De archiefervaring van Bob Kernkamp kA Naast mijn dagelijkse werk in het Gemeentearchief Wageningen kom ik met enige regelmaat bij andere archiefinstellingen om naar voorouders te speuren. Mijn boeiendste voorvader is Heinrich Bürger, die rond 1830 op Deshima verbleef, een eilandje voor de kust van Nagasaki waar een Nederlandse handelspost was gevestigd. Bürger kwam daar in 1825 als wetenschappelijk assistent van dr. Von Siebold. Van 1828 tot 1835 was hij diens opvolger voor het 'natuurwetenschappelijk onderzoek' te Japan. Vanwege zijn werk daar bestaat er tot op de dag van vandaag belangstelling voor Bürger in met name Nederland en Japan. Japanse tekening waarop v.l.n.r. Ph.F. von Siebold, J. W. de Sturler (opperhoofd van Deshima), en H. Bürger, tijdens de hofreis naar Edo in 1826. Mijn onderzoek naar de familie Bürger startte in 1989, het jaar dat ik aan de Rijks Archiefschool begon. Mijn wekelijkse bezoeken aan Den Haag waren meteen een mooie gelegenheid om in het (toen nog) ARA onderzoek te kunnen doen in de archieven. Bürger bleek uit het Duitse Hamelen te komen. Maar over zijn jeugd was niets bekend, ook niet bij onderzoekers die eerder al studie van Bürger hadden gemaakt. In 1833 ontwierp Bürger een weg tussen Padang en het Sumatraanse binnenland, een vurige wens van de gouverneur- generaal van dat moment. Die was zo blij met de weg dat hij Bürger voordroeg voor de ridderorde van de Nederlandse Leeuw. Voorwaarde was wel dat duidelijk werd hoe Bürger zich had gedragen vóór hij naar Nederlands-Indië en Japan kwam. Men deed daarom navraag bij de Duitse regering in Hannover. De bij de onderscheiding behorende stukken zouden dus meer kunnen vertellen over Bürgers jeugd. Met mijn op de RAS vers verkregen kennis over het verbaalstelsel dook ik in het archief van het Ministerie van Koloniën. Maar helaas: de gezochte stukken bleken niet in het dossier te zitten waar ze, volgens dat verbaalstelsel, hadden moeten zitten. Ik liet mij echter niet uit het veld slaan en zocht verder, met als beloning dat ik op 31 augustus 1990 de langverbeide stukken vond, waaronder een uitgebreide beschrijving van Bürgers jeugd in de bloemrijke schrijfstijl van zijn zwager dr. Adolph Dessa. Naar deze informatie was men al jaren op zoek, en ik had het gevonden! Bürgers vader bleek een gefailleerd koopman te zijn geweest. Na het faillissement kon Heinrich zijn opvolging voortzetten dankzij gratis lessen van docenten die de kennelijk veel belovende jongeling hogerop wilden brengen. Na zijn schoolopleiding kwam Heinrich in de leer bij de instrumenten maker Apel in Göttingen, waar hij vervolgens ook colleges aan de universiteit liep. Toen hij genoeg had geleerd, vertrok Bürger naar Nederlands- Indië omdat hij daar een betere toekomst verwachtte dan in Duitsland. En bovendien, zo schreef zwager Adolph Dessa in 1834, "hatte einen andere höchst ernstigen EinfluB auf seine Handlungen die Lage der Seinigen. Die stillen unverschuldeten Leiden der geliebten Mutter und Schwestern verwundeten sein Herz tief und nichts war ein machtiger Hebel aller seine Krafte, als der Gedenke und das Bestreben, die Stütze seiner Familie zu werden." Het verbaast dan ook niet dat Heinrich elke maand geld naar zijn moeder stuurde. Het stadsbestuur van Hamelen schreef in 1834 over "betrachtlichen Unterstützungen, die er seiner bisher in tiefer Armuth lebenden Mutter und Geschwistern regelmaBig zuflieBen laBt, und es ist wahrlich rührend zu lesen, mit welchen kindlich dankbaren Briefen er jederzeit solche Geschenke begleitet, woraus klar hervorgeht daB er ein sehr guter Mensch und dankbarer Sohn seijn muB." Over Bürger heb ik inmiddels meerdere lezingen gegeven in zowel Nederland als Duitsland, en mogelijk in oktober van dit jaar in Japan. Het moge duidelijk zijn dat de vondst van dit dossier voor mij dé archiefervaring was! Bob Kernkamp gemeentearchivaris van Wageningen en eindredacteur van De Nederlandsche Leeuw. nummer 7 201 1 5

Archievenblad | 2011 | | pagina 5