Colofon Van de redactie Vooruitschuiven r Citaat van de maand De Archiefvisie is geen visie en ik weet niet hoe erg dat is. Dat geldt ook voor de reacties op de visie die in dit nummer staan. Zoals de visie al zegt, is het niet mogelijk te schetsen hoe de wereld er over tien jaar uitziet. In de visie wordt uitgegaan van een veranderende digitale wereld. Dat is juist. Maar de visie bevat geen poging om over de grens heen te kijken om dergelijke - verwachte - veranderingen in archiefperspectief te plaatsen. Vijftien jaar geleden was deze Archiefvisie een visie. Een decennium geleden zou het getuigen van vooruitkijken. Inmiddels zijn er 'rottende' bits en is de visie een bevestiging van reeds ingezette lijnen en alvast een legitimatie van de punten die tijdens de Innovatieagenda besproken worden. Er is een gebrek aan ambitie. Misschien blijkt dit het meest duidelijk uit de formulering dat digitale overbrenging versnelde openbaarheid en toegankelijkheid mogelijk maakt. Een frase die niet het streven naar een transparante overheid bevat, maar alleen de mogelijkheid benoemt. De boodschap is duidelijk: veld, los de problemen zelf maar op, met een beperkt budget. Ik weet niet hoe erg dat eerste is: ik hoop de Archiefvisie te mogen opvatten als een weergave van een grenzeloos vertrouwen in de Janushouding van archivarissen. Daarvoor is trouwens wel een zichzelf steeds verbeterende archivaris nodig. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Hans Berende (hoofdredacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredactie), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Bert Sliggers, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt medio oktober 2011. "Nicht der aus dem Spiel herausweisende Bezug auf den Ernst, sondern nur der Ernst beim Spiel laRt das Spiel ganz Spiel sein. Wer das Spiel nicht ernst nimmt, ist ein Spiel- verderber." Hans-Georg Gadamer, Wahrheit und Methode (1960). 4 2011 nummer 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 4