Privacybeschermende voorwaarden Op basis van de artikelen 14 en 15 van de Archiefwet 1995 stelt het Stadsarchief de aan de archiefbewaarplaats overgedragen bevolkingsadministratie ook beschikbaar aan derden, ten behoeve van historisch, statistisch of wetenschappelijk onderzoek. Daarbij hanteert het Stadsarchief dezelfde privacybeschermende voorwaarden als het Centraal Bureau voor Genealogie. Alleen kaarten waarvan is aangetoond dat de kaarthouder is overleden en kaarten waarvan de kaarthouder meer dan 100 jaar geleden is geboren, worden beschikbaar gesteld. Daarbij worden bovendien de vakken die mogelijk bijzondere persoonsgegevens bevatten, afgedekt. Uiteraard wordt ook rekening gehouden met de rechten van de burger zoals deze zijn opgenomen in de Wet GBA. Zo krijgen kaarthouders op verzoek en na vaststelling van hun identiteit, inzage in hun eigen persoons aan de (gecombineerde) bepalingen in de Wet GBA, de Archiefwet 1995 en de Wet bescherming persoonsgegevens. De werkzaamheden door de ambtenaren van DPG in het kader van de basis registratie persoonsgegevens kunnen gewoon voortgang vinden. Maar daarnaast kan ook het historisch en wetenschappelijk onderzoek naar de voormalige inwoners van Amsterdam plaatsvinden. Daarbij worden privacy beschermende voorwaarden in acht genomen. Het Stadsarchief gaat zich nu voorbereiden op het beheer en de beschikbaarstelling van de eerste 'digitaal geboren' gegevens uit het GBA. Vanaf 2015 zullen immers, op grond van artikel 148 van de Wet GBA, de eerste gegevens overgedragen worden van personen wier overlijden in 1994 is geregistreerd. Noot Metalen kistje met de oudste archiefkaarten. De dubbelzijdig voorbedrukte formuliertjes van heel al verfilmd zijn, is de informatie van de kaarten bewaard. Die films (1745 stuks) zijn eveneens gescand en geïndexeerd. Het gaat om 1.035.998 scans. gegevens zijn van de persoonskaarten overgetypt op dun papier. of archiefkaart. Ook zal worden voldaan aan een verzoek van een kaarthouder om bepaalde gegevens hem/haar betreffende niet ter beschikking te stellen.1 De Gemeente Amsterdam is ervan overtuigd dat door deze werkwijze op de best mogelijke manier voldaan wordt 1 Download voor meer info 'Beleid Persoonsgegevens' (pdf) op www.stadsarchief.amsterdam.nl. Ellen Fleurbaay waarnemend gemeentearchivaris van Amsterdam en hoofd van de afdeling Publieksdiensten van het Stadsarchief. De digitalisering en het overbrengen van de Amsterdamse bevolkingsadministratie tot 1994 zijn begeleid door Richard van den Belt, archiefinspecteur in Amsterdam, en Marc Holtman, projectleider digitalisering van het Stadsarchief. Ladekasten met archiefkaarten in de opslagruimte voor digitalisering en overdracht aan het Stadsarchief. Op de ladekasten de metalen kistjes met de oudste series archiefkaarten. 30 2011 nummer 8

Archievenblad | 2011 | | pagina 30