Tot slot Geïnterviewde personen: dr. Bert Altena, Erasmus University Rotterdam, Erasmus School of History, Culture and Communication; dr. W.J.H. (Jan Hein) Furnée, Universiteit van Amsterdam, Capaciteitsgroep Geschiedenis; dr. Ferry de Goey, Erasmus University Rotterdam, Erasmus School of History, Culture and Communication; prof. dr. K.J.P.F.M. (Charles) Jeurgens, Universiteit Leiden, Archiefwetenschap; Dick van Lente PhD, Erasmus University Rotterdam, Erasmus School of History, Culture and Communication; dr. J.W. (Joop W.) Koopmans, Rijksuniversiteit Groningen, Geschiedenis van politiek en media in vroegmodern Europa; dr. J.G.M.M. (Joost) Rosendaal, Radboud Universiteit Nijmegen, Politieke Geschiedenis; drs. Edwin van der Veldt, Universiteit Utrecht, docent en coördinator van de eerstejaarscursus onderzoeksseminar I; dr. J.H.M (Hans) de Waardt, Vrije Universiteit, Geschiedenis. 16 Edwin van der Veldt (foto part. coll.). gehanteerd om gedigitaliseerd materiaal te raadplegen. Dat is allemaal wel uit te leggen, maar voor de onderzoeker en student hoogst irritant. Wat dat betreft vindt De Waardt ook het beleid van de archiefinstellingen onduidelijk. Het bedienen van de verschillende doel groepen, genealogen, onderzoekers en journalisten, is niet consequent uit gewerkt. Iets wat je dus terugziet in bijvoorbeeld het digitaliseringsbeleid: er lijkt geen strakke gedachte achter te zitten, gericht op een bepaalde doelgroep of een bepaald gebruik. Digitaliseren om te behouden is wat dat betreft wel een duidelijk beleid. Koopmans ziet dat het raadplegen eenvoudiger wordt: "Het raadplegen van inventarissen via internet is uiteraard een tijdbesparende en gezegende ontwikkeling. Hierdoor gaat het voorbereidende werk sneller." Ervaringen beschrijven, ontwikkelingen bespreken en kansen signaleren vormen de bodem onder dit stuk, maar hoe moet het verder? Joost Rosendaal heeft een antwoord: "Ik denk dat het tijd wordt de groeiende kloof tussen universitair geschiedenisonderwijs/ -onderzoek en de archieven te dichten. De aansluiting dreigen we te verliezen, waarbij kennis verloren gaat (zie de paleografie). Op de eerst plaats is dit natuurlijk een taak van de universiteiten zelf, maar ik denk dat we dit niet zonder de steun uit de archiefwereld tot stand kunnen brengen." Jac. Biemans medewerker Educatie en PR bij het Stadsarchief 's-Hertogenbosch en redacteur van het Archievenblad. Ruud Yap programmamanager Digitaal Depot Diensten bij het Nationaal Archief in Den Haag en redacteur van het Archievenblad. Joost Rosendaal (foto Jos Janssen). Dick van Lente doceert tijdens een college (foto part. coll.). 2011 nummer 10

Archievenblad | 2011 | | pagina 16