De Wet GBA en de overbrenging van persoons- en archiefkaarten Gemeentelijke archiefbewaarplaatsen Vanaf 1 januari 1850 is in alle gemeenten in Nederland op min of meer gelijke wijze de bevolking geadministreerd, conform een daartoe genomen Koninklijk Besluit van 22 december 1849. Iedereen in Nederland staat sinds die tijd in het bevolkingsregister geregistreerd met naam, geboortedatum, woonadres, plaats in het gezinsverband en eventueel beroep, godsdienst, verhuizingen en overlijdensdatum. In Amsterdam is tot 1893 de registratie gevoerd in vast- bladige registers, daarna is gewerkt met kaartsystemen tot 1994. In de periode 1893-1939 zijn de gegevens per gezin vastgelegd op één kaart. Deze kaarten worden gezinskaarten genoemd. Van 1939 tot 1994 is voor iedere persoon één kaart gemaakt. Deze kaarten staan bekend als persoonskaarten. Dankzij diverse hulpsystemen is de bevolkings registratie toegankelijk op zowel persoonsnamen als op adressen. In 1994 is landelijk een systeem van geauto matiseerde registratie ingevoerd: de Gemeentelijke Basisadministratie. Dankzij deze bevolkingsadministratie kan iedere Nederlandse gemeente vanaf 1850 beschikken over een compleet historisch overzicht van zijn bewoners. Bij verhuizing werden tot de invoering van de persoonskaarten in 1939 de gegevens van een persoon door gestreept in het register van de oude woongemeente en werden in de nieuwe woongemeente de gegevens opnieuw genoteerd. Wanneer een ingeschrevene na 1939 ging verhuizen, werd zijn persoonskaart doorgestuurd naar de nieuwe gemeente. Bij overlijden werd de persoonskaart, na verwerking door het Centraal Bureau voor de Statistiek, opgenomen in één landelijke collectie in beheer van het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag (CBG). Maar voordat de persoonskaarten van overledenen en van 'verhuizers' werden doorgestuurd, nam een gemeente eerst de gegevens over op een archiefkaart voor het eigen archief. Zo bleef de bevolkingsadministratie van iedere gemeente compleet. De volledige registratie werd en wordt op enig moment opgenomen in de archiefbewaarplaats van de gemeente, waar zorgvuldige en veilige bewaring is gegarandeerd en waar het publiek recht heeft op inzage conform de Archiefwetgeving en, voor zover van toepassing, de Wet bescherming persoonsgegevens (Wbp). Ook de Wet GBA onderstreept het historisch belang van de bevolkings administratie en kent de gemeenten een belangrijke rol toe bij het beheren van en bij de gegevensverstrekking uit de bevolkingsadministratie, zowel voor de oude, papieren als voor de nieuwe, geautomatiseerde administratie. In de Memorie van Toelichting op de Wet GBA staat dat de "bestaande registers" het beste zo vroeg mogelijk kunnen worden "gedeponeerd" in de archiefbewaar plaats. En de gegevens van overleden personen in de GBA moeten 20 jaar na het overlijden worden overgebracht naar de archiefbewaarplaats, aldus artikel 148 van de Wet GBA. Toegang voor derden De artikelen 136 en 137 van de Wet GBA en artikel 91 van het Besluit GBA gaan over de persoons- en archiefkaarten die zich bij de gemeenten bevinden. In deze artikelen wordt bepaald dat het college van Burgemeester en Wethouders van een gemeente, ten behoeve van de uitvoering van de wet, de zorg draagt voor de persoons- en archiefkaarten tot 2070, en verantwoordelijk is voor de verwerking van de persoonsgegevens op deze kaarten. Ook wordt aangegeven welke gegevens, onder welke voorwaarden en Ellen Fleurbaay Bij de overgang van de bevolkings registratie op papier naar de geauto matiseerde basisadministratie van persoonsgegevens werd op 1 oktober 1994 de Wet op de Gemeentelijke Basisadministratie Persoonsgegevens (Wet GBA) van kracht. Deze wet regelt inrichting, beheer en gegevens verstrekking uit dit geautomatiseerde systeem. In de wet zijn ook enkele artikelen opgenomen die betrekking hebben op de voorafgaande registratie op persoonskaarten en archiefkaarten, aangeduid als 'de bestaande registers'. Maar de strekking van die artikelen is niet voor 100% eenduidig. Wat mag er wanneer openbaar toegankelijk zijn? Het Stadsarchief Amsterdam geeft toegang tot de 'bestaande registers' en volgt daarbij de uitgangspunten die gelden voor het Centraal Bureau voor Genealogie wat betreft de beperkingen op de openbaarheid. Zoeksysteem op de archiefkaarten met eerste resultaten van zoekactie op de naam Bakker Beweeg je met je muis over de lijst dan verschijnt een pop-up met eerste informatie. Na inloggen kunnen openbare scans worden aangekocht. In het Informatiecentrum van het Stadsarchief is inzage gratis. 28 2011 nummer 8

Archievenblad | 2011 | | pagina 28