De archiefervaring van Mike Kockelkoren Toen ik het verzoek kreeg om in 600 woorden dé archiefervaring op papier te zetten, leek me dat een makkelijke klus. Maar hoe langer ik erover nadacht, des te moeilijker bleek het te worden. Voor mij bestaat er namelijk niet één ultieme archiefervaring die alle anderen overschaduwt. Ik heb wél een persoonlijke top drie die ik graag met jullie wil delen. Zoals bij zoveel andere zaken heeft ook 'de eerste keer' op archiefgebied bij mij een enorme indruk achtergelaten. Mijn kennismaking met het archiefwezen vond plaats toen ik lang geleden voor een kandidaatsscriptie stukken moest inzien van de Hollandse raadspensionaris Simon van Slingelandt (1727-1736). Gewapend met een handgeschreven 'bewijs van goed gedrag' van hoogleraar Boogman, die me bij de scriptie zou begeleiden, toog ik naar Den Haag. Aangezien de materiële toestand van het bewuste archief slecht was, bleek het briefje van Boogman geen overbodige luxe: het opende deuren die waarschijnlijk voor veel anderen gesloten bleven. Ik mocht plaatsnemen in een gewijde ruimte, kreeg stoffen handschoentjes en een potlood voor eventuele notities aangereikt, en niet veel later lagen de kwetsbare originele documenten op tafel. In mijn herinnering nog altijd een 'magisch moment'. De geschiedenisstudie had tot dan toe vooral in het teken gestaan van boeken en colleges. Dit was de eerste keer dat ik écht de primaire bronnen in handen had. Geschiedenis werd plotseling levend en tastbaar door die broze stukken in die oude studiezaal in Den Haag! Onlangs heb ik dit gevoel opnieuw beleefd. We waren op vakantie aan het Lago Maggiore en vanwege het regenachtige weer besloten we ons geluk te zoeken in een naburige stad. Tijdens het slenteren door Novara kwamen we toevallig langs de open staande deuren van het regionale archief. Drie wanden waren volgebouwd met ouderwetse houten stellingen die op hun beurt volgestouwd waren met stapels archiefstukken van onbestemde ouderdom. Kennelijk in een poging om meer bezoekers naar het archief te lokken, had men het lumineuze idee opgepakt om moderne kunstenaars de opdracht te geven om de Italiaanse geschiedenis van de laatste 150 jaar te verbeelden. Er was een looproute uitgezet langs de originele archieven, geflankeerd door beeldhouwwerken, schilderijen en geluid uitbrakende installaties. Eén eenzame suppoost hield de boel in de gaten en verbood bezoekers stukken aan te raken en foto's te maken. Vanuit het Nederlandse begrippenkader was het natuurlijk totaal onverantwoord wat hier gebeurde: openstaande deuren, nauwelijks toezicht, bezoekers met ijsjes, geen constante temperatuur of luchtvochtigheid enzo voorts. Tóch had het iets stimulerends: de kunstwerken waren strategisch geplaatst Mike Kockelkoren bij de juxebox (foto's part. coll.) bij archiefstukken uit grofweg dezelfde periode, en illustreerden de geschiedenis op originele en levendige wijze. De derde archiefervaring is eigenlijk een non-ervaring. Sinds 2000 proberen we bij de gemeente Kerkrade zoveel mogelijk al onze post te scannen en digitaal te verwerken. De informatie is opgeslagen op WORM-schijven (write once, read many time) in een jukebox. Deze jukebox is vanwege de leeftijd en de snelle technologische ontwikkelingen inmiddels weer aan vervanging toe. Het zorgt bij mij soms voor nostalgische en melan cholische momenten. Je realiseert je dat de archiefwereld nooit meer hetzelfde zal zijn. De 'romantiek' van de tastbare, knisperende papieren en perkamenten archiefstukken die met de hand en met een krassend pennetje geschreven zijn, wordt steeds meer een relict uit het verleden. De toekomst hoort toe aan digitale informatie die voor het oog onzichtbaar in nulletjes en eentjes staat opgeslagen 'ergens' op een server. Je kunt dit betreuren, maar digitale informatievoorziening biedt natuurlijk ook een enorm toekomstperspectief en een uitdaging voor de archiefwereld. Zo bezien, is die derde archiefervaring voor mij tóch de meest waardevolle en bijzondere! Mike Kockelkoren clusterleider Documentaire Informatie Voorziening gemeentearchivaris Kerkrade. Regionaal archief in Novara. nummer 8 201 1 5

Archievenblad | 2011 | | pagina 5