Zoeken naar personen op internet1 Op internet zoeken naar personen is soms lastiger dan je op het eerste gezicht zou denken. Wie met behulp van zoekmachines aan de slag gaat en voor- en achternamen, eventueel samen met aanvullende gegevens, intikt, vindt doorgaans heel wat verspreide gegevens. Maar als je meer wilt of als je helemaal niets kunt vinden, is een systematische aanpak nodig. Dit artikel geeft een overzicht van de belangrijkste stappen om persoonsgegevens boven water te halen, waarbij de online bronnen op de websites van archiefinstellingen een belangrijke rol kunnen spelen. Archiefvormers Stappen bij een onderzoek Eric Hennekam I Iedereen laat, gewild of ongewild, sporen achter in archieven en op internet. Bij het zoeken naar personen of het onderzoek naar bepaalde facetten van hun leven, moet je eerst uitpluizen in welke archieven die sporen te vinden zijn. Ik maak daarbij een onderscheid tussen 'directe' en 'indirecte' archief vormers. Directe archiefvormers houden direct verband met een zaak of onderwerp waarbij een persoon betrokken is of is geweest. Een voorbeeld: Willem Frederik Holleeder (1927-1990), de vader van de Heineken-ontvoerder Willem Holleeder, was beroepswielrenner en na zijn sportcarrière werkzaam als chauffeur bij Heineken. Deze bierbrouwer is een directe archiefvormer. In zijn bedrijfs archief zitten mogelijk documenten (bijvoorbeeld personeelsdossiers) over hun personeelslid Holleeder. Indirecte archiefvormers hebben geen direct verband met het onderwerp en de persoon waarnaar je onderzoek doet, maar kunnen wel informatie bieden die een bepaalde hypothese bevestigen of juist ontkrachten. Om nog even bij Holleeder te blijven: neem de bekende foto waarop hij samen met vastgoedmagnaat Willem Endstra, beiden in hemdsmouwen, op een zomerse dag in Amsterdam staat afgebeeld. Foto's zijn gemakkelijk te manipuleren, bijvoorbeeld met Photoshop. Stel nu dat je de authen ticiteit van deze digitale foto wilt vaststellen. Je kunt dat onder andere doen door onderzoek te verrichten in het KNMI-archief in combinatie met metadata van de foto. Als het volgens de informatie in dit archief op de bewuste dag waarop de foto van Holleeder en Endstra werd genomen maar tien graden was en het de hele dag regende, dan moet je toch wel vraagtekens gaan zetten bij de mede deling dat de ontmoeting plaatsvond op een zomerse dag en eventueel zelfs bij de authenticiteit van de foto. Het raadplegen van het KNMI-archief is een extreem voorbeeld van het gebruik van een indirecte archiefbron. De archiefvormer heeft helemaal niets met het onderwerp te maken, maar toch kan het archief er iets steekhoudends over zeggen. Gegevens uit de Burgerlijke Stand zijn voor genealogen directe archiefbronnen en voor journalisten vaak indirecte archiefbronnen. Onderzoek naar personen doe je in verschillende stappen. In dit artikel beschrijf ik de belangrijkste twee. Je begint met vooronderzoek, daarna ga je in 'primaire bronnen' spitten. Het vooronderzoek is onder meer bedoeld om vast te stellen welke primaire bronnen van belang kunnen zijn. Goed (archief)onderzoek begint altijd met literatuuronderzoek. Soms is dat voldoende om het gewenste resultaat te bereiken. Tijdens de eerste les van een cursus 'Genealogisch onderzoek voor gevorderden' kwam een cursist binnen die al meer dan twintig jaar naar zijn voorouders aan het speuren was. Een doorgewinterde genealoog, zou je denken. Hij vertelde eigenlijk geen enkele verwachting te hebben van de cursus. Meer familiegegevens dan die hij afgelopen jaren al had verzameld, waren er volgens hem niet meer te vinden. Toen ik hem vroeg welk literatuuronderzoek hij had verricht, keek hij mij aan alsof hij het in Keulen hoorde donderen. Via de site van het Centraal Bureau voor Genealogie hebben we meteen gezocht in het bekende Genealogisch Repertorium. Dit bevat verwijzingen naar elk boek of artikel 20 2011 nummer 8

Archievenblad | 2011 | | pagina 20