Agenda Tentoonstellingen Toch probeerden sommige fotografen de oorlogsomstandigheden vast te leggen. Vanaf 14 oktober toont het Verzetsmuseum Amsterdam de tentoonstelling 'Amsterdam door de lens van een clandestiene camera'. In deze tentoonstelling geven foto's van amateurfotograaf Karel Bönnekamp (1914-2008) een bijzonder beeld van het leven in Amsterdam tijdens de Duitse bezetting. Bönnekamp fietste voor zijn verzetswerk door heel Amsterdam en maakte foto's van alles wat hem niet aanstond aan de Duitse bezetting. Uniek is dat hij erin is geslaagd om de Jodenvervolging uitgebreid vast te leggen. Zijn foto's zijn daarom van grote historische waarde. Na de oorlog werden de foto's die professionele fotografen van de bezetting maakten bekend. De opnames van amateurs, zoals die van Bönnekamp, verdwenen in een kast tussen de familiekiekjes. De tentoonstelling laat de meest bijzondere foto's uit deze unieke collectie zien. Liesbeth van der Horst, directeur van het Verzetsmuseum Amsterdam: "Bönnekamp heeft vergeten gebeurtenissen gefotografeerd, zoals de inbeslagname van honden om mijnenvelden te verkennen. Hij maakte ook unieke foto's van het afvoeren van Joden in Amsterdam. Een gearmd stel loopt langs Joden die per tram worden gedeporteerd. De mensen schikken zich. Dat zie je bij Bönnekamp en niet bij de bekende, professionele oorlogs fotografen die voornamelijk de hongerwinter hebben vastgelegd. Bönnekamp geeft een veel completer beeld van bezet Amsterdam." Bijeenkomsten Met SNAAI naar het Koninklijk Huisarchief De Najaarsactiviteit van SNAAI brengt je dit jaar tot achter de deuren van het Koninklijk Huisarchief. Op dinsdag 1 november staat in de ochtend een bezoek aan paleis Noordeinde op het programma. Het middagprogramma bestaat uit twee lezingen van Yvonne Bos-Rops en Saskia Giesbers, met 'particuliere archieven' en 'openbaarheid' als thema. Saskia Giesbers is consultant bij Informatie Management Nederland en spreekt over Toegankelijkheid en Bijzonderheid. Yvonne Bos-Rops is archivaris bij het Nationaal Archief en zal spreken over Acquisitie en Openbaarheid. Meld je voor deze bijzondere dag aan via snaai@ kvan.nl. Let op: het ochtendprogramma is exclusief voor leden van SNAAI, het middagprogramma is voor iedereen toegankelijk. "Ik print het anders wel even?!" Studiemiddag Platform Particuliere Archieven Op 3 november 2011 organiseert het Platform Particuliere Archieven een studiemiddag met als thema digitale particuliere archieven. Wat moeten we met digitale bestanden in onze archieven? Van losse floppies tot correspondenties op een USB-stick, van cd's en dvd's tot complete harde schijven. Uitprinten, is vaak onze eerste reactie. Dan is het weer gewoon papieren archief, en daar weten we wel raad mee. Maar vroeg of laat wordt het teveel om nog uit te printen, en wat dan? Ervaren collega's vertellen over hun aanpak en geven tips. Per 1 september heeft John Mackenzie Owen afscheid genomen als hoogleraar Informatiewetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Hij gaat met pensioen. Ter gelegenheid daarvan zal John Mackenzie op 10 november om 15.00 uur in de Aula van de UvA een openbaar afscheidscollege geven, gevolgd door een receptie. 22 september 2011 - 6 november 2011 'Verdachte portretten'. De recht banktekening in Nederland Naar aanleiding van het 200-jarig bestaan van de rechtspraak organiseert het Persmuseum, in samenwerking met de Rechtbank Amsterdam, een (reizende) tentoonstelling van rechtbanktekeningen van de afgelopen decennia. Hoewel altijd prominent aanwezig in de pers wordt dit genre voor het eerst zo uitgebreid voor het voetlicht gebracht. Belangwekkende en geruchtmakende zaken als de ontvoering van Heineken en de moord op Theo van Gogh passeren de revue. Bij de tentoonstelling verschijnt een publicatie van journalist/schrijver Paul Arnoldussen met werk van rechtbanktekenaars als Chris Roodbeen, Petra Urban, Waldemar Post, Jan Hensema, Felix Guérain, Annet Zuurveen en Aloys Oosterwijk. Locatie: Persmuseum, Amsterdam Info: www.persmuseum.nl/rechtbank Felix Guérain, Hells Angels 2005. 14 oktober 2011 - april 2012 Amsterdam door de lens van een clandestiene camera Tijdens de Duitse bezetting was het verboden om op straat te fotograferen. Locatie: Verzetsmuseum Amsterdam Info: www.verzetsmuseum.org 1 november 2011 Locatie: Paleis Noordeinde, Den Haag Info: Archief 2.0, @SNAAIKVAN, www. kvan.nl/secties/snaai/activiteiten.php 3 november 2011 Locatie: Stadsarchief Amsterdam Info: www.platformparticulierearchieven.nl Tijd: 14.00-17.30 uur 10 november 2011 Afscheidscollege John Mackenzie Owen Locatie: Voormalige Lutherse Kerk, Singel 411, Amsterdam nummer 8 2011 47

Archievenblad | 2011 | | pagina 47