Migranten digitaal: de steenbakkers uit Lippe Migratiehistorici en archiefinstellingen hebben elkaar gevonden. In oktober 2010 werd een landelijke website over de migratiegeschiedenis van Nederland gelanceerd, www.vijfeeuwenmigratie.nl. In samenwerking met migratiedeskundigen spoorden tot nu toe twaalf regionale en gemeentelijke archiefinstellingen in hun collecties alle archiefstukken op die betrekking hebben op migranten in Nederland. Tegen de versnippering poorterboeken, doop- en trouwboeken en lidmatenregisters van Waalse kerken. Een zoekterm als 'Hugenoten' levert daarom weinig treffers op. Het Centrum voor de Geschiedenis van Migranten (CGM) vond deze versnippering van migrantengegevens in het moderne digitale tijdperk onacceptabel. Vandaar het initiatief voor www.vijfeeuwenmigratie.nl. De zoekmachine van deze website zoekt in alle geselecteerde inventarissen van de aangesloten archiefinstellingen tegelijk, op een veelheid aan termen. De website breidt zich nu langzaam uit. Veel collecties zullen nog worden toe gevoegd, om een zo compleet mogelijke set gegevens te kunnen presenteren. Helaas wordt niet aan alle migranten- groepen die de Nederlandse geschiedenis rijk is, recht gedaan. Van sommige migrantengroepen zijn nauwelijks gegevens bewaard in de Nederlandse archieven. Naar de tienduizenden Duitse seizoenarbeiders die tussen 1600 en 1900 jaarlijks naar Nederland trokken, is het bijvoorbeeld tevergeefs zoeken. Anonieme migranten de hooizolder en keerden aan het einde van het seizoen terug naar hun eigen boerderijtjes. Slechts een enkeling vestigde zich permanent in Nederland. Hoewel deze Duitse migranten een deel van het jaar in Nederland doorbrachten, kwamen zij nauwelijks aan integreren toe. Ze onderhielden vaak alleen contacten met de boer bij wie ze in dienst waren en met hun collega's, die vrijwel zonder uitzondering ook van Duitse origine waren. Hierdoor zijn de Duitse seizoen arbeiders, ondanks hun grote aantallen, nauwelijks tot de Nederlandse archieven doorgedrongen. Zij werden vrijwel nooit ergens geregistreerd. Duitse steenbakkers 26 Susan Leclercq I af De inventarissen van deze archieven zijn samengevoegd in een database en door middel van een zoekmachine te raad plegen. Een volgende stap is digitalisering van de archieven zelf. Als dat is gebeurd kan de internetgebruiker niet alleen opzoeken waar iets te vinden is, maar ook het daadwerkelijke archiefstuk op zijn scherm krijgen. De eerste stappen in deze richting zijn al genomen. In juni zag een website over steenbakkers uit Lippe het licht - www. iisg.nl/migration/ziegler - ook te vinden via Vijfeeuwenmigratie.nl. Deze website laat alvast zien hoe digitalisering het leven van onderzoekers, en niet te vergeten genealogen, veraangenaamt. Het project Vijfeeuwenmigratie.nl werd vier jaar geleden opgezet om alle informatie over migratie naar Nederland in de afgelopen vijf eeuwen bij elkaar te brengen op één website. Een speerpunt was het samenvoegen van al het beschik bare archiefmateriaal uit regionale en stadsarchieven. De noodzaak daarvan wordt duidelijk uit een voorbeeld. Wanneer iemand onderzoek wil doen naar de Hugenoten, dan zal hij in de archieven van alle plaatsen waarin deze zeventiende-eeuwse migranten zich hebben gevestigd, archiefonderzoek moeten doen. Bovendien is het in het archief zelf niet eenvoudig zoeken naar migranten. Gegevens komen uit bijvoorbeeld namenlijsten in de De Nederlandse economie leunde in die eeuwen zwaar op Duitse arbeiders. Er was in ons land veel behoefte aan turfstekers en grasmaaiers, en Duitse mannen voldeden graag aan de vraag. Tienduizenden van hen liepen jaarlijks naar de kustprovincies, waar zij in een paar maanden tijd flink wat geld verdienden. Ze sliepen in het gras of op Hetzelfde geldt voor de Duitse seizoenarbeiders die zich specialiseerden in het bakken van stenen. De steen fabrieken op het Groningse platteland trokken in de achttiende eeuw vrijwel uitsluitend Duitse werknemers. Bijna iedereen was afkomstig uit het kleine vorstendom Lippe. De Lipper regering was de spil in de uitzending van de mannen naar steenfabrieken in buur landen, bijvoorbeeld in de provincie Groningen, in andere vorstendommen in Duitsland, en in Denemarken en Zweden. Zij stelde Ziegelboten (bood schappers) aan, die in de steenfabrieken gingen kijken hoeveel steenbakkers er voor het seizoen nodig waren. Daarna werd in Lippe bepaald wie waar ging werken. De namen van de arbeiders 2011 nummer 8

Archievenblad | 2011 | | pagina 26