Geschiedenis, archieven, onderzoek en de onderzoeker Een nieuwe blik op de NSB Benutting van archieven. Voor mij zitten twee gelauwerde historici: Robin te Slaa en Edwin Klijn. De twee auteurs van het 900 pagina's tellende boek De NSB. Ontstaan en opkomst van de Nationaal Socialistische Beweging, 1931-1935. Het boek is niet alleen goed ontvangen door historici, maar heeft ook publieke waardering gekregen in de vorm van een nominatie voor de Libris Geschiedenis Prijs 2010. Daar is het niet bij gebleven: Klijn en Te Slaa zijn inmiddels begonnen met een vervolgonderzoek naar de NSB in periode 1936-1940. Het is de bedoeling dat dit onderzoek resulteert in een dubbelpromotie. Zij mogen hierbij rekenen op financiële steun van het Prins Bernhard Cultuurfonds. De keuze voor Te Slaa en Klijn is niet toevallig. Het is niet zomaar een onderzoek. Als we het hebben over benutting van archieven dan zijn dit twee onderzoekers die we moeten spreken. Klijn en Te Slaa hebben zich letterlijk ingegraven in het omvangrijke NSB- archief. Het boek toont de relevantie van archieven aan als historische bronnen en de maatschappelijk relevantie van die archieven voor het heden. Het boek kreeg niet alleen aandacht vanwege de goede recensies en de nominatie voor de Libris Geschiedenis Prijs, maar ook omdat de auteurs dankzij een uitlating van Vogelaar ook (zijdelings) werden betrokken bij de discussie over het karakter van de PVV. Ex-minister Ella Vogelaar kan hier zelfs geciteerd worden: "Het lijkt wel alsof we de belofte die we met elkaar hebben gedaan na de Tweede Wereldoorlog - 'dat nooit weer' - vergeten zijn. En ik kan u verzekeren dat nummer 10 2011 21 wie de moeite neemt om het recent verschenen boek over de opkomst van de NSB te lezen, schokkende parallellen tegenkomt." Samen vertellen ze over hun ervaringen. Wat betekent archiefonderzoek voor jullie? "Archiefonderzoek is in de eerste plaats bewerkelijk. Archieven zijn complex en lastig te doorgronden en eerlijk gezegd speelt toeval op bepaalde momenten ook een grote rol. Je moet als onderzoeker de beschikking hebben over grote porties geduld en doorzettingsvermogen. Soms vind je niet wat je zoekt en andersom vind je ook wel wat je niet had verwacht. Archiefonderzoek is voor ons 'terug naar de bron'. Het bestaande onderzoek over de NSB was naar onze mening voor namelijk een herhaling van Loe de Jong, A.A. de Jonge en Ronald Havenaar; het archief was in die zin nog grotendeels onontgonnen. In het juryrapport van de Libris Geschiedenis Prijs werd speciaal melding van gemaakt van ons archief onderzoek. Daarnaast is het een onder werp van belang en bleek het zeer actueel." Met welke vraag zijn jullie het archief en het onderzoek ingegaan? "Het begon eigenlijk met het huidige onderzoek naar het 'karakter' van de NSB als beweging. Er is natuurlijk veel geschreven over de NSB, maar dat was zelden op basis van archiefonderzoek. Bovendien werd de ideologie van de NSB niet serieus genomen en dus nauwelijks onderzocht. Wij wilden de houdbaarheid van het gangbare beeld van de NSB onderzoeken: de NSB als zwakke partij, gevuld met opportunisten en rancuneuze losers zonder ideologie of geloof.

Archievenblad | 2011 | | pagina 21