Archiefrat of boekenwurm? Geschiedenisstudie en archiefonderzoek Vooroordelen en aannames: de wereld is er vol van. Zo ook de archiefwereld. Leiden ze normaliter tot onbegrip en frustratie, ditmaal hebben we ze weten om te zetten tot iets moois: dit artikel. Onze vooronderstelling werd gevormd door een onaangenaam gevoel. Het gevoel dat archieven als primaire bron niet langer de 'heilige grondstof' vormden voor gedegen historisch onderzoek. Dat je zowaar zou kunnen afstuderen als historicus zonder ooit in een archief te zijn geweest! Dat onaangename gevoel is onderdeel van een diepere emotie: hoe worden archieven benut en door wie? We moesten dus op stap. De eerste stop: het universitaire geschiedenisonderwijs. Want dit zou toch wel de frontlijn van het archiefgebruik in het onderwijs moeten zijn. Archiefonderzoek in het curriculum gebaseerd op gedrukte bronnen. Het tweede gaat over de grote havenstaking in Rotterdam in 1889 en is gebaseerd op kranten, archief van de Rotterdamse politie en gerechtelijke archieven van het NA. Het laatste gaat over de jaren zestig en is gebaseerd op een verscheidenheid aan kranten, pamfletten, partijprogramma's." In Groningen volgen studenten in het tweede jaar van de bachelor allen een bronnencollege waarin kennismakings opdrachten uit het archief zijn opge nomen. Joop Koopmans (Universiteit Groningen) voegt daaraan toe: "Bovendien wordt momenteel ook in Maurice Lipsch Fotografie. Bij alle universiteiten komen archieven de eerste jaren (bachelorfase) aan bod. Wel zie je dat het gebruik en de inzet van het archief als bron verschilt. Daarbij speelt de vraag hoe zinvol het is om studenten al zelfstandig los te laten op het archief, maar ook de verbondenheid met de rest van het curriculum. Volgens Joost Rosendaal (Radboud Universiteit Nijmegen) is het beleid bij de vakgroep dat het voor het bachelorwerkstuk niet vereist is om primaire bronnen te gebruiken, maar als dit wel gebeurt geldt dat als een pluspunt. Hetzelfde is te zien aan de Erasmus- universiteit waar archieven en andere primaire bronnen ook in de bachelor aan bod komen. Ferry de Goey plant in het eerste blok van het eerste studiejaar een bezoek aan het Gemeentearchief Rotterdam en/of Nationaal Archief. Dick van Lente laat studenten het handboek Vrijheid en Rede bestuderen en drie werkstukken schrijven mede op basis van primaire bronnen: "Al die bronnen zijn gescand uit bibliotheken en archieven. Ze zijn beschikbaar gemaakt per Blackboard en alleen toegankelijk binnen de faculteit. Het eerste werkstuk (over verlichting en romantiek) is 10 2011 nummer 10

Archievenblad | 2011 | | pagina 10