Uitgelezen ff Jjh- i 1 i" Nationaal Archief, www.gahetNA.nl i oefenen in het lezen van oud schrift. Zolang dat echter nog niet het geval is blijft een paleografische atlas zijn nut behouden. Bovendien is dit fraaie boek een aanwinst in je boekenkast. Eva Suir oud-archivaris Stadsarchief Deventer. Inmiddels zal elke archiefinstelling de link naar het Nationaal Archief op de eigen website wel gewijzigd hebben in www.gahetNA.nl, want wie wil nou zijn digitale bezoeker naar het nog steeds bestaande www.nationaalarchief. nl sturen? Dat het Nationaal Archief in mei een nieuwe website heeft gekregen, was niet zo verrassend - dat doet tenslotte elk archief (of willekeurige website-eigenaar) om de zoveel jaar - maar dat de URL veranderde was dat wel. Het is inmiddels een publiek geheim dat de motivatie voor de twee websites (één voor de archiefvormers/het veld en één voor het publiek) veel te maken heeft met de dwingende huisstijl van de rijksoverheid. De al in een vergevorderd stadium verkerende nieuwe publieks- website paste daar niet in. En dus werd bedacht dat de - tot nu toe weinig bekende - Stichting Vrienden van het Nationaal Archief een website zou krijgen, met daarop de collecties van het Nationaal Archief (en Spaarnestad Photo). Maar als je dan voor een nieuwe website moet kiezen, waarom dan als naam gahetNA? Een van de problemen met dit woordgrapje (merk) is dat het voor buitenlanders niet te begrijpen is. Nu is er aan buitenlandse bezoekers blijkbaar in het geheel niet gedacht, want een vertaalde versie van de website is er niet. Je zou van het Nationaal Archief toch op zijn minst een Engelse, Franse en Duitse intro mogen verwachten. Deze nieuwe website - ongetwijfeld de grootste van alle Vrienden-van-een archief-Stichting - zal ik hier bespreken, maar wel met het nadrukkelijke voor behoud dat ik deze half juni heb getest. De werkelijkheid kan bij het verschijnen van deze bespreking dus heel anders zijn. Er staat ook niet voor niets in kapitale letter BETA voor de naam van de site; in het najaar volgt de officiële lancering. GahetNA.nl is bovendien te omvangrijk om hier in zijn geheel te bespreken. Op Archief2.0 en op andere archiefblogs (zoals www.digitalearchivaris.nl) zijn en zullen ongetwijfeld alle onderdelen besproken worden, waaronder het profiel met de nieuwe mogelijkheden voor reserveren, reacties of transcripties. Deze toepassingen en de foto's, kaarten, thema's, gidsen, nieuws en leuke acties (archiefstukken met een X-factor) en zelfs de algemene vormgeving en usability laat ik buiten beschouwing: ik beperk me tot de presentatie van de archieven. Voor het bouwen van een gebruiksvriendelijke website en het goed tonen van foto's of kaarten hoef je tenslotte geen archivaris te zijn. De uitdaging in ons vak ligt bij het vraagstuk hoe de archieven op internet makkelijk toegankelijk te krijgen, het liefst voor een breed publiek. Volgens mij is hierbij deels van een verslechtering sprake in vergelijking met de vorige website van het Nationaal Archief. Navigeren en sorteren Het grote manco zit in de zoektocht in de archieven. De zoekterm Waalbrug leverde acht treffers op, al kreeg ik er in het algemene resultatenscherm soms maar zes te zien, zelfs toen ik het archiefscherm maximaliseerde. Het zijn overigens acht archieven met daarin, in totaal, 55 archiefbestanddelen met het woord Waalbrug. Als je een van de archieven aanklikt, kom je bij de uit gebreide beschrijving van het archief onder het tabblad Archiefinventaris. Onder het derde tabblad Archief bestanddelen zitten de beschrijvingen die de treffer opleverden, al zie je dat in sommige gevallen pas als je de uitgebreide beschrijving van het bestanddeel bekijkt. Waarom niet meteen naar deze bestanddelen vanuit het zoekresultaat? De uitgebreide beschrijving (na de derde klik) betreft de beschrijving van het bestanddeel in de structuur van de toegang én, de nota bene, met daarin enigszins voorbarig de citeerinstructie. Door het presenteren van de resultaten op archiefniveau moet je bovenstaande weg voor elk archief doorlopen. Omdat je niet naar het volgende resultaat (archief) kunt klikken, moet je daarvoor altijd terug naar het zoekresultaat. Extra vervelend daarbij is dat in dat zoek resultaat het archief met de meeste treffers in de bestanddelen niet bovenaan staat (zoals wel bij de indexen het geval is). Zo komen van de 55 archiefbestanddelen met Waalbrug er 37 (67%) voor in het consequent als laatst getoonde archief: Commissie Onderzoek Waalbrug. Dit archief had niet alleen door het grote aantal bestand delen, maar ook door het voorkomen van de zoekterm in de naam van het archief, een plek bovenaan verdient. Sortering van de zoekresultaten op nummer 7 201 1 47

Archievenblad | 2011 | | pagina 47