*r? werden netjes genoteerd in allerlei registers, en die zijn bewaard gebleven in het Duitse Landesarchiv Nordrhein- Westfalen, Abteilung Ostwestfalen Lippe (LAV NRW AOL). Voor gegevens over de Lipper steenbakkers moet de onder zoeker dus niet in de Nederlandse maar in de Duitse archieven zijn. Jan Lucassen en Piet Lourens van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) zijn hier al dertig jaar van op de hoogte, en hebben in die tijd waardevolle gegevens over deze specifieke groep migranten uit het archief naar boven gehaald. Succesvolle samenwerking Het jarenlange onderzoekswerk van Jan Lucassen en Piet Lourens in het LAV NRW wekte de belangstelling van het personeel van het archief. Met name Bettina Joergens raakte geïnteresseerd in het onderzoek naar de steenbakkers. Zij vroeg Jan Lucassen een lezing te houden over de steenbakkers, die zo goed gedocumenteerd bleken in het archief. De vorderingen van de onder zoekers ontgingen ook de huidige directeur van het Landesarchiv Nordrhein-Westfalen, Wilfried Reininghaus, niet. Twee jaar geleden startten gesprekken tussen de beide instellingen, met als doel de archief stukken van de Lipper steenbakkers door middel van een webportaal voor een groot publiek toegankelijk te maken. Er werd besloten dat de archiefstukken, de aanwijzingen voor het gebruik daarvan en de literatuur gebundeld zouden worden. Het LAV NRW digita liseerde de belangrijkste delen uit het archief en het IISG nam de verant woordelijkheid voor de digitale infrastructuur op zich. Lucassen en Lourens vulden de databases met hun onderzoeksgegevens en coördineerden het project. Het leeuwendeel van de plannen is nu gerealiseerd. Op 20 juni werd de website gelanceerd. De koppeling tussen de archiefbestanden en de index moet nog plaatsvinden. De database met de index en de afzonderlijke archiefstukken, is nu al te raadplegen. verzekering voor de steenbakkers in den vreemde in het leven geroepen, die ook bij ziekte uitkeerde. De migranten maakten er gretig gebruik van, waardoor de registers van de Sterbe- und Krankenkasse veel informatie over hen bevatten. Ook de werking van de arbeids bemiddeling kan worden onderzocht. Vanaf 1842 waren Ziegelboten namelijk verplicht om in jaarverslagen rapport uit te brengen aan de regering in Lippe. Door al deze bronnen aan elkaar te koppelen, is het mogelijk de carrièrepaden van afzonderlijke Lipper steenbakkers te volgen. De website over de Lipper steenbakkers geeft een uitgebreid overzicht van de geschiedenis van deze migrantengroep en vormt daarom een goed uitgangspunt voor historisch en genealogisch onder zoek. Het is aan andere onderzoekers en genealogen om, met behulp van de data op de website, dit voorbeeld te volgen en ook nieuwe studies te starten. De website vormt een perfecte aanvulling op Vijfeeuwenmigratie.nl. Het is duidelijk dat het bijeenbrengen van archieven uit verschillende landen, in dit geval Duitsland en Nederland, bijdraagt aan een beter inzicht in de Nederlandse migratiegeschiedenis. Een pagina uit de rapporten van Ziegelboten die werkzaam waren in Friesland en Groningen (coll. LAVNRW OWL: L 77 A nr 4698). Lipper steenbakkers bij een steenfabriek in het plaatsje Oldenburg in Noord-Duitsland, ca. 1900 (coll. LAV NRW OWL: D 75 nr. 2670/2). U - i 'k" /f.22- De gedigitaliseerde archiefstukken geven inzicht in zowel aantallen migranten als in het migratiesysteem. Zo zijn er lijsten van steenbakkers die werden bijgehouden door de eerder genoemde Ziegelboten. Naast het in kaart brengen van het benodigde aantal steenbakkers, stelden deze ambtenaren Brandmeisters aan die op hun beurt het gevraagde aantal steenbakkers bijeenbrachten. Al deze mensen werden genoteerd door de Ziegelboten. Daarnaast geven zoge naamde Passlisten inzicht in de persoons gegevens van de arbeiders. Wanneer een inwoner van Lippe van plan was om naar het buitenland te gaan, moest hij bij de overheid een pas aanvragen. Na 1850 werd bovendien een begrafenis- Susan Leclercq Refugee and Migrant Rights Programme, Lawyers for Human Rights (Pretoria, Zuid-Afrika) nummer 8 2011 27

Archievenblad | 2011 | | pagina 27