Inhoud Het begin van de Burger lijke Stand in Limburg - "v Het publieke privé- domein. De bescherming van persoonsgegevens en andere tijden De Waarheid De waarheid schijnt feller dan de zon. De waarheid verbrandt, verblindt en verpulvert. De waarheid kan daarom het best worden verpakt in lappen van leugens, (zelf-) bedrog en schaamte. Aan de naakte waarheid heb je niets. De waarheid komt het best tot haar recht in het donker en zelden of nooit in gezel schap. In zijn laatste column spreekt René Spork de waar heid, en niets dan de waarheid. "Genealogie zit me in het bloed." In gesprek met Rob van Drie 10 Het begin van de Burgerlijke Stand in Limburg, Régis de la Haye 13 Het publieke privédomein. De bescherming van persoonsgegevens en andere tijden, Agnes E.M. Jonker 19 Op safari in je eigen familie, Carla van Beers 24 Bescherming van persoonsgegevens bij de Protestantse Kerk in Nederland, Fennie Duursema 26 Migranten digitaal: de steenbakkers uit Lippe, Susan Leclercq 28 De Wet GBA en de overbrenging van persoons- en archiefkaarten, Ellen Fleurbaay 31 StamboomNederland als e-depot voor digitale stambomen, Maarten van Bourgondiën 33 Inzage in persoonsgevens: elk geval apart?, Noor Schreuder 35 WieWasWie.nl, een one-stop-shop voor historisch persoonsonderzoek, Leila Liberge 37 De elektronische overlijdensakte. Een nieuwe ontwikkeling na 200 jaar Burgerlijke Stand, Gerard Velders 38 In memoriam Jaap Berghoef (1957-2011), Kees de Kruijter 39 Column 41 Uitgelezen 47 Agenda 49 Burgerlijke Stand "Genealogie zit me in het bloed." In gesprek met Rob van Drie, Ineke van den Broek Tegenwoordig gaat het via een modern computer systeem, maar ooit begon het met een ganzenveer. De invoering van de Burgerlijke Stand bracht verandering met zich mee. Bij geboorte, huwelijk, echtscheiding en overlijden kon voortaan een akte worden opgemaakt. Tot baat van de hedendaagse genealogen. Régis de la Haye I tr"r. 'r .-■■■ De burger in de 21e eeuw is leesbaar voor de staat: in zijn bewegingen, in zijn transacties, in zijn communicatie. Overal en altijd. En intussen maakt menig burger zichzelf leesbaar voor iedereen via sociale media. De begrippen privé en 'publiek' zijn in korte tijd radicaal veranderd. De vraag is wat deze verandering teweeg brengt en overhoop haalt in een omgeving die uit is op bescher ming van persoonsgegevens. Rob van Drie, hoofd publieks diensten en plaatsvervangend directeur van het Centraal Bureau voor Genealogie, is een genealoog in hart en nieren. Al op jonge leeftijd bracht hij veel tijd door in het archief. Waarom hij toch geen archivaris is geworden en wat Ketelaar hiermee te maken had, vertelde hij in zijn fraai gemeubileerde werkkamer in Den Haag 04 Van de redactie 05 De archiefervaring 07 Nieuws uit het veld 20 Zoeken naar personen op internet, Eric Hennekam 23 "Al doende leert men." VeleHanden.nl in de startblokken, Annemarie Lavèn nummer 8 201 1 3

Archievenblad | 2011 | | pagina 3