begonnen Wiesbadense archivarissen al in het midden van de 20e eeuw met een bewerking. Daarbij hoorde ook de re-integratie van het omstreeks 1900 kunstmatig gevormde Oranje Huisarchief onder de signatuurgroep Z. Helaas kwam geen van hen heel ver en hebben hun beschrijvingspogingen slechts een betere indeling en een nauwkeuriger tijdsaanduiding opgeleverd. Maar ook dit bleef rudimentair. Sinds maart 2009 werd de bestaande archivering van afdeling 171 volgens moderne beschrijvingsnormen vervolgd. Omdat het repertorium van Von Erath niet goed bruikbaar was, werden zoveel mogelijk fundamenteel nieuwe beschrijvingen gemaakt, met gedeeltelijke overname van die van de letters B tot D en Z. Een herordening van bundels die inhoudelijk vermoedelijk onterecht bijeengevoegd waren, werd niet uitgevoerd om de overgeleverde signaturen te handhaven en geen concordansen noodzakelijk te maken. De database HADIS maakte het zoeken over het traditionele model van de classificatie toch al mogelijk. Wel werden, naast een moderne en begrijpelijk geformuleerde titel, ook uitvoerige "bevat"-aantekeningen en jaartallen toegevoegd. Vooral de talloze losse stukken die door Von Erath meestal van nietszeggende titels waren voorzien en zo in feite niet bruikbaar waren, werden hierdoor adequaat toegankelijk gemaakt. Verder werden de datum- vermeldingen nader omschreven. Drukwerken en kaarten werden afzonderlijk vermeld. Bovendien moest de tot dusver zeer basale classificatie sterk uitgebreid worden zodat nu ook op deze manier doelgericht zoeken mogelijk is. Tot nu toe werden op deze wijze 20.548 beschrijvingen in HADIS ingevoerd, die online doorzoekbaar zijn (www.hadis.hessen.de). Het lijkt bijna alsof Von Erath en zijn opvolgers erop hebben gewacht, tot een moderne database werd gecreëerd om deze rijkdom aan materiaal te kunnen ontsluiten, want nu speelt de verdeling van de verschillende inhoudelijke zaken over verschillende letters geen rol meer. Ook het voorkomen van bepaalde onderwerpen in verschillende verbanden is door de mogelijkheid om op alle woorden in de tekst te zoeken (full text retrieval) opgelost. Afdeling 170 III digitaal ontsloten 12 2011 nummer 9 Karikatuurtekening van prins Johann Ludwig van Nassau-Hadamar te maken aan deze misstanden Datzelfde geldt ook voor afdeling 170 III (correspondenties) die tot einde 2010 nooit aan archivering onderhevig waren. Want het 44 meter omvattende bestand correspondenties vormt een groot mysterie in het Dillenburgse archief. Een deel bestaat uit losse stukken die per jaar vanaf ongeveer 1520 tot 1757 (met enige voorlopers) zijn opgeborgen, volledig uit hun verband gerukt. Waar deze geschriften vandaan kwamen vertelt de overlevering (althans tot op heden) niet. Vermoedelijk gaat het om delen van de privé- of kabinets registratuur van de graven en vorsten. Voor de oude correspondentie uit de zeventiende eeuw van de graven en vorsten met hoge ambtenaars, kunnen de inliggende oude omslagen een oplossing bieden. Het uiteenhalen van die oude correspondentie was geen hoogtepunt in de archiefgeschiedenis. Losse stukken werden hierdoor uit hun verband gehaald en in de massa van de overige schriftelijke overlevering ondergebracht. Nog ernstiger is het dat ook stukken die in de repertoria van Von Erath als zodanig al waren opgetekend, nog in de achttiende eeuw - op datum gesorteerd - in de grote wirwar van de al bestaande correspondenties werden geïntegreerd. Een nuttelozer handeling kan men zich nauwelijks voorstellen, want deze akten waren voortaan alleen maar te vinden als men een precieze datum voor de gebeurtenis had. Zelfs bij een grove rangschikking van de gebeurtenis in tijd werd het zoeken tergend, want sinds de vroege zeventiende eeuw leverde ieder jaar tenminste een met losse stukken gevulde archiefdoos op, sinds ongeveer 1615 moet men zelfs op twee of meer dozen per jaar rekenen. Bovendien zijn er onder de archivalia nogal vele concepten en fragmenten waarvan de inhoudelijke betekenis alleen maar moeilijk kan worden afgeleid. En niet te vergeten, archivaris Johannes von Arnoldi (1751-1827) heeft afzonderlijke documenten - vermoedelijk om hulpwetenschappelijke redenen - gekopieerd of laten kopiëren. Ook deze stukken liggen, gedeeltelijk samen met het origineel, in afdeling 170 III. Kenmerkend voor dit bestand blijft dat het meestal uit geschriften aan en van hoge persoonlijkheden bestaat zodat het nog veel sterker dan afdeling 171 de bovenregionale betekenis van het huis Nassau beklemtoont. Terwijl afdeling 171 de Nederlandse onafhankelijkheidsstrijd slechts zijdelings aanstipt, namelijk vooral wanneer het om de financiering gaat, is in afdeling 170 niet alleen de correspondentie hierover zeer uitgebreid, maar ook de regelmatige rapportage. Doordat dit in de vroege negentiende eeuw niet is onderkend, zijn deze onderdelen in Wiesbaden gebleven. Datzelfde geldt voor cultuur- en kunst historische vraagstukken, die in de

Archievenblad | 2011 | | pagina 12