Burgerlijke stand "Mijn eerste grote buitenlandse congres bracht me naar Salt Lake City in de VS, in 2000. Mijn eerste vliegreis ook. Wat me is bijgebleven van die reis is de kennismaking met de Amerikaanse Robertus Johannes Franciscus van Drie "In Engeland deed ik weer heel andere ervaringen op. Daar is een sterke commercialisering van de genealogie gaande. De schaal waarop, die kennen wij hier niet. De Engelse archieven besteden de digitalisering van hun archiefstukken uit aan derden, die de scans vervolgens gedurende een bepaalde periode in licentie krijgen, dus mogen uitbaten." "Maar ik reis niet altijd naar het buitenland, hier is ook genoeg te doen. Ik ben er trots op dat we in 2012 het tweejaarlijkse internationale genea logische congres in Nederland hebben. Dat was in 1964 voor het laatst in ons land. Het thema is 'Grenzen in genealo gie en heraldiek'. Ik maak namens het CBG deel uit van het organiserend driemanschap. In congresstad Maastricht komt in die week ook een 'Famillement', naar analogie van het bekende Preuvenement. Het wordt een dag waarop de binnenstad van Maastricht hopelijk bruist van activiteiten rond familiegeschiedenis en familiewapens. Elk congres is een combinatie van kennis opdoen, mensen ontmoeten en genieten, en dat hopen we in de 'Bourgondische' stad Maastricht volgend jaar ook zo neer te zetten." Wat boeit je in het werk bij het CBG? "Genealogie zit me in het bloed. De verhalen van vroeger, thuis en op school: ik kon er geen genoeg van krijgen. Als sinds de spreekbeurt over mijn kwartierstaat vind ik het leuk om mensen te vertellen over datgene waar ik zo enthousiast over ben: het onderzoek naar mensen van vroeger. Dat is eigenlijk de tweede rode draad. Ik ben niet bepaald een extraverte persoonlijkheid, maar spreken over wat ik zelf zo graag doe kost me geen moeite. Ik hielp ook graag mensen op de studiezaal, nog steeds trouwens, als het zo uitkomt. Vaak is het zo dat als je hen op weg helpt, ze hun geschiedenis, hun verhaal, graag met je willen delen. Zo raak je snel heel vertrouwd met elkaar. Dat vind ik mooi. En de dynamiek spreekt me aan. Ons vakgebied - en de plaats van het CBG daarin - is constant in ontwikkeling. Dat houdt het spannend." Je bezoekt regelmatig internationale congressen, wat maak je daar zoal mee? hamburger-cultuur en de gevolgen daarvan: heel veel dikke mensen. Bij zo'n congres loop je ook altijd mensen tegen het lijf met Hollandse voorouders, dat is een kwestie van de naambordjes lezen. 'Van' in de naam biedt altijd een opening voor een gesprek. En uiteraard heb ik van de gelegenheid gebruik gemaakt om de Family History Library van de Mormonen te bezoeken, de grootste genealogische bibliotheek ter wereld. In Amerika waren ze indertijd op het gebied van de genealogie al veel verder met professionalisering en educatie. De manier waarop ze het in de Verenigde Staten aanpakken is veel grootschaliger. De Mormonen hebben voor twee revoluties gezorgd in het genealogisch onderzoek. De eerste door hun massaverfilming van genealogische basisbronnen. De archieven profiteerden hiervan toen er vanaf de jaren zeventig van de vorige eeuw een grote toeloop van stam boomonderzoekers kwam. Ze gingen de mormonenfilms in zelfbediening beschikbaar stellen. Het CBG kon zijn microfichecollectie mede dankzij de mormonenfilms realiseren. Ook in de tweede revolutie, de digitalisering van genealogische bronnen, spelen zij nu een belangrijke rol. Wat zij eerder verfilmden komt nu massaal digitaal beschikbaar via Familysearch." Naam: Geboren: Woerden, 29 mei 1956 Burgerlijke staat: Gehuwd, een zoon en twee dochters Opleiding: 1983: doctoraal geschiedenis Universiteit Utrecht Werk: Centraal Bureau voor Genealogie: medewerker studiezaal, onderzoek inlichtingen (1985); hoofd uitgeverij (1991); hoofd collectie en uitgeverij (2003); hoofd publieksdiensten en plaatsvervangend directeur (2006) Rob van Drie achter zijn bureau; de schermachtergrond is - natuurlijk - een oude familiefoto (2011; foto part. coll.). 52 2011 nummer 8

Archievenblad | 2011 | | pagina 52