Nieuws uit het veld Brief VNG over Tiele-Scriptieprijs 2011 horizontale verantwoording gemeentelijke archiefketen Raad voor Cultuur: Archiefwet herzien Deelname staat open voor iedere studerende aan een WO- of HBO-opleiding in Nederland. De scriptie moet gereed zijn gekomen in het academisch jaar 1 september 2010-1 september 2011 en door de onderwijsinstelling aanvaard zijn. Reeds gepubliceerde scripties komen niet in aanmerking. De taal van de scriptie is Nederlands of Engels. De jury bestaat uit drie personen. Voor de Tiele-scriptieprijs 2011 hebben daarin zitting: Joost Kircz (lector elektronisch uitgeven bij het Domein Media, Creatie en Informatie van de Hogeschool van Amsterdam); Roeland Harms (postdoc researcher NWO-project Popularisation and Media Strategies (1700-1900)); en Sandra van Voorst (universitair docent moderne letterkunde, kunstsociologie aan de Rijksuniversiteit Groningen). Voor de beste inzending looft de Tiele-Stichting 1.000,- uit. Daarnaast streeft de Tiele-Stichting ernaar om in overleg met de auteur de scriptie te (doen) publiceren in een passend vakblad, op internet of als afzonderlijke publicatie. De sluitingsdatum voor de inzending is 1 oktober 2011. Inlichtingen over de scriptieprijs zijn te verkrijgen bij Maaike Rietrae, coördinator van de Dr. P.A. Tiele-Stichting, e-mail: info@tiele- stichting.nl, website: www.tiele-stichting. nl. De scriptie dient in papieren vorm in tweevoud te worden gestuurd naar: Jury Scriptieprijs Dr. P.A. Tiele-Stichting p/a Koninklijke Bibliotheek Postbus 90407 2509 LK Den Haag Daarnaast dient de scriptie als een PDF-file of Word-document via e-mail verzonden te worden aan info@tiele-stichting.nl. college als archiefzorgdrager ex artikel 30 Archiefwet in het kader van de horizontale verantwoording aan de gemeenteraad moet overleggen. De brief en de KPI's zijn te raadplegen op de website van de VNG: www.vng.nl/eCache/DEF/1 /09/557. html. De Raad onderkent het specifieke doel (regeerakkoord) dat aanleiding heeft gegeven tot het wijzigingsvoorstel, op het punt van de verplaatsing van de zorg voor de provinciale archiefbescheiden na overbrenging naar een archiefbewaar plaats van de minister van OCW naar gedeputeerde staten. De Raad acht de beoogde wijziging van de Archiefwet van 1995 echter nogal onvolledig uitgewerkt. Daarnaast wordt gesteld dat deze wijziging - tegen de achtergrond van hetgeen in de op 30 juni jl. gepubliceerde Archiefvisie ten aanzien van het archiefbestel nog ontwikkeld moet worden - prematuur. De Raad meent deze wijziging als zodanig dan ook te moeten ontraden. Volgens de Raad is er voor de realisering van het beoogde doel echter een andere oplossing mogelijk, en, met medewerking van alle betrokken partijen, ook (sneller) realiseerbaar. Hij adviseert concreet om door middel van delegatie - i.e. het overdragen van bevoegdheden - en een daarop geënte aanvulling van het bestuursakkoord, een voorziening te treffen op grond waarvan het voornemen uit het regeerakkoord wordt geëffectueerd. Hiermee kan dan, hangende een integrale herziening van de Archiefwet 1995, de nodige ervaring worden opgedaan. De twee andere onderdelen van de beoogde wetswijziging bespreekt de Raad in zijn advies over de nieuwe archiefselectiemethode, aangezien deze inhoudelijk het beste in de context van dat advies passen. Het advies over het Wetsvoorstel wijziging Archiefwet 1995 is te raadplegen op www.cultuur.nl. door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) in het leven geroepen om enkele (lopende) projecten en activiteiten van de voormalige Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland te begeleiden, en verder vorm en inhoud te geven aan de provinciale samenwerking op het terrein van de geschiedbeoefening. In de afgelopen jaren zijn de verschillende projecten en activiteiten succesvol afgerond. Het laatste onderzoeksproject van de Commissie is in april van dit jaar afgesloten met de publicatie Onrust en welvaart van Jan Zwemer. De informatievoorziening op het terrein van de geschiedbeoefening, ook een belangrijke taak van de voormalige Stichting, is inmiddels geregeld via de nieuwsbrieven van Zeeuws Archief en de SCEZ en via het webportaal www. geschiedeniszeeland.nl. In 2011 schrijft de Dr. P.A. Tiele-Stichting weer een prijs uit voor de beste scriptie op het gebied van de boekwetenschap in de ruimste zin des woords. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft op 21 juli jl. een ledenbrief gestuurd met betrekking tot de horizontale verantwoording van de gemeentelijke archiefketen. De VNG schenkt in deze brief aandacht aan de tien door haar opgestelde Key Performance Indicators (KPI's), oftewel Kritische Prestatie Indicatoren gemeentelijke archiefketen. Hierin zijn de verplichtingen die de Archiefwet aan gemeenten oplegt, samengevat. Via het beantwoorden van de daarbij behorende vragen kan worden beoordeeld of een gemeente al dan niet aan de eisen voldoet. De bevindingen op basis van de archief-KPI's kunnen worden opgenomen in het (twee)jaarlijkse verslag dat het De staatssecretaris van OCW heeft de Raad voor Cultuur op 14 april 2011 gevraagd om te reageren op het concept Wetsvoorstel wijziging Archiefwet 1995. nummer 7 201 1 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 9