Nieuws uit het veld Charters Archief Delft online Archivistiek B aan de Reinwardt Academie BHIC zet 30.000 notaris- en schepenakten online Onderzoeks- vergoeding SRGZ beëindigd Het gaat om samenvattingen van een groeiend aantal akten van schepenen en notarissen uit het lokale werkgebied van het BHIC (grofweg het noordoosten van Brabant), uit de periode van de 16e eeuw tot en met de 19e eeuw. Veel samen vattingen zijn gemaakt door onderzoekers die hun bestanden aan het BHIC ter beschikking hebben gesteld. Deze onderzoekers hebben ook hun indexen op deze bestanden overgedragen. Hierdoor kunnen bezoekers van de site de bestanden eenvoudig doorzoeken. Op de website de Digitale Arena zijn stukken uit verschillende archieven ontsloten. Het gaat om charters en akten uit het oud-rechterlijke en de oud-notariële archieven Delft vanaf 1246. Charters zijn een bijzonder soort archief stukken. De charters zijn geschreven op perkament en ter bekrachtiging voorzien van één of meer zegels. De zegels van bijenwas zijn erg kwetsbaar en raken makkelijk beschadigd. De afgelopen jaren zijn daarom alle charters gevlakt, gerestaureerd en gedigitaliseerd. De gedigitaliseerde charters zijn nu via de website van de Digitale Arena ontsloten en voor het publiek toegankelijk gemaakt. Via een handige zoekmodule kunnen de Digitale charters gemakkelijk doorzocht worden. Nieuwsgierig publiek en onderzoekers kunnen vanaf nu vanuit huis onderzoek doen naar dit belangrijke historische materiaal. Meer informatie is te vinden op de volgende websites: www.archief-delft.nl en www.digitalearenadelft.nl. Een van de charters die via de Digitale Arena te vinden is: de akte van attestatie van de gezworenen van de St. Jacobs kapel buiten Haarlem, inzake de melaatsheid van Carel Jacobsz. van Delft (Kamer van Charitate). De algemene rijksarchivaris heeft, namens de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW), op 5 juli 2011 de Reinwardt Academie aangewezen als opleiding Archivistiek B. De Reinwardt Academie verzorgt binnen de bacheloropleiding cultureel erfgoed, samen met de Hogeschool van Amsterdam, een minor voor Archivistiek B, maar kon geen diploma verstrekken. Door deze aanwijzing kan dat nu wel. De Reinwardt Academie is daarmee, naast de Hogeschool van Amsterdam, de tweede opleiding in Nederland die is aangewezen als opleiding ter verkrijging van het diploma Archivistiek B. De Reinwardt Academie is onderdeel van de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten (AHK). De AHK heeft op 4 april jl. een aanvraag ingediend bij het ministerie van OCW om te worden aangewezen als opleiding ter verkrijging van het diploma Archivistiek B. Voor de behandeling van deze aanvraag heeft de algemene rijksarchivaris advies gevraagd aan Beroepsvereniging Archiefinstellingen Nederland (BRAIN) en de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Op basis van de informatie uit de aanvraag en de uitgebrachte adviezen heeft de algemene rijksarchivaris geconcludeerd dat de archiefopleiding aan de Reinwardt Academie in voldoende mate de archivistische kennis betreft. Ook wordt met deze aanwijzing de huidige oriëntatie van het archiefonderwijs verbreed. Het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) heeft zo'n 30.000 notaris- en schepenakten uit Noord Brabant online gezet op www.bhic.nl/ notarisschepen. De regeling Onderzoeksvergoeding Regionale Geschiedbeoefening Zeeland wordt per 1 januari 2012 beëindigd. Deze regeling is, met de komst van de ov-studentenkaart, in feite steeds minder nodig gebleken. Lopende aanvragen zullen nog worden afgehandeld. De opheffing van de regeling valt samen met de opheffing van de Commissie Regionale Geschiedbeoefening Zeeland, die belast was met het uitvoeren van de subsidieregeling van de onderzoeks- vergoedingen. De Commissie is in 2001 fC V nummer 7 201 1 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 7