Hogendoorn. Academie studeren zo'n 600 studenten en werken circa 50 medewerkers. Daarnaast zijn er veel gastdocentschappen. Gefeliciteerd! En om maar met de deur in huis te vallen: in het oktobernummer van het Archievenblad stond een rectificatie op een persbericht op www.nationaal- archief.nl. De Academie zou juist geen minor Archivistiek binnen de bacheloropleiding Cultureel erfgoed geven, dat doet de Hogeschool van Amsterdam. Wat ging hier mis? "De rectificatie betreft een nieuwsbericht waarvan de inhoud niet helemaal klopte. Er is daarna een gezamenlijk persbericht uitgegaan: de Reinwardt Academie biedt de minor in samenwerking met de Hogeschool van Amsterdam en de UvA aan. Als student kun je verschillende 'aanvliegroutes' hebben: vanuit de Reinwardt Academie of vanuit de Hogeschool, maar je volgt dezelfde minor. We werken bovendien samen met de Universiteit van Amsterdam om ervoor te zorgen dat de aansluiting op Archivistiek A, het universitair onderwijs, voor de 'doorstomers' soepel verloopt. Afgezien van de minor lopen de studenten voor het diploma Archivistiek B stage en schrijven een afstudeerscriptie op het gebied van de archivistiek." In hetTijdschrift voor Geschiedenis (124e jaargang, 2011, nummer 3, pp. 381-395) buigen Stephan Klein, Maria Grever en Carla van Boxtel zich onder meer over erfgoededucatie in Nederland. Erfgoededucatie brengt het verleden dichterbij. In het onderwijs wordt daarentegen meer afstand bewaard tot het verleden. Een te grote nadruk op nabijheid kan het leerproces bemoeilijken, een te grote nadruk op afstand zal het verleden moeilijk toegankelijk en betekenisloos maken. Zie daar de dilemma's waarmee geschiedenisdocenten en educatiemedewerkers kampen. Waar vinden ze elkaar en kunnen ze elkaar wel vinden? "Onze studenten worden onderwezen in de verschillende 'waarden' van erfgoed. Denk bijvoorbeeld aan het verschil tussen de meer objectieve 'bronwaarde' van archieven en de meer subjectieve erf- goedwaarde, bijvoorbeeld de symbool waarde van de in een fraaie contemporaine 24 2011 nummer 10

Archievenblad | 2011 | | pagina 24