"Genealogie zit me in het bloed" In gesprek met Rob van Drie Rob van Drie, hoofd publieksdiensten en plaatsvervangend directeur van het Centraal Bureau voor Genealogie, is een genealoog in hart en nieren. Al op jonge leeftijd bracht hij veel tijd door in het archief. Waarom hij toch geen archivaris is geworden en wat Ketelaar hier mee te maken had, vertelde hij in zijn fraai gemeubileerde werkkamer in Den Haag. kwam vertellen hoe hij onderzoek deed. Nico is trouwens later mijn collega geworden bij het CBG; ik werk nu aan het bureau dat hij hier heeft achter gelaten, maar dat terzijde. Na die lezing was ik verkocht. Dat onderzoek vond ik zo interessant: dat wilde ik zelf ook doen! Kort daarna heb ik hem opgebeld en ik mocht hem in Zegveld bezoeken. Kennelijk had hij er ook wel aardigheid in, want ik kreeg veel nuttige tips en ook een aantal fotokopieën van akten van de Burgerlijke Stand, om mee te Burgerlijke Stand Rob van Drie (foto Guus van Breugel). Veel archivarissen gingen al jong op onderzoek uit - jij ook? "Mijn eerste historische sensatie had ik toen ik tien jaar oud was. Bij de geschie denisles werd een nieuwe methode gebruikt, opgezet vanuit 'het kind in de geschiedenis'. Het mooist vond ik het verhaal over twee kinderen die met de trekschuit van Utrecht naar Leiden reisden. Opeens realiseerde ik me dat het jaagpad uit dat verhaal nog steeds bestond, langs de Oude Rijn in Woerden waar ik opgroeide en nog steeds woon. De trekschuit en de jager waren verdwenen, het spoor naar het verleden lag er nog. Die historische sensatie drijft me nog steeds. Ik weet inmiddels dat je mensen van vroeger niet persoonlijk leert kennen. Daarvoor ontbreekt meestal het bronnenmateriaal. Maar je kunt ze via de nagelaten sporen wel even aanraken." "Op de middelbare school werd ik lid van de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis (NJBG). In die tijd werd de binnenstad van Woerden gereconstrueerd. De straten lagen open, een gouden kans. Ik Drie jaar oud, er is een broertje op komst (1959; foto part. coll.) verzamelde scherven uit de Romeinse tijd. En weer werd het verleden tastbaar, ik had het letterlijk in mijn handen. Daar bedacht ik dan een verhaal bij, over de mensen die ooit op die plek leefden." Toch ben je geen archeoloog geworden? "Dat graven was leuk maar wat mij nog meer boeide, was familiegeschiedenis. Ik weet nog precies wanneer dat begon. Toen ik vijftien was, ging ik naar een lezing van Nico Plomp die in Woerden nummer 8 2011 49

Archievenblad | 2011 | | pagina 49