De elektronische overlijdensakte Een nieuwe ontwikkeling na 200 jaar Burgerlijke Stand Al 200 jaar worden er overlijdensakten opgemaakt door de ambtenaar van de Burgerlijke Stand. De getuigen zijn er sinds 1950 niet meer bij, maar verder is bijna alles bij het oude gebleven. Sinds 1 februari 2011 kan bij de Gemeente 's-Hertogenbosch de voorheen tijdrovende aangifte digitaal, vanachter het bureau, geregeld worden. De gemeente is hiermee de eerste in Nederland. Tot nu toe Al twee eeuwen maakt de ambtenaar van de Burgerlijke Stand overlijdensakten op. De getuigen zijn er sinds 1950 niet meer bij, maar verder is bijna alles bij het oude gebleven. De aangever komt met een overlijdensconcept - de doktersverklaring waarin de dokter zelf heeft geconstateerd dat de overledene dood is - en een zogenaamd 'B-couvert' naar de ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Het B-couvert is een verklaring van diezelfde arts, maar dan bedoeld voor een arts van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarin staat het verloop naar het overlijden in medische termen. Voor het doen van de persoonlijke aangifte kan de begrafenisondernemer een afspraak maken, dat scheelt tijd. Verder moeten alle gegevens in de computer door de ambtenaar worden ingeklopt. De akte wordt geprint en getekend door de aan gever én de ambtenaar. De ambtenaar print ook nog even het verlof tot begraven of cremeren en het uittreksel uit het overlijdensregister. De aangever rekent af en mag weer gaan. De ambtenaar zet het aktenummer op het concept, de dokters verklaring en het B-couvert. Vervolgens wordt alles netjes opgeborgen en daarmee is de procedure klaar. Eén keer per maand worden de B-couverts gebundeld en verzonden naar het CBS. Ook één keer per maand wordt er een uitdraai gemaakt van alle overledenen die maand (gemiddeld ongeveer 100-150) en verzonden naar de Belastingdienst, onderdeel Registratie en Successie. Per overledene telkens 20-25 minuten werk, alles bij elkaar. Maar voor de aangever nog veel meer werk. Die is bij één aangifte ongeveer een uur kwijt: concept maken, doktersverklaring ophalen, parkeren, aangifte doen, terug naar de klant, weer naar kantoor et cetera. Nieuwe ideeën De al genoemde brainstormsessie leverde tal van ideeën op. De meeste waren onbruikbaar, maar het idee van machtigen werd uitgewerkt en doorgegeven aan de minister van Justitie, 'baas' van de ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Maar dat machtigen mocht niet van de minister. Toen hebben we wat anders verzonnen, met dank aan de ICT-afdeling. De basis van dit plan was onze service aan deur waarders, advocaten en notarissen die al enige jaren met groot succes draait: 'Linea Recta'. In 2010 heeft de Gemeente 's-Hertogenbosch volop meegedacht in een viertal werk-groepen die waren opgezet door het ministerie van Justitie. Dit resulteerde tot een voorstel tot wijziging van wet die bijna door de Tweede Kamer is. In dit voorstel wordt het mogelijk gemaakt dat een aangifte van overlijden elektronisch plaats kan vinden. Tijdwinst bijlage toegevoegd. In dezelfde handeling kan er alvast een uittreksel uit het overlijdensregister worden besteld én betaald! Nadat de akte is opgemaakt wordt het uittreksel en het verlof als bijlage per mail teruggestuurd naar de uitvaart ondernemer. Het voordeel voor de ondernemer is, bij één aangifte, netto een uur tijdwinst. Bij de gemeente ligt de winst in het tijdstip waarop de akte wordt opgemaakt. Dit kan buiten kantooruren gebeuren. Tweede winstpunt is de gekweekte goodwill bij de beroepsgroep, en natuurlijk pure administratieve lastenverlichting! Met de ketenpartners bij de aangifte is in 2010 uitgebreid gesproken. Dit heeft onder andere geleid tot het automatisch genereren van het belastingformulier 'Registratie en Successie'. Met ingang van 1 april 2011 is het niet meer nodig om maandelijks 150 formulieren te printen en op te sturen. Ook de B-verklaring (het document van de arts met de doods oorzaak en tal van bijkomstige informatie over het overlijden) waarbij de ambtenaar als een soort van postbode fungeert tussen de arts en het Centraal Bureau voor de Statistiek, staat op het punt van verdwijnen. Er is volop overleg tussen het CBS en de Gemeente 's-Hertogenbosch om een landelijke oplossing te vinden. Met Centric, de leveranciers van Key2Burger- zaken - de software waarmee de GBA wordt beheerd en de akten van de Burgerlijke Stand worden vervaardigd - wordt ook al gesproken. Momenteel moet een akte nog handmatig worden opgemaakt, maar oplossingen liggen ook hiervoor in het verschiet. Gerard Velders Het begon vier jaar geleden met enkele klachten van begrafenisondernemers over parkeren. Uit een brainstormsessie hierover met de uitvaartondernemers kwamen de eerste ideeën los. Bijvoorbeeld dat de ondernemer iemand machtigt van de afdeling Burgerzaken om aangifte te doen. Het leek zo simpel. Vooruitlopend op dit voorstel is Gemeente 's-Hertogenbosch gestart met een pilot van digitale overlijdensaangiftes. Vanachter het bureau wordt een formulier ingevuld, en een scan van de doktersverklaring (verplicht om een verlof tot begraven/ cremeren af te geven) wordt digitaal als Gerard Velders senior medewerker Burgerlijke Stand en vreemdelingen bij de Gemeente 's-Hertogenbosch. nummer 8 201 1 37

Archievenblad | 2011 | | pagina 37