WieWasWie.nl, een one-stop-shop voor historisch persoonsonderzoek Wieni Uit onderzoek blijkt dat de interesse voor familiegeschiedenis enorm groot is. Ook is bekend dat, net als bij andere erfgoedthema's, het online aanbod van historische persoonsinformatie slechts een fractie vormt van alle beschikbare gegevens. Daarnaast is het aanbod versnipperd en worden de onderling sterk van elkaar verschillende zoekinterfaces door het publiek niet altijd als even gebruiksvriendelijk ervaren. Dit heeft geresulteerd in de website WieWasWie.nl, die officieel gelanceerd wordt tijdens de Maand van de Geschiedenis. Dit is echter nog maar het begin. Na de lancering zal een steeds bredere samenwerking worden gezocht met niet alleen andere erfgoed instellingen, maar ook met (non-profit) private partijen. Het draait om optimale toegankelijkheid. Database Unieke combinatie van functies Dit zorgt ervoor dat lang niet alle mensen die geïnteresseerd zijn in hun familie geschiedenis, online de weg kunnen vinden naar de beschikbare erfgoed bronnen. Daarom hebben 22 erfgoed instellingen in 2007 het initiatief genomen om de online dienstverlening rond het thema 'historisch persoonsonderzoek' samen te brengen op één plek en te investeren in het verbeteren van de dienstverlening. De uitvoer van het project is in handen van de Stichting Archiefprogrammatuur. Hinttech/Mindbus zorgt voor de technische realisatie, Thonik voor de huisstijl en het ontwerp is in handen van Zicht. WieWasWie.nl is niet alleen een website, maar een online platform dat is samen gesteld uit meerdere applicaties. Het hart van het platform bestaat uit een centrale database gebaseerd op het nieuwe datamodel A2A (Archive to Archive), waarin alle gegevens geüniformeerd worden samengebracht en verrijkt. Er was behoefte aan een nieuw datamodel omdat, zowel nationaal als internationaal, een goede standaard ontbrak om zowel historische persoonsgegevens als stamboom gegevens in één database onder te brengen. De uitwisseling van gegevens met de systemen van erfgoedinstellingen gebeurt op basis van handmatige CSV import en door harvesting op basis van het protocol OAI-PMH (Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting). Voor de harvesting wordt Wie „Was een verbinding tot stand gebracht met de belangrijkste content registratie systemen (CRS) in de sector. Op dit moment zijn de systemen van De Ree en Pictura al aangesloten. Op aanvraag kunnen ook andere systemen worden gekoppeld. WieWasWie.nl beschikt tevens over een omgeving voor het beheer van data voor instellingen die niet over een eigen CRS beschikken. Deze omgeving omvat ook een module die vrijwilligers kunnen gebruiken om de inhoud van aktes of andere bronnen digitaal in te voeren. Tot slot biedt WieWasWie.nl op beheersgebied een API (Application Programming Interface) op basis waarvan (selecties van) gegevens uit de centrale database kunnen worden geleverd aan derden, zoals Europeana. WieWasWie.nl biedt hiermee bij lancering een zeer compleet pakket aan diensten op het gebied van beheer, waardoor het platform in een rol van informatiemakelaar kan worden ingezet van public to private, public to public of public to business. Op het gebied van de publieksdienst verlening brengt WieWasWie.nl een aantal uitzonderlijke functies bij elkaar. Allereerst het doorzoeken van een nummer 8 201 1 35

Archievenblad | 2011 | | pagina 35