r De kern van de Wbp is het verwerken van persoonsgegevens. Uitwerking Te beschermen? Openbaarheid en openbaarheid verzamelen, te analyseren en te verspreiden. Deze ontwikkeling maakte het onontkoombaar om de bescherming van privacy internationaal aan de orde te stellen en in nieuwe wetgeving vast te leggen. De directe aanleiding is dus deze: economische en technologische ont wikkelingen hebben de druk opgevoerd om - in de aangesloten landen - nationale wetgeving op het terrein van privacy na te streven. Het is nuttig om dit in gedachten te houden. De gevolgen van de wetgeving voor het schrijven van de geschiedenis of voor de integriteit van archieven waren niet in zicht bij de opstellers. De Wbp beoogt de bescherming van het recht op eerbiediging van de per soonlijke levenssfeer in relatie tot de verwerking van persoonsgegevens te waarborgen. Om de hongerige overheid en de vele andere instanties die ge gevens over mensen verzamelen en beheren, in te dammen en te contro leren: daarvoor is de Wbp in het leven geroepen. De Wbp geeft een nadere invulling aan de voorwaarden waaronder verwer kingen rechtmatig zijn. Dat wil zeggen: de wet stelt regels rondom de vast legging en verstrekking van persoons gegevens, inzake de aanspraken van personen op kennisneming van over hen vastgelegde gegevens en het gebruik Niet alle persoonsinformatie is te beschermen informatie. Openbare registers zijn ingesteld met het uitdrukkelijke doel om als informatiebron te fungeren. Openbare registers: akten burgerlijke stand, huwelijksgoederenregister, voogdij- en curateleregister, en het handelsregister van de Kamer van Koophandel. ervan. De Wbp beoogt tevens een evenwicht tussen privacybescherming en andere grondrechten, in het bijzonder de vrijheid van meningsuiting, te realiseren. De kern van de Wbp is het verwerken van persoonsgegevens. De werkings sfeer beperkt zich tot geautomatiseerde verwerkingen. Niet-geautomatiseerde verwerkingen vallen onder de Wbp voor zover deze betrekking hebben op verzamelingen van persoonsgegevens. De Wbp spreekt in dit verband van een gestructureerd geheel van persoons gegevens, bestanden genoemd, en bedoelt daarmee: verzamelingen van persoonsgegevens die volgens specifieke criteria zijn gestructureerd teneinde gemakkelijke toegang tot de gegevens mogelijk te maken.6 Het bestandsbegrip in de Wbp heeft dus betrekking op verschillende personen en omvat niet, zoals de definitie in de Europese richtlijn, ook een gegevensverzameling met gegevens over één enkele persoon.7 Verwerken houdt in het verzamelen, vastleggen, ordenen, bewaren, bij werken, wijzigen, opvragen, raadplegen, gebruiken, verstrekken door middel van doorzending, verspreiding of enige andere vorm van terbeschikkingstelling, samenbrengen, met elkaar in verband brengen, maar ook het afschermen, verwijderen, uitwissen of vernietigen van gegevens. Onderscheiden worden gewone (directe of indirecte) persoonsgegevens en bijzondere persoonsgegevens. Een direct of indirect persoonsgegeven is elk gegeven betreffende een geïdenti ficeerde of identificeerbaar natuurlijk persoon. Naam- en adresgegevens bijvoorbeeld, maar evenzo e-mailadressen en IP-adressen. Foto's, video- en geluidsopnamen van herkenbare natuurlijke personen zijn eveneens persoonsgegevens.8 Ook indien de identiteit van de betrokken persoon niet direct wordt genoemd maar via een omweg kan worden herleid, is er sprake van een persoonsgegeven. Herkenbaar of te herleiden tot een natuurlijk persoon verwijst naar het volgende: 1. De persoon is de maker, opsteller van de informatie (auteur): de persoon heeft de informatie zelf opgesteld of geleverd, zoals bij een telefoon gesprek, dagboek, brieven, e-mail et cetera. 2. De persoon is gevat in een beschrijving: de informatie over een persoon in bijvoorbeeld medische termen, in biografische zin (geboorte datum, huwelijkse staat e.d.), strafrechtelijk, gevolgde opleidingen en lidmaatschap van politieke of religieuze organisaties. Het kan hier gaan om informatie waarvan de persoon in kwestie min of meer onwetend is, bijvoorbeeld wanneer verzameld door beveiligingscamera's, maar ook alle andere activiteiten die digitale vingerafdrukken nalaten in cyberspace. 3. De persoon is gerelateerd aan functionele informatie: alle unieke en vertrouwelijke informatie over een persoon die het mogelijk maakt deel te nemen aan het maatschappelijk verkeer, zoals het burgerservice nummer, rijbewijs, paspoort, banknummer, creditcard et cetera - kortom, over alles waarvan de persoon in kwestie niet zelf de maker (auteur) is. Bijzondere persoonsgegevens zijn gegevens omtrent iemands godsdienst of levensovertuiging, ras, politieke gezindheid, gezondheid, seksuele leven en het lidmaatschap van een vakvereniging. Bijzondere gegevens mogen in beginsel niet worden verwerkt, tenzij aan een van de uitzonderingen uit de wet is voldaan. De lange opsomming in de Wbp om het begrip 'verwerken' toe te lichten, zette in 2000 elke archivaris aan het denken. Ga maar na: bewaren is een vorm van verwerken, beheren is dat ook.9 Het Vrijstellingsbesluit Wbp, dat in mei 2001 werd gepubliceerd, bracht weer wat lucht.10 Art 29 van de Wbp maakt vrijstelling mogelijk van verwerking van gegevens waarbij de inbreuk op de fundamentele rechten en vrijheden van de betrokkene onwaarschijnlijk is. In hetzelfde nummer van het Archieven blad waarin het tweede deel van 'Elke handeling telt' verscheen, bevatte de rubriek Juridische Zaken. Daarin een bijdrage van de hand van (archivaris en jurist) Charles Noordam, getiteld 'Het archief van de toekomst in juridisch perspectief'. Noordam wees de lezer op de juridische ontwikkelingen op het kruispunt van enerzijds informatie technologie, en anderzijds de juridische nummer 8 2011 15

Archievenblad | 2011 | | pagina 15