In memoriam !m if Op 14 juli 2011 overleed Jaap Berghoef, directeur van het Regionaal Historisch Centrum Vecht en Venen te Breukelen, op 53-jarige leeftijd. Sinds 1 september 1999 was Jaap streekarchivaris van zes gemeenten in het Vecht- en Venengebied. Voor de uitoefening van zijn werkzaamheden pendelde hij aanvankelijk tussen de gemeentehuizen van Abcoude, Breukelen, De Bilt, De Ronde Venen, Loenen en Maarssen. Elke gemeente had toen nog haar eigen archief en een eigen studieruimte. In een interview met de Vechtstroom, gepubliceerd op 2 februari 2000, vertelde Jaap dat hij de archieven van deze gemeenten zo graag op één plek wilde hebben, om zodoende de gemeentebesturen, historisch onderzoekers en genealogen efficiënter en klantvriendelijker van dienst te kunnen zijn. Cultuurbehoud stond bij hem hoog in het vaandel. Daarom legde hij zich ook toe op het verwerven van particuliere archieven, zoals van sportverenigingen, kerken, politieke partijen, buitenplaatsen en bekende families. Overheids- en particuliere archieven vullen elkaar aan en vormen samen een rijke bron voor de geschiedenis van de streek. In zijn sollicitatie naar de functie van streekarchivaris schreef Jaap Berghoef destijds dat hij bijzondere belangstelling had voor het Vecht- en Venengebied, zowel in hedendaagse als historische en geografisch-landschappelijke context. Graag wilde hij zijn ervaring en vakkennis in dienst stellen van de regio waarmee hij zich zo bijzonder verbonden voelde. Die vakkennis en ervaring logen er dan ook niet om. Zijn opleiding was veelzijdig: bibliothecaris-documentalist (Algemene Hogeschool Amsterdam, faculteit Informatie en Communicatie), archivaris (Rijksarchiefschool en Stichting Opleidingen en Examens voor Documentaire Informa tievoorziening en Administratieve Organi satie) en doctoraal Boek-, Bibliotheek- en Informatiewetenschap met als bijvak Archivistiek (Universiteit van Amsterdam). Ervaring had hij opgedaan als archivist bij het Gemeentearchief Den Haag, als archivist/bibliothecaris bij het Streek archief Waterland te Purmerend (waar hij als gewetensbezwaarde zijn vervangende dienstplicht vervulde), het Gemeente archief Zaanstad en tenslotte als archivist, streekregistrator en archiefinspecteur bij het Intergemeentelijk Samenwerkings orgaan Waterland te Purmerend. Enthousiasme Vanaf 1999 heeft Jaap zich met veel enthousiasme ingezet voor de uitbouw van de regionale archiefdienst in het Vecht- en Venengebied. Daartoe bouwde hij ook goede contacten op met de historische verenigingen in de regio en met het museum in Maarssen. Op 13 juni 2009 zag hij zijn werk bekroond toen het Regionaal Historisch Centrum Vecht en Venen (RHCVV), gevestigd in het Cultuur huis aan de Schepersweg te Breukelen, officieel kon worden geopend. In dit centrum zijn de archieven van de zes voormalige gemeenten en vele particuliere archieven ondergebracht. Op dit moment schrijven we over voormalige gemeenten, omdat met ingang van 1 januari 2011 een gemeentelijke her indeling heeft plaatsgevonden, met als gevolg dat het gebied van het Regionaal Historisch Centrum thans drie gemeenten omvat: De Ronde Venen (waarin opge nomen de voormalige gemeente Abcoude), Stichtse Vecht (samenvoeging van de voormalige gemeenten Breukelen, Loenen en Maarssen) en De Bilt. In 2010 heeft het Oudheidkundig Genootschap Niftarlake een oorkonde uitgereikt aan Jaap Berghoef, als blijk van waardering voor zijn inzet ten behoeve van het nieuwe RHCVV en daarmee voor het cultuurbehoud in de Vechtstreek. Jaap Berghoef (foto part. coll.). Ruim een jaar na de opening van het RHCVV werd Jaap ernstig ziek. Een jaar lang heeft hij gestreden, maar uiteindelijk moest hij opgeven. Wij als medewerkers van de door hem opgerichte archiefdienst ervaren dit als een groot verlies en zullen hem missen. Als mens en als leiding gevende hebben wij Jaap Berghoef zeer gewaardeerd. Op de achterkant van het overlijdens bericht staat een gedicht van J. Slauerhoff (de lievelingsdichter van Jaap). De titel is Eenzaamheidsverlangen, de eerste twee regels luiden als volgt: "Ik wilde alleen zijn met mijn droefenis en ik verborg mij in 't gewoekerd gras. Zo hebben wij Jaap ook leren kennen, als een gesloten mens wanneer het over hemzelf en over zijn persoonlijk leven ging. Wij wensen zijn vrouw, zijn twee zonen en de verdere familie veel sterkte bij het dragen van dit grote verlies. Kees de Kruijter namens de medewerkers van het RHC Vecht en Venen. 38 2011 nummer 8

Archievenblad | 2011 | | pagina 38