KVAN Nieuws 3 SNAAI Lab De virtuele organisatie nader verkend Coördinatiemechanismen Vertrouwen en kennis Hebben virtuele organisaties de toekomst? Noten SNAAI geeft actueel onderzoek de volle aandacht. Student Archief wetenschap en archivaris bij het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie (RKD) Ramses van Bragt onderzocht de virtuele organisatie. In het kader van het vak 'Informatie en Organisaties' deed hij literatuur onderzoek. Van Bragt constateert dat de virtuele organisatie en keteninformatisering grote overeen komsten vertonen. Ramses van Bragt De geselecteerde zes artikelen1 voor mijn individuele eindopdracht zijn - achteraf - te typeren als de bestudering van een fenomeen in de pre-internettijd. Het is nog maar kort geleden dat bedrijven hun informatie binnen de organisatie zonder de vanzelfsprekende inzet van internet moesten zien te regelen. Het bijzondere van de artikelen is dat ze vooruitblikken naar een nabije toekomst waarin virtuele deelnemers met behulp van virtuele helmen aan digitale vergaderingen deelnemen. Tegelijkertijd bevatten de artikelen veel vooruitblikken die voor ons, dankzij de acceptatie van internet, al heden en daarmee realiteit zijn geworden. In de artikelen worden de eerste oplossingen geformuleerd voor het coördineren van informatie binnen virtuele organisaties. Tekening Marie van Voiienhoven (www.daiiydrawing.ni). In iedere organisatie is sprake van basismanieren of 'coördinatie mechanismen' om informatie te organiseren; idealiter moet de coördinatie zo klein mogelijk zijn.2 Henry Mintzberg onderscheidde in zijn The Structuring of Organizations (1979) de volgende mechanismen: direct toezicht; standaar disatie van werkprocessen; standaar disatie van resultaat, standaardisatie van vaardigheden en onderlinge afstemming. In een virtuele organisatie ontbreken deze gebruikelijke coördinatiemechanismen en moet gezocht worden naar nieuwe verbindingstechnieken om informatie goed te kunnen coördineren. In de zes artikelen vervullen twee nieuwe verbindingstechnieken een centrale rol: vertrouwen en het delen van kennis. De manager ziet de werknemer in de virtuele organisatie immers niet altijd meer, waardoor de vertrouwensrelatie werknemer-manager belangrijker wordt. Vertrouwen lijkt in de plaats te komen van het coördinatiemechanisme 'direct toezicht'. Vertrouwen en controle vormen eigenlijk een continuüm. Dit wordt de 'social exchange'-benadering genoemd.3 Vertrouwen is een noodzakelijke voorwaarde voor het delen van kennis en innovatie, één van de essentiële onderdelen van de virtuele organisatie. Het moet dan wel om structurele innovatie gaan waarbij nieuwe kennis wordt gecreëerd. In recente (vak)literatuur komt de term virtuele organisatie niet meer voor. Keteninformatisering lijkt de huidige term voor wat een jaar of tien geleden virtuele organisatie heette. Ze kampen met hetzelfde probleem: wie heeft in de virtuele organisatie de zorg over de archivering van de gedeelde kennis, en hoe is dat in de keteninformatisering geregeld? Bij wie is de zorg voor de administratie en de archivering belegd in die dynamische virtuele organisaties, die ook nog regelmatig van samenstelling wisselen? Deze vraag is helemaal relevant als het overheidsinstanties betreft die onder de Archiefwet vallen. Sturing van informatie en standaardisering om uitwisseling van kennis mogelijk te kunnen maken, spelen bij virtuele organisaties een grote rol, en bij keteninformatisering niet minder. In het julinummer van het Archievenblad sombert Theo Kremer dan ook: "Inmiddels is het beheer van de informatie versplinterd en verspreid over medewerkers van het primaire proces." En: "Informatie delen is een cultuur."4 Vertrouwen en kennis delen lijken nog steeds de sleutelwoorden om tot een integrale oplossing te komen. 1 Christopher Barnatt; Charles Handy; Abbe Mowshowitz; G. DeSanctis en Peter Monge; W. Jansen, G.C.A. Steenbakkers, H.P.M. Jagers en Victor Bekkers. 2 R.T.M. Bots en W. Jansen, Organisaties en informatie (Groningen/Houten 2005) 62e druk, 207. 3 W. Jansen, G.C.A. Steenbakkers en H.P.M. Jagers, De Virtuele Organisatie: balanceren tussen identiteit en innovatie (Amsterdam 2000) 7-8. 4 Theo Kremer, 'Gezamenlijke verantwoordelijkheid. Masterclass Digitale Duurzaamheid', Archievenblad 115 (2011) nr. 6, 29. Ramses van Bragt archivaris bij het RKD en ex-student Archiefwetenschap (totdat hij 21.000 heeft om aan de master Archiefwetenschap te kunnen beginnen). nummer 7 201 1 45

Archievenblad | 2011 | | pagina 45