Nieuws uit het veld Wat motiveert de archivaris? EADtoegangen onder de loep SNAAI vacaturebank Rechtgezet Junte Zhang heeft onderzocht hoe gebruik kan worden gemaakt van XML retrieval technieken voor het ontsluiten van archieven met EAD toegangen. Ook heeft hij een systeemevaluatie voor EAD retrieval ontwikkeld om de effectiviteit van de terugvindbaarheid van beschrijvingen in digitale toegangen te meten, en hij heeft het 'informatiezoekgedrag' met deze toegangen van archiefgebruikers in kaart gebracht. Hij heeft hiervoor onder andere gebruik gemaakt van duizenden EAD toegangen en de zoeklogbestanden over meerdere jaren van het Nationaal Archief. Met zijn proefschrift System Evaluation of Archival Description and Access werpt hij een nieuw licht op de digitale toegankelijkheid van archieven. Hij laat zien dat het verbeteren van de toegankelijkheid nauw samenhangt met evaluatie. Dit gaat het verlies van cultureel erfgoed tegen door mogelijk te maken dat het collectief geheugen dat is opgeslagen in archieven continu kan worden opgefrist met moderne zoektechnologie. SNAAI verbindt jonge professionals met het werkveld. De SNAAI Vacaturebank op Archief2.0 is dé plek om een nieuwe baan te vinden. Werkgevers en nieuwe werknemers kunnen zich aanmelden voor deze actieve SNAAI Vacaturegroep. Daarnaast zullen vacaturemeldingen voortaan ook worden opgenomen in het Archievenblad. SNAAI en het Archieven blad slaan dus de handen ineen om het veld te bedienen. Bij het artikel 'Steekproef wijst uit: het digitale archief van gemeenten faalt'(pp. 12-14) is tweede auteur Gijs Hillenius weggevallen. Hillenius is werkzaam als IT-journalist. Het nieuwsbericht over de erkenning van de Reinwardt Academie als opleidingsinstituut voor Archivistiek B, bevatte een onjuistheid. De Reinwardt Academie geeft geen minor Archivistiek binnen de bacheloropleiding cultureel erfgoed; de Hogeschool van Amsterdam geeft de minor Archivistiek. Studenten van de Reinwardt Academie die het diploma Archivistiek B willen behalen, volgen de minor Archieven aan de Hogeschool van Amsterdam. Om antwoord te krijgen op deze vraag deed Andrieke Ollefers in opdracht van BRAIN onderzoek onder 219 archivarissen. De resultaten van het onderzoek legde zij vast in een scriptie ter afronding van haar studie Managementwetenschappen. Het onderzoek, dat zich richt op motivatie door middel van gericht functieontwerp, wijst uit dat de onderzoeksgroep autonomie het belangrijkst vindt in een functie. Verder blijkt dat jongeren geen speciale waarde hechten aan specialisatie, terwijl ouderen dat wel doen. Het is dus van belang de mate van specialisatie op te voeren naarmate de medewerker ouder wordt. Omdat een hoge mate van specialisatie echter een negatief effect heeft op de inzetbaarheid van de medewerker, dient hiermee niet op te jonge leeftijd te worden gestart. Een belangrijk gegeven om rekening mee te houden in deze tijden van vergrijzing.Een samenvatting van de scriptie is beschikbaar via de website van BRAIN en is te downloaden via: http://www.archiefbrain.nl/downloads/ rapport_brain_opgemaakt.pdf. Op 30 september is Junte Zhang gepromoveerd aan de Universiteit van Amsterdam op zijn proefschrift 'System Evaluation of Archival Description and Access', waarin EAD toegangen centraal staan. In het septembernummer van het Archievenblad zijn per abuis twee zaken misgelopen: nummer 8 201 1 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 7