Papier of digitaal? Ledenregistratie In maart 2011 ging het nieuwe landelijke ledenregistratiesysteem van de Protestantse Kerk (LRP) van start. Tot dat moment maakten de protestantse gemeenten gebruik van hun eigen systemen voor het registreren en tellen van hun leden, en van de oude centrale landelijke ledenregistratie, ondergebracht bij de voormalige (hervormde) SMRA. Het doel van de LRP is hetzelfde gebleven: het kerkenwerk ondersteunen van de plaatselijke gemeenten. In dit nieuwe digitale systeem is geen lokale software meer nodig. Veel werk dat nu nog op papier gebeurt, kan voortaan digitaal gedaan worden. En omdat het nieuwe systeem een internetapplicatie is, hoeven plaatselijk geen back-ups meer te worden gemaakt. De informatie is direct actueel in dat gemeenschappelijk systeem en beschikbaar voor andere rechthebbenden binnen de gemeente en kerk. Noot Ook landelijk is de LRP van groot nut: het systeem zorgt voor overzicht en inzicht in het ledenaantal en in de manier waarop de leden bij de kerk betrokken zijn. De cijfers maken het mogelijk relevant beleid te maken voor en door de Protestantse Kerk en haar gemeenten. De beveiliging en de toegang van de LRP zijn goed geregeld. Alle informatie is veilig en centraal opgeslagen op twee verschillende locaties. Als het systeem crasht, is het snel weer operationeel te krijgen. Het LRP-systeem is zodanig ingericht dat alleen geautoriseerde personen via een unieke sleutel, een inlognaam en een wachtwoord toegang hebben tot een beperkt deel van de informatie. Bovendien kan niemand persoons gegevens van een andere dan de eigen kerkelijke gemeente raadplegen. De beveiliging tegen hackers is te vergelijken met die bij telebankieren. Bevoegde help deskmedewerkers en applicatie beheerders van het Landelijk Diensten centrum kunnen op verzoek en met toestemming van de gemeenten in het systeem kijken en werkzaamheden uitvoeren, wanneer dat nodig is. Het is de bedoeling dat de persoons gegevens van doopleden en belijdende leden permanent apart bewaard blijven in het LRP-systeem. De gegevens van de leden die zich hebben laten uitschrijven, zijn overleden of naar het buitenland c.q. onbekende bestemming zijn vertrokken, worden twee jaar na dato uit het operationele bestand verwijderd. De kerkelijke gegevens (doop, belijdenis, kerkelijk huwelijk) van die leden worden dan overgebracht naar een apart archief bestand dat alleen nog (centraal) door bevoegden te benaderen is. Dit is ongeacht de door de gemeente bij te houden doop-, belijdenis- en huwelijksboeken. In verband met de digitale ont wikkelingen in de administratie streven we er bij het Protestants Landelijk Dienstencentrum naar om de documenten die van belang zijn voor de kerkgeschiedenis op papier te bewaren. Een professioneel digitaal archiverings systeem is er nog niet. Het gevaar is daardoor dat digitale bestanden na verloop van tijd onleesbaar of onvindbaar zullen worden. Daardoor dreigen hiaten te ontstaan in de archieven en zullen de mogelijkheden tot archiefonderzoek Doopdoek (coll. Protestants Landelijk Dienstencentrum). elkaar: enerzijds het belang van de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van mensen die in de archieven vermeld worden, anderzijds het belang van de kerk en de samenleving bij openbaarmaking van de resultaten van historisch onderzoek. Deze belangen moeten zorgvuldig worden afgewogen. Bij het nemen van een beslissing over inzage van archieven uit het jongste verleden prevaleert openbaarheid boven geheimhouding, maar de privacy van mensen moet wel gewaarborgd zijn. De archivaris van de Protestantse Kerk heeft geen zeggenschap over de archieven van plaatselijke kerkelijke gemeenten en regionale organen. In onze richtlijnen voor plaatselijk kerkelijk archiefbeheer adviseren wij die kerkelijke besturen echter wel om op een soort gelijke wijze als hiervoor beschreven, te werk te gaan. De plaatselijke gemeenten zijn volgens de kerkorde van de Protestantse Kerk verplicht om ledenregisters bij te houden. Ook voor deze ledenregisters gelden beperkingen in verband met de open baarheid. De Protestantse Kerk volgt hierbij de regels die door de overheid zijn gesteld in verband met de openbaarheid van diverse aktes. Afgeleid daarvan geldt voor doopregisters een openbaarheids beperking van 100 jaar, voor belijdenis- en huwelijksregisters een beperking van 75 jaar en voor overlijdensregisters een beperking van 50 jaar. Kluisjes (coll. Protestants Landelijk Dienstencentrum). worden beperkt. Beleidsmakers en archiefdeskundigen buigen zich over deze problematiek in de hoop hiervoor een oplossing te vinden, zodat ook in de toekomst archieven - met alle persoons gegevens die daarin te vinden zijn - geraadpleegd kunnen worden. 1 De Protestantse Kerk in Nederland is een voortzetting van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch- Lutherse Kerk. Fennie Duursema archivaris en bibliothecaris Protestantse Kerk in Nederland (f.duursema@pkn.nl). Kerkgangers (coll. Protestants Landelijk Dienstencentrum). nummer 8 2011 25

Archievenblad | 2011 | | pagina 25