Uitgelezen relevantie dus, waarbij je dan overigens wel ergens uitlegt hoe die relevantie bepaald is. Het is mij nog steeds niet duidelijk of het alternatief voor het zoeken in archieven - een eerste zoekresultaat met meteen de betreffende archiefbestanddelen (in dit geval dus 55), met daarbij de optie om op de naam van het archief te filteren - door principiële bezwaren of technische problemen niet mogelijk is. Het archief van de Commissie Onderzoek Waalbrug brengt me op nog een ander punt: het archiefniveau als zoekingang is namelijk verdwenen. Stel dat je voor de gestructureerde zoekmethode kiest en eerst een archief wilt zoeken en selecteren. Als je daarin vervolgens - al dan niet via een zoekterm of via de indeling - naar relevante stukken wilt zoeken, dan zul je het archief inventarisnummer moeten weten. Opmerkelijk genoeg kun je in het specifieke zoekvenster voor archieven namelijk wel op het nummer van de archiefinventaris zoeken, maar niet op de naam van een archief (of archiefvormer). Door 6000 archieven bladeren, wat wel mogelijk is, werkt uiteraard niet. Op de vraag 'Welke archieven bevinden zich bij het Nationaal Archief?' wordt overigens nog wel naar een archievenoverzicht verwezen. Soms viel de performance wat tegen bij het testen, maar in de meeste gevallen krijg je dan een waarschuwing. Wat tot slot werkelijk voortreffelijk is en speciale vermelding verdient, is de consequent logische opbouw van de URL's en de (daardoor) uitstekende navigatie mogelijkheden met het kruimelpad of de back-toets van je browser. Technisch zit de website volgens mij ook uitstekend in elkaar maar de zoek functionaliteit en vormgeving, voor archieven in het bijzonder, kunnen gebruiksvriendelijker. Recent verschenen archief- wetenschappelijke uitgaven September is niet alleen de maand waarop studenten Archivistiek zich (weer) vol op hun studie richten. Het kan ook de maand zijn voor elke geschoolde archivaris om zijn kennis weer eens bij te spijkeren. Hieronder een selectie archiefwetenschappelijke uitgaven die de afgelopen twee jaar zijn verschenen. De korte inhouds omschrijving is de flaptekst van de uitgave. Als eerste zijn algemene werken opgenomen, om de geest te verfrissen. Daarna enkele publicaties om weer helemaal bij de tijd te zijn. Degene die een specifieke publicatie wil recenseren kan zich kenbaar maken bij de redactie. Dat geldt ook voor onderstaande uitgaven. Uiteraard staat de redactie open voor suggesties voor archiefwetenschappelijke boeken en artikelen. Mail naar boekenredactie@archievenblad.nl of redactie@archievenblad.nl. Als je dan het archief of de archief bestanddelen eenmaal gevonden hebt, dan is de presentatie hiervan keurig op basis van ISAD en gebruikmakend van EAD. Toch is het niet meteen heel overzichtelijk en had de opbouw van het scherm in de vorige website mijn voorkeur. Dat komt mede door de beperkte schermruimte die resteert om al die gegevens te tonen. Ook het onderscheid tussen de kopjes Archief inventaris en Archiefbeschrijving blijft onduidelijk, zelfs als het tweede wel aanklikbaar is. Ik miste ook de overzichtelijke afzonderlijke inhoudsopgave van de inventaris, waarmee je snel naar aanwijzingen voor de gebruiker kon gaan en duidelijk de structuur van de toegang kon zien. Gelukkig is er het PDF met de bladwijzers nog, want van elke inventaris is heel mooi een PDF en EAD/XML export beschikbaar. Bovenaan op de eerste pagina's van het PDF staat het rijkslogo, geheel volgens de huisstijl van het ministerie. Ernest Verhees archivaris Regionaal Archief Nijmegen. Jennie Hill (ed.), The Future of Archives and Recordkeeping. A Reader (Facet 2010) This book offers an organized approach to developments in archives and recordkeeping and will prove an invaluable resource for students following postgraduate training courses in archive administration as well as for archive professionals wishing to refresh and update their understanding of the profession. 48 2011 nummer 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 48