De (on)zin van archiefonderzoek Thomas von der Dunk: Er is heel wat navelstaarderij Si SS Thomas von der Dunk (Soestdijk, 1961) is cultuurhistoricus en publicist. Hij schrijft/schreef onder meer columns voor de Volkskrant en HP/De Tijd. In april 2011 werd een uitnodiging voor Von der Dunk om de Willem Arondéuslezing te houden, ingetrokken door de Noord-Hollandse Provinciale Staten. In zijn lezing wilde hij kritiek leveren op de PVV. Von der Dunk weigerde zijn verhaal aan te passen en werd daarom geweerd. Uiteindelijk werd de lezing uit protest buiten voor het provinciehuis gehouden. Ik spreek Thomas von der Dunk (TvdD) in Amsterdam, in restaurant '1e klas' op het station, dat is wel zo makkelijk. Het is er vol, rumoerig, maar niet ongezellig. Het neoklassieke interieur oogt ouderwets 1e klas. Een mooie plek om het onder meer over geschiedenis en het gebruik van archieven te hebben. van normen en waarden onder druk van een agressief populisme", dat was voor Von der Dunk reden om zijn gewraakte vergelijking tussen de huidige politieke situatie en die van voor de Tweede Wereldoorlog te maken, RS]. Thomas von der Dunk en Maarten van Rossem, twee spraakmakende en bevlogen historici die in interviews met redacteur René Spork hun licht laten schijnen over... jawel, archieven! Wat is het nut? Wordt er teveel bewaard of te weinig? Von der Dunk geldt of gold als een trouwe archiefbezoeker, terwijl Van Rossem het liefst gebruik maakt van de literatuur die achter hem in de boekenkast staat. Toch begon ook hij ooit als archiefonderzoeker, maar het was niets voor hem, zo meldde hij aan zijn toenmalige 'chef' Hermann Walther von der Dunk (Bonn, 1928). Inderdaad, de vader van...! U wordt geroemd, soms verguisd, tegenwoordig meer als columnist dan als historicus of cultuurhistoricus. Uw mening telt. Geschiedenis neemt u wel degelijk heel serieus en tot recent toonde u zich een trouw archiefbezoeker. Verlangt u zo langzamerhand weer naar de rust van de studiezaal, of hecht u toch meer waarde aan het politieke en maatschappelijke debat? "Nou, ik doe nog steeds onderzoek. Tegenwoordig met steun van het Prins Bernhardfonds naar de reis van Jozef II, keizer van het Heilige Roomse Rijk, in de jaren tachtig van de 18e eeuw door de Republiek. Ik gebruik daar overigens vooral literatuur voor en bezoek ook veel bibliotheken. Mijn columns en presentaties zijn feitelijk waarvan ik leef. Uiteindelijk beklijven mijn onderzoeken en publicaties Thomas von der Dunk voert het woord tijdens de Internationale Dag tegen Racisme van de Verenigde Naties. Nieuwe Kerk Amsterdam, 21 maart 2010 (foto Jos van Zetten). beter dan mijn columns, tenzij er sprake is van een rel zoals rond de Arondéuslezing. Vergelijkingen trekken is het handwerk van de historicus, alleen rust er wat dat betreft op de Tweede Wereldoorlog een enorm taboe" ["Het snelle verschuiven

Archievenblad | 2011 | | pagina 17